PRP ( درمان با پلاسمای غنی از پلاکت ) برای مفاصل خسته

PRP ( درمان با پلاسمای غنی از پلاکت ) برای مفاصل خسته

 PRP ( درمان با پلاسمای غنی از پلاکت ) برای مفاصل خسته

پاورلیفترها و بدنسازانی که بخش اعظم دوران ورزشی شان را صرف جابجا کردن وزنه های سنگین می کنند ، معمولاً در نهایت به دردها و آسیب های مفصلی متعددی از شانه گرفته تا زانو و آرنج مبتلا می شوند . برخی از این درد ها اینقدر ناراحت کننده هستند که محدودیت های خاصی را در زمینه انتخاب حرکات تمرین و حتی فعالیت های عادی روزمره به شخص ورزشکار تحمیل می کنند . حتی بعضی اوقات آسیب آنقدر جدی است که راه حلی به جز جراحی برای تسکین آن وجود ندارد . با این حال، قبل از اینکه زیر تیغ جراحی بروید ، شاید بخواهید درمان با پلاسمای غنی از پلاکت ( PRP) را هم امتحان کنید . روشی که برای برخی از ورزشکاران سطح بالا از جمله گلف باز معروف ، تایگر وودز بسیار موثر بوده است.

دکتر دیوید وانگ ، از متخصصین برجسته درمان PRP می گوید : درمان با PRP مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد . این یک روش ایمن و تقریباً غیر تهاجمی است که نیازی به بیهوشی عمومی ندارد ، کمترین زمان ریکاوری را طلب می کند ، هیچ جای زخم آشکاری را بر جای نمی گذارد ، در مقایسه با جراحی نسبتاً کم هزینه محسوب می شود و مهم تر از همه ، ظرفیت ترمیمی خود بدن را افزایش می دهد.

PRP تقریباً برای همه مفاصل یا عضلات بدن قابل استفاده است . از جمله گردن ، شانه ، پشت ، آرنج ، قوزک پا ، مچ ، دست ها ، لگن ، زانو ، و پاها .

سوال اینجاست مکانیسم اثر گذاری آن چطور است ؟

مسئولین مرکز درمانی کاپلان واقع در مک لین ویرجینیا این طور توضیح می دهند : پس از انجام یک بررسی جسمی کامل ، پزشک مشکل شما را تشخیص داده و تصمیم می گیرد که آیا درمان PRP  در این مورد مفید خواهد بود یا خیر . به عنوان فرایندی چند مرحله ای که در یک وعده ملاقات با پزشک تکمیل می شود ،

PRP شامل مراحل زیر است
 PRP ( درمان با پلاسمای غنی از پلاکت ) برای مفاصل خسته
گرفتن مقداری از خون بیمار

قرار دادن آن در یک سانتریفیوژ برای متراکم کردن پلاکت ها ، که حاوی فاکتورهای رشد متعددی هستند که در ترمیم بافت ها و لخته شدن خون نقش دارند

تزریق مجدد این محلول پلاسما به بدن بیمار در محل وجود آسیب به منظور ارتقاء روند ترمیم و بازسازی .

غلظت بالای پلاکت ها در محلول پلاسما ، پاسخ ترمیمی طبعی بدن را تقلید و تشدید می کند و در نتیجه موجب تحریک رشد لیگامنت ها ، فیبرهای تاندونی ، عضلات ، غضروف ها و استخوان های سالم می گردد.

دوباره به سراغ دکتر وانگ می رویم او می گوید : خیلی از افراد وقتی با من ملاقات می کنند و متوجه می شوند که PRP   می تواند آنها را از جراحی بی نیاز کند بسیار شگفت زده می شوند . شگفتی آنه حتی زمانی بیشتر می شود که این نوع درمان را تجربه کرده و نتایج مثبت آن را با چشمان خود می بینند . حتی در مواردی که انجام عمل جراحی اجتناب ناپذیر است .

برای مثال ، زمانی که یک استخوان دچار شکستگی شده یا یک عصب آسیب دیده است درمان PRP پس از عمل می تواند روند ترمیم محل زخم را به طور موثری تسریع کند و به بیمار اجازه دهد هر چه سریع تر به زندگی عادی خود باز گردد.

منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.