HMB ، آنتی كاتابوليک و آنا بولیک

HMB ، آنتی کاتابولیک و آنابولیک

HMB ، آنتی کاتابولیک  و آنا بولیک
HMB اساساً متابولیت آمینو اسید ” لوسین  ” است و هر انسان بطور معمول در طول روز ۲/۰ تا ۴/۰ گرم HMB تولید میکند که این میزان بستگی به میزان پروتئین(لوسین) مصرفی دارد.در سلولهای ماهیچه ای،لوسین به “کتو ایزو کاپروات (KIC) متابولیزه میشود و انزیم “KIC دی اکسیـژناز”، آن را به  HMB تبدیل میکند.


HMB  در نهایت به کوآنزیم ” بتا هیدروکسی بتا متیل گلوتاریل ” یا به اختصار HMG-CoA تبدیل میشود.

HMG-CoA  نیز باعث ساخته شدن کلسترول درون سلولهای ماهیچه ای میشود .این مساله به این خاطر مهم است  که باعث میشوداین سلولها نتوانند کلسترول خون را مورد استفاده قرار دهند .داروهایی که بطور معمول برای پایین آوردن کلسترول خون تجویز میشوند بنام  ” استاتین ” معروفند و کار آنها ممانعت از عملکرد  HMG-CoA میباشد و به این ترتیب کلسترول خون توسط سلولهای عضلانی مصرف شده و پایین میاید.

اولین باردر اواخر دهه ۹۰ بود که HMB  در بدنسازی مورد توجه قرار گرفت .فردی بنام ” استیو نیسن ” در حال انجام  مطالعاتی بر روی حیوانات و وزنه برداران بود .او توانست نشان دهد که چه در مورد حیوانات و چه در مورد انسانها مصرف  ۳گرم HMB در هر روزبطور قابل توجهی باعث افزایش توده عضلانی میگردد و این میزان در طول ۲ هفته اول از برنامه تمرینی( که جدید بوده و به آن عادت نداشتند) بارزتر بوده است . وقتی یک برنامه  جدید تمرینی  آغاز میگردد ، تا وقتی ورزشکار به فشار آن عادت کند ، شکسته شدن زنجیره های پروتئینی به حداکثر میزان خود میرسد و اینجا دقیقاٌ همان نقطه ایست که HMB رل اصلی خود را ایفا میکند.
اما عرضه تجاری HMB  چالش بزرگی بود چون هنوز مکانیزم دقیق عملکرد آن در هاله ای از ابهام قرار داشت و همین امر باعث شد که ادعاهای تجاری دروغینی  در مورد آن مطرح شود مانند اینکه گفته میشد HMB همچون ” DECA “عمل میکند. به خاطر ایجاد این انتظارات بی جا و نیز قیمت این محصول ، محبوبیت آن در طول دهه گذشته کاهش پیدا کرد .اما محققان همچنان به تحقیقات خود روی آن ادامه دادند.
ابتدا تصور میشد  که این ماده فقط خواص آنتی کاتابولیک دارد و بهمین دلیل بود که وزنه برداران مورد اشاره در تحقیق آقای “نیسن” ، افزایش بیشتری در قدرت عضلانی خود نسبت به افرادی که از این ماده استفاده نکرده بودند حس میکردند (بخصوص در هفته های اولیه برنامه جدید تمرین).HMB ، آنتی کاتابولیک  و آنا بولیک

اما تحقیقات اخیر نشان داده است که HMB نه تنها بطرز چشمگیری خواص آنتی کاتابولیک دارد بلکه در روند سنتز پروتئین در سلولهای ماهیچه ای نیز نقش دارد .

اخیرا تحقیقی در” ژورنال فیزیولوژی” منتشر شده که خواص آنابولیک  HMB را با ال- لوسین مقایسه نموده است. محققین میدانستند که بعد از مصرف پروتئین ، لوسین اولین جرقه سنتز پروتئین را میزند. آنها مشتاق بودند ببینند شاید بعضی از خواص آنابولیک لوسین، مربوط به متابولیت آن، یعنی HMB باشد.
در کمال تعجب آنها توانستند نشان دهند که بعد از مصرف ۱ دوز از HMB خالص،  سنتز پروتئین در درون سلولهای عضلانی به اندازه مصرف همان مقدار لوسین بالا میرود! همچنین انها بیان کردند که اثرات آنابولیکی  که آنها در این تحقیق از  HMBو لوسین دیدند مشابه اثرات ناشی از نوشیدن ۴۸ گرم پروتئین ”  وی ”  بوده است . آنها همچنان نشان دادند  HMB میتواند تا ۵۷% سرعت تجزیه  زنجیره های پروتئینی را کم کند در حالی که مصرف لوسین به تنهایی چنین خاصیتی ندارد. مساله اصلی اینجاست که  HMB این کار را بدون کمک گرفتن از انسولین انجام میدهد و این نکته بسیار مهم است چرا که بطور واضحی نشان میدهد که HMB میتواند هم سنتز پروتئین را تحریک کند  و هم مانع شکسته شدن زنجیره های پرتئینی گردد بدون آنکه نیازی به بالا رفتن انسولین بدن باشد، پس در نتیجه میتواند بهترین  انتخاب در جهت دارا بودن خواص آنابولیک و آنتی کاتابولیک به طور هم زمان ،در دوران رژیم باشد.

منبع : مجله فلکس – july 2013
مترجم : دکتر محمد طبرستانی

توجه : تمامی حقوق این مطلب برای گروه SPORT4ALL  محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.