۵ اشتباه رایج ورزشی در میان روزه داران

۱Man Jogging on Open Road– تعطیل کردن ورزش به بهانه روزه داری طبیعتاً برای آنهایی که در طول سال اهل هیچ رقم ورزشی نبوده اند، پرداختن به یک ورزش سنگین بیشتر از آن که مفید باشد، مضر است؛ ولی حتی همین جماعت هم می توانند با در نظر گرفتن برخی ملاحظات، با برخی ورزش ها کنار بیایند: پیاده روی، دوچرخه سواری، کوه پیمایی و شنای سبک و تفریحی؛ اما ورزشکاران حرفه ای، حساب شان جداست. آنها می توانند در ماه مبارک رمضان به ورزش ادامه بدهند و حتی در مسابقات شرکت کنند؛ با این شرط که تمرینات قبل از مسابقه شان را سبک تر کنند و دوره ریکاوری یا بازگشت شان را طولانی تر.

۲- ورزش کردن بلافاصله بعد از افطار نتیجه ورزش کردن بلافاصله بعد از افطار، فقط خستگی نیست؛ چراکه این کار باعث وارد آمدن فشار بیش از حد بر دستگاه های عصبی، عضلانی اسکلتی و گوارشی هم می شود. بهترین وقت شروع ورزش، لااقل ۳ تا ۴ ساعت بعد از افطار است که معده تخلیه شده و قند کافی در اختیار اندام ها و مغز قرار گرفته است. گفته می شود که از لحاظ علمی، بهترین زمان برای تمرینات و مسابقات ورزشی در این ماه، ۳ ساعت بعد از اذان صبح است؛ ولی از آنجا که عملاچنین چیزی امکان پذیر نیست، اکثر مسابقات به بعد از افطار موکول می شود. در این حالت، بهتر است شروع ورزش حدود ۳ ساعت بعد از افطار باشد تا غذایی که ورزشکار می خورد، فرصت هضم پیدا کند.

۳- خوردن افطاری های چرب گروهی از اهل ورزش خیال می کنند خوردن غذا های چرب (مثل کله پاچه) در ماه رمضان مناسب تر است؛ در حالی که این غذا ها نه تنها انرژی بیشتری به ورزشکار نمی دهد، بلکه عمدتا به دلیل بدهضم بودن و تخلیه دیرتر از معده، با احساس سیری طولانی تری همراهند. توصیه می شود غذای ورزشکار، کم حجم و پرکالری باشد و ترجیحا زیاد چرب نباشد. همچنین به ورزشکاران توصیه می شود برای جلوگیری از کمبود آهن و کلسیم، بیشتر از گوشت و لبنیات (خصوصاً شیر) استفاده کنند و برای جلوگیری از کمبود انواع ویتامین ها نیز سراغ انواع سبزی ها و میوه های تازه بروند.

۴- بی توجهی به تاثیر نوشیدنی ها برای ورزشکاران، مصرف مایعات فراوان در طول روز های ماه رمضان، اهمیت ویژ ه ای دارد؛ چراکه دهیدراتاسیون (کاهش سطح مایعات بدن) ممکن است عواقب خطرناکی برای آنها داشته باشد. یکی از این عواقب خطرناک، اختلالات کلیوی است که حتی می تواند به نارسایی کلیه منجر شود. به همین دلیل، مصرف حداقل ۵۰۰ سی سی آب (معادل ۲ لیوان آب) به ازای هر یک ساعت فعالیت ورزشی، مازاد بر مصرف معمول، به ورزشکاران توصیه می شود.

۵- افراط در مصرف غذا های پروتئینی اگرچه ورزشکاران در ماه رمضان نیاز بیشتری به پروتئین، قند و ویتامین ها دارند؛ ولی افراط در مصرف پروتئین به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ چون سبب تولید مواد زائد در خون و ایجاد خستگی حین ورزش می شود.

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.