کمپلکس گابا Gaba

کمپلکس گابا Gaba

کمپلکس گابا Gaba

کمپلکس گابا از برخی از بهترین محصولات برای سلامت سیستم عصبی و مغزی ساخته شده است. یک ترکیب به نام گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) وجود دارد که به عنوان یک نورو ترنسمیتر در سیستم عصبی مرکزی عمل می کند، اینوزیتول، یک ترکیب ضروری دیواره سلول ها که نقش مهمی در رشد و عملکرد دارد، و نیاسین، یک ویتامین ب که به سلامت سیستم عصبی و متابولیسم انرژی کمک می کند. گابا (گاما امینو بوتریک اسید) یک نوروترنسمیتور بازدارنده است که به نورون ها کمک می کند درباره سیگنال هایی که به آن پاسخ می دهند انتخابی عمل کنند و کمک می کند وضعیت استراحت ایجاد شود. وقتی در زمان خوای مصرف شود، مکمل گابا می تواند به برخی افراد در آغاز خواب کمک کند و خواب عمیق تر و مفید تری ایجاد کند.


گاما امینو بوتریک اسید (گابا)، نوروترنسمیتر بازدارنده رایج مغز در موش های تشنجی و انسان های دارای صرع کمتر از حد معمول است. بیماران آماده تشنج (در شرایط حساس اواخر بارداری) نیز مقدار کمتری گابا دارند. سطح گابا مغز به روی و ویتامین ب ۶ وابسطه است. روی از طریق فعالسازی پریدوکسال کیناز (آنزیم فعال در متابولیسم ب۶) در حفظ مقادیر پریدکسال فسفات (یک فرم از ویتامین ب۶) نقش دارد. پریدوکسال کیناز در دی کربوکسیلاسیون اهمیت دارد و نبود این آنزیم می تواند احتمال حمله های تشنجی را با کاهش میزان گابا مغز و پایین آوردن آستانه حمله در پی داشته باشد. متاسفانه اندازه گیری های پیریدوکسال فسفات پلاسما به تنهایی شاخص دقیقی از ویتامین ب ۶ یا میزان پیریدوکسال فسفات واقعی بافت نیست.

علاوه بر ویتامین ب۶، منیزیم و دی متیل گلایسین (DMG) می تواند باعث ایجاد کلام به صورت نامفهوم در کودکات دارای اتیسم شود. منیزیم، ویتامین ب۶ و دی متیل گلایسین (DMG) همگی ویژگی های ضد تشنجی شدیدی دارند و می توانند در این زمینه مفید باشند.

کمبود یک عضو دیگر از گروه ب کمپلکس، ب۱، نیز می تواند باعث حمله های تشنجی شود. محققین انگلیسی دریافته اند که کاهش فعالیت برتر مغز در سنین بالا تا حد زیادی به علت کمبود نوروترنسمیتر بازدارنده گابا است. فعالیت های مغزی برتر مانند تشخیص تصویری، و درک کلامی با افزایش سن کم می شود. به نظر می رسد این کاهش به علت کاهش گابا است که باعث می شود نرون ها با نقش های خاص راحت تر توسط محرک های دیگر تحریک شوند و فرایند تجزیه و تحلیل داده ها در مغز کند شود.
با افزایش سن نورون های مغذی اطلاعات غیر انتخابی می فرستند و تحلیل آنها مانند گوشدادن به یک زمزمه در برابر یک فریاد در اتاق ساکت می وشد. تحقیقات جدید نشان می دهد که گابا یک مکانیسم کنتری برای حفظ انتخابی بودن نورون های در پاسخ به یک محرک فراهم می کند تا به مغز اجازه درک اطلاعات دریافتی را بدهد.
وقتی میمون های ماکاکو پیر، که معادل یک انسان ۹۰ ساله سن دارند، با گابا و دارو هایی که گابا را در مغز زیاد می کند تیمار شدند، فعالیت های مغزی آنها در عرض چند دقیقه بسیار بهتر شد. در واقع سلول های هنوز وجود دارند و کار می کنند، انتقال دهنده مشکل دارد، و درمان پذیر است. در حالی پزشکان تاثیرات ضد و نقیضی از گابا در انسان ها دیده اند که می تواند آنها را هشیار تر کند، این تحقیق نشان داد که گابا یا تاثیراتش می تواند در حمایت از فعالیت مغزی مفید باشد.

یک راه دیگر برای افزایش مقدار گابا از طریق آمینواسید ال گلوتامین است. سیکل گلوتامین مغز ساده و زیبا است. گلوتامین به راحتی از مرز مغز می گذرد. نورون های گلوتامین را دریافت می کنند و آن را به گلوتامات یا گابا تبدیل می کنند (از طریق مراحل اضافی د کربوکسیله کردن گلوتامات).

کمپلکس گابا Gaba

بعد از آزادسازی گلوتامات یا گابا در محل اتصال سیناپتیک، سلول های محافظ به نام گلیا گلوتامات یا گابا را جذب می کنند و گلوتامین را دوباره می سازند—و در حین این کار آمیونیاک را غیر سمی می کنند. گلوتاماتی که تبدیل به ال گلوتامین نشود توسط گلیا به عنوان منبع انرژی مصرف می شود و همچنین انرژی لازم برای تولید آلانین و الفا کتوگلوتارات را تامین می کند که آنها نیز به نورون ها رها می شوند.
ترکیبات دیگر: سوربیتول، زایتول، استئاریک اسید، منیزیم سیلیکات، سیلیس، طعم میوه ای (پرتقال و نارنگی)، سیتریک اسید، حاوی شیر، فاقد هر گونه رگ یا شیرین کننده مصنوعی، فاقد سویا، گندم یا مخمر
فارماگابا نام تجاری شرکت بین المللی تولیدات غذایی فارما است (ژاپن)
دز و استفاده
یک هشتم تا ۱ چهارم قاشق مربا خوری را قبل از خواب بخورید، یا ۱ تا ۲ قرص آن را طبق دستور پزشک ۳ بار در روز بجوید. گابا درصورت مصرف با شکم خالی بیشترین تاثیر را دارد. این پودر به سادگی در آب یا آب میوه حل می شود و طعم خوبی دارد. پودر گابا (گاما امینو بوتریک اسید) همچنین می تواند برای هضم سریعتر در دهان حل شود.
هشدار: استفاده بیش از ۷۰۰ میلی گرم در هر دز توصیه نمی شود.

هشدار ها:
گابا (گاما امینو بوتریک اسید) را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
از دز توصیه شده بیشتر مصرف نکنید
اگر عوارض جانبی یا حساسیت دیدید دیگر مصرف نکنید.

منبع : تک اندام

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.