چاقي و فرم بدني سيب و گلابي

چاقی و فرم بدنی سیب و گلابی

چاقی و فرم بدنی سیب و گلابی

امروزه همه می‌دانند که چاقی تندرستی را به خطر می‌اندازد. بعضی افراد از نظر فرم بدنی جزو سیب‌ها هستند. در این افراد وزن اضافی(چربی) در اطراف کمر و ناحیه شکمی جمع شده است. گروه دیگر افراد دارای فرم بدنی گلابی می‌باشند. در این گروه چربی اضافی در نواحی سرینی، باسن و رانها ذخیره گردیده است.

مردها عموماً دارای فرم بدنی سیب و زنها دارای فرم بدنی گلابی هستند. سیب‌ها به علت ذخیره چربی در نواحی کمر و شکم مستعد بیماری می‌باشند، چون چربی محوطه شکمی به راحتی به کبد انتقال یافته و زمینه را برای بروز دیابت، فشار خون بالا و بیماریهای قلبی عروقی فراهم می‌‍سازد. اما افراد تیپ گلابی پیش‌آگهی پزشکی بهتری دارند. این گروه بیشتر مستعد ابتلا به بیماریهای مفصلیمی‌باشند، اما کم کردن وزن در آنها مشکلتر است.

اگر می‌خواهید بدانید جزو کدام گروه(سیب یا گلابی) هستید می‌توانید از فرمول سنجش نسبت کمر به باسن استفاده کنید. بهتر است بدنید که برای پیشگیری از مشکلات پزشکی، اندازه دور کمر یک زن باید کمتر از ۸۰ درصد اندازه دور باسن او باشد. در مردها این نسبت باید کمتر از ۹۵ درصد باشد. در امریکا پژوهشی بر روی ۴۲۰۰۰ زن که سنین آنها بین ۵۰ تا ۶۹ سال بود انجام شد و مشخص گردید که با بالا رفتن نسبت کمر به باسن(بر حسب سانتیمتر) میزان مرگ و میر هم افزایش می‌یابد. یک پژوهش دیگر نشان داد که بالا بودن نسبت کمر به باسن در مردان جوان نیز با خطر بیشتر حمله‌های قلبی همراه است.

منبع : فیتنس تیپس

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.