پیام یک حرفه ای به مبتدی ها ( براندون کری )

پیام یک حرفه ای به مبتدی ها ( براندون کری )

 پیام یک حرفه ای به مبتدی ها ( براندون کری )

اگر به تازگی به جرگه بدنسازان اضافه شده اید و شوق زیادی برای عضله سازی و پیشرفت در این رشته دارید بدانید که هرچه از لحاظ علمی خود را مجهز تر کنید در این رشته کم آسیب تر و موفق تر خواهید بود. براندون کری نفر هشتم بدنسازی حرفه ای جهان در این مقاله بدنسازان مبتدی را مخاطب قرار داده و نکات آموزنده ای را گوشزد کرده است.

تقسیم خاص نداریم

کسانی که ورزش بدنسازی را شروع می کنند تقریباً نسبت به هر نوع تمرینی واکنش مثبت نشان می دهند و از تمرینات خود نتیجه می گیرند و تا زمانی که یک سطح بالاتر نروند چنین حالتی وجود دارد.

انها می توانند ۳ جلسه در هفته برنامه ای رااجرا کنند که در آن کل بدن تمرین داده می شود. اما هیچ روش مستقیم خاصی وجود ندارد که به عنوان قاعده بتوان روی آن حساب کرد. من به اصول تمرین احترام می گذارم. افرادی هم که از استراحت های طولانی به تمرین باز می گردند باید پله به پله شدت و مقدار را افزایش  دهند و ناگهان سراغ همان سطح از تمرینات قبلی خود نروند.

ست مشخص نداریم

بر خلاف بعضی ها اعتقاد ندارم که مبتدی ها باید یک تعداد مشخصی از ست ها را برای هر عضله اجرا کنند. اگر می شد اینقدر مشخص و خط کشی شده نظر داد خوب بود .

مبتدی ها باید در حدی  تمرین کنند که شاهد رشد شوند. نباید ناگهان یک حرکت را ۵ الی ۶ ست اجرا کنید.

۲ الی ۳ ست مقدار مناسبی برای ارزیابی است چرا که میتوانید از آن حد پیشرفت کنید. زمانی که قوی تر شدید وزنه ها را افزایش دهید یا حرکت اضافی را در برنامه ها بگنجانید. این اقدامات قبل از افزایش دادن ست های یک حرکت مهم است.

مبتدی یعنی مرحله یاد گیری

به عنوان یک مبتدی در بدنسازی باید متوجه باشید که در مرحله یاد گیری هستید و باید زمان زیادی اختصاص دهید تا بتوانید بدن بهتری پرورش دهید. آیا هوشمندانه تمرین می کنید؟ آیا رژیم غذایی تان از برنامه های تمرین تان حمایت می کند؟آیا برای حفظ انعطاف پذیری بدن بعد از تمرین وزنه حرکات کششی اجرا می کنید؟ آیا در طول هفته به حد کافی استراحت می کنید؟ آیا از مکمل های مناسب استفاده می کنید؟

اگر این اصول را رعایت می نمائید یعنی که در مسیر درستی حرکت می کنید و در آینده خوب خواهید شد. اما اگر به خاطر آسیب دیدگی یا اشتباهات اولیه ناچار شوید که به عقب باز گردید و مجدد خیلی چیزها را بیاموزید اتفاق خوشایندی نیست.
 پیام یک حرفه ای به مبتدی ها ( براندون کری )
زیر سازی قدرت

برای ساختن بازو و سینه ای  بزرگ نمی شود تمرین را بر اساس پرس سینه  و جلو بازو هالتر طراحی نمود.

اول باید زیر سلزی قدرتی انجام دهید و این با انجام حرکات دیگر میسر می شود که عضلات ثبات دهنده بدن را تقویت می کند. اگر فقط عضلات ساحلی خود را تمرین دهید در نهایت منجر به آسیب دیدگی می شود چرا که همه عضلات متضاد در بدن با هم کار می کنند. اگر فقط یک طرف مفصل را تمرین دهید(مثلاً جلو بازو از پشت بازو بزرگتر شود) مفصل آرنج ثبات کافی نخواهد داشت ودر نهایت دچار آسیب می شوید.

هر بدنساز باید بیاموزد که چگونه حرکت ددلیفت را به درستی اجرا کند. این حرکت کمک می کند تا از لحاظ ساختاری زنجیره عضلات پشت (نشیمن گاه، پشت پا وپشت) توسعه پیدا کنند و کمک می دهد تا مشکلات اساسی که فقط روی عضلات جلویی بدن کار می کنند را نداشته باشید.

ددلیفت سخت ترین حرکت از لحاظ اجرایی است بنابراین اگر بتوانید آن را به درستی اجرا کنید بدون شک  می توانید همه حرکات تمرین را با موفقیت انجام دهید.

رشد بلند مدت

مبتدی ها با پیروی از ۴قانون می توانند در بلند مدت رشد قابل توجهی را تجربه کنند.

فرم : همیشه فرم درست اجرای حرکات را رعایت کنید . احتمالاً مهم ترین عامل است چون اجازه می دهد که عضلات را به درستی به خدمت بگیرید و سطح قدرت را افزایش می دهد بدون اینکه مشکل آسیب دیدگی داشته باشید

صبر:غرور خود را کنار بگذارید . روی مقدار وزنه ها تمرکز نکنید چرا که برای قوی شدن فرصت زیادی در اختیارتان قرار دارد

تغذیه : مصرف کردن غذاهای خوب و مکمل های درست بسیار مهم است و نباید مورد کم توجهی قرار بگیرد .خیلی از مبتدی ها تمرکز زیادی روی تمرین دارند ، اما تامین غذای درست و کافی مواد اولیه برای رشد عضلات را تامین می کند

استراحت : اوایل دوران بدنسازی سعی کنید در مقابل وسوسه تمرین بسیار شدید و با جلسات زیاد مقاومت کنید . استراحت و ریکاوری ۲ مورد از عواملی هستند که برای کمک به رشد سایز و قدرت فوق العاده موثرند

به خاطر داشته باشید که وقتی تمرین می کنید رشد در بدن اتفاق نمی افتد بلکه در زمان استراحت است که بدن رشد می کند.

منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.