وضعیت‌های مختلف کشش

وضعیت‌های مختلف کشش

وضعیت‌های مختلف کشش
البته تأکید زیادى نمى‌شود که ضرورتاً قبل از انجام تمرینات کششی، بدن را باید گرم نمود. گرچه فرد مى‌تواند از طریق انقباضات استاتیک دماى عضلات خاصى را افزایش دهد. اما چنانچه ورزشکار بخواهد درجهٔ حرارت تمام بدن را افزایش دهد. و در عین حال تمام مفاصل بدن را نیز تحت فشار قرار دهد، باید فعالیت ورزشى خود را با برنامه‌هاى مناسب دو و ژیمناستیک آغاز کند.

۱. تمرینات کششى را باید جزئى از برنامه‌هاى گرم کردن قرار داد. به‌علاوه از این مسأله نباید وحشتى داشت که پس از ۳۰ ثانیه کشش معمولى عضلات به کمک روش الاستیک، عضلات را در دامنهٔ خارجى تحت کشش قرار داد زیرا دوک‌هاى عضلانى نسبت به هر دو وضعیت (کشش) و سرعت (کشش الاستیک) حساس بوده و به‌همین دلیل است که عضلات مى‌توانند وضعیت خود را با حرکت در دامنه‌هاى خارجى و با سرعت متوسط تطبیق دهند.

 ۲. ورزش‌هاى کششى و ورزش‌هاى PNF، نیاز به جلسات تمرینى خاصى دارد. هدف از انجام این تمرینات افزایش طول گروه‌هاى خاص عضلانى است. پس از دادن آموزش‌هاى لازم به ورزشکار، باید تمرینات کششى را طى جلسات و براى مدت معینى (مثلاً سه‌بار در هفته براى افزایش انعطاف و یک تا ۲ بار در هفته براى حفظ آن) انجام داد. در ضمن به نظر نمى‌رسد که ورزش‌هاى کششى با تمرینات اصلى تیم ورزشى مغایرت یا تداخلى داشته باشد.

۳. در هر جلسه ورزش‌هاى کششى را باید در پایان تمرینات سنگین ورزشى انجام داد تا از سفتی، خشکى و دردناک شدن عضلات پیشگیرى کند. در چنین مواقعى تأثیر کشش مانند ماساژ ملایم عضلات است.

در نهایت این نکته را به‌خاطر بسپارید که هدف از کشش انعطاف‌پذیرى بیشتر بدن است.

منبع : فیتنس تیپس

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.