ورزش های تمرکزی از پوکی استخوان پیشگیری میکنند

ورزش های تمرکزی از پوکی استخوان پیشگیری می کنند

ورزش های تمرکزی از پوکی استخوان پیشگیری میکنند  ورزش هایی با تمرکز ذهن مانند یوگا می تواند در سلامت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان موثر باشد. هرچند انجام اینگونه  ورزش  ها برای سالم نگاه داشتن استخوان  های  بدن، مفید است اما مبتلایان به پوکی استخوان قبل از حضور در این کلاس ها حتما باید از طریق مربیانی که آگاهی کاملی در این زمینه دارند، آموزش ببینند.
کارشناسان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن استئوپروز ایران به مردم توصیه می کنند مبتلایان به پوکی استخوان قبل از انجام  ورزش   های تمرکزی، نکات لازم را رعایت کنند.
اجتناب از  ورزش   های  شدید و پرش  های  ناگهانی و سریع یکی از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که  ورزش   های  سخت و شدید برای مفاصل بدن مضر است.
مبتلایان به پوکی استخوان، اختلالات تعادلی یا مبتلایان به اختلالاتی در ناحیه زانو، مچ و پا نباید اینگونه  ورزش   های  سخت و شدید را انجام دهند. ورزش  های  شدید شامل پریدن در هنگام کشش عضلات و کشش  های  سریع با آمادگی بدنی نامناسب در مبتلایان پوکی استخوان، می تواند منجر به شکستگی  های  فشاری ستون فقرات و شعله ور شدن مشکلات موجود در استخوان ها و مفاصل شود.
به گفته متخصصان بهداشتی، تمام فعالیت  هایی که هنگام انجام آن، قسمت فوقانی بدن به شدت می چرخد یا خم می شود -مانند خم شدن به جلو در حالت نشسته – می تواند خطر شکستگی  های  فشاری مهره را افزایش دهد.
همچنین خم کردن بیش از حد گردن به عقب می تواند به شریان  های  مهره ای فشار آورد و جریان خون مغز را قطع کند و منجر به غش کردن یا حتی سکته مغزی شود.
پزشکان به مبتلایان پوکی استخوان توصیه می کنند هنگام دراز کشیدن، یک تکیه گاه مناسب زیر سر خود قرار دهند تا پیشانی بالاتر از چانه قرار گیرد.
پزشکان تاکید می کنند ستون فقرات ضعیف، در برابر صدمات، آسیب پذیر است؛ بنابراین افراد پرخطر در معرض ابتلا به پوکی استخوان مانند سالمندان باید از انجام  ورزش   هایی که وزن را بطور مستقیم به گردن یا ستون فقرات تحمیل می کند، اجتناب کنند.

منبع: ایرنا

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.