بدنسازی|فیتنس|اخبار ورزشی|مقالات ورزشی

بدنسازی,زیبایی اندام

فیتنس|بدنسازی

ورزش برای همه

بدنسازي

بدنسازي و تناسب اندام
هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

طراحی وب سایت و بهینه سازی

مجری طراحی وب سایت های بزرگ تجاری فروشگاهی در سراسر کشور با طراحی های بسیار شکیل و پر محتوا و سایت های داینامیک و پنل مدیریت

wideweb.ir drbehzadfarokhi.comبدنسازی گاهی می توان در مورد برنامه حسابداری بحث کرد و با توجه به نرم افزارهایی که تا کنون تولید شده www.rayasepehr.com را به عنوان بهترین نمونه این نرم افزار ها قرار داد.sharp-ir نیز شرکتی می باشد که در رسته کاری تصفیه هوا فقش موثری را ایفا می کند. این سایت می تواند آموزش بسیار مناسبی در زمینه تولید نرم ادستگاه های تصفیه هوا داشته باشد. اکنون زمان آن رسیده که برخی از هاست های برتر کشور را معرفی کنیم و از میان این هاست ها ، موارد لینوکسی آن را مجزا کنیم و به بازدیدکننده نمایش دهیم. هاست لینوکس ایران هاست24 بی شک از بهترین هاست های لینوکس ایران و ارزانترین می باشدهاست لینوکس
 • با بینی زیبا و جراحی زیبایی بینی بهترین باشید جراحی بینی از بهترین جراحی های زیبایی می باشد
 • شکم خود را با رژیم آب کنید و اگر نشد بهترین گزینه جراحی لاغری شکم یا جراحی زیبایی شکم می باشد.جراحی شکم در جراحی های شکم به یک زیبایی اندام برسید
 • جراحی سینه
 • جراحی لیفت صورت می تواند به زیبا شدن صورت شما در عمل لیفتینگ کمک کند
 • جراحی پلک هم با متخصص این رشته دکتر آرش نجف بیگی به اوج خود رسیده و پلک های مراجعه کنندگان عمل می شود
 • جراحی لاغری
 • با راهبند های الکتروپارس به بهترین نحو ممکن راهبند اتوماتیک را ملاحظه کنید و بعد از دیدن قیمت راهبند های اتوماتیک تصمیم بگیرید
یکشنبه ۶ فروردین
جراحی زیبایی و لیزر کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24تن ورز

هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

1106

هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

دانشمندان، هورمونها را، که بتعداد زیاد و درگیر در یک سیستم پیچیده پیوسته در بدن وجود دارند، مهمترین عوامل بیولوژیکی و مسئول تنظیم تقریبا تمامی فعالیتهای شیمیایی بدن می دانند . تاثیر این مواد در ذخیره و توزیع چربی اضافی بدن، تراکم و قدرت عضلانی، سطح انرژی و تمایل جنسی و نشانه های کهولت سن دیده می شود.

هورمون رشد

هورمون رشد، که از غده هیپوفیز ترشح می شود، تاثیری ویژه بر عضله سازی و سوزاندن چربی در بدن دارد. توجه داشته باشید که هر گونه توانایی ما در ساختن، بازسازی و جایگزینی عضله، در به تاخیر انداختن روند پیری هم موثر است. در فرایند عضله سازی، هورمون رشد، بخوبی با انسولین و تستوسترون همکاری می کند.این ماده حیاتبخش، فعالیت سیستم ایمنی را تقویت می کند و مانع پیشرفت مراحل اولیه تصلب شرایین و بسیاری از نشانه های کهولت سن می شود. متاسفانه، با افزایش سن، تولید این ماده کاهش می یابد. هورمون رشد در ساعتهای اولیه خواب عمیق ترشح می شود. ورزش نیز تاثیری مثبت بر ترشح آن دارد.
تستوسترون

تستوسترون، ابرهورمون بدن مردان، و تا حد زیادی مسئول تمایلات جنسی و ویژگیهای مردانه است. مقدار بسیار کمتر آن، در بدن زنان هم وجود دارد. این هورمون نقشی مهم در ساختن عضله و سوختن چربی دارد، و مثل هورمون رشد، با افزایش سن کاهش می یابد.ترشح تستوسترون نوسان دارد و در صورت کنترل مناسب متغیرهای محیطی، شامل تناسب اندام، الگوهای تغذیه، استراحت، خواب و فشار روانی، و پرهیز از ورزش بیش از حد، با تمرینات ورزشی قابل افزایش می باشد.

انسولین

انسولین، هورمونی است که از لوزالمعده ترشح می شود و وظیفه اصلیش انتقال قند خون یا گلوکز (که معمولا از هیدراتهای کربن مشتق می شود) بداخل سلولها برای تولید انرژی است. این هورمون، اسیدهای آمینه را هم برای فعالیت آنابولیک (عضله سازی) وارد بافتهای عضلانی می کند. تعجبی ندارد که مقادیر زیاد انسولین، عاملی بسیار قوی برای ذخیره و انباشته شدن چربی در بدن می باشند.

اغلب افراد، بدلایل متعددی از جمله موارد زیر، کم و بیش نسبت به انسولین مقاوم یا حساس هستند:

چاقی
کمبود فعالیت ورزشی
مصرف زیاد قند
کمبود چربی در رژیم غذایی
فشار روانی
وراثت
هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

مصرف زیاد هیدراتهای کربن در درازمدت، سطح انسولین خون را بالا نگه می دارد و سلولها به حضور آن عادت و نسبت به آن مقاوم می شوند؛ بدین ترتیب، برای انتقال قند به سلولها جهت تولید انرژی، به انسولین بیشتری نیاز می شود، و در نتیجه قند خون کاهش می یابد.تداوم افزایش انسولین و گلوکز در خون، سیستم بدن را به نابودی می کشاند.

فعالیت ناقص انسولین، مانع سوختن قند و باعث ذخیره آن بصورت چربی (بافت چربی) می شود.آسیب به دیواره های سرخرگها منجر به عوارض قلبی-عروقی و مقاومت در برابر انسولین هم به احتمال زیاد منتهی به دیابت بزرگسالان می شود.
گلوکاگون

گلوکاگون هم مثل انسولین، اما با تاثیری کاملا برعکس، از لوزالمعده ترشح می شود. گلوکاگون، گلیکوژن را به قند خون و انسولین، قند خون را به گلیکوژن تبدیل می کند. گلیکوژن، گلوکز استفاده نشده ای است که برای تولید انرژی در هنگام نیاز در بافت عضلانی یا کبد ذخیره می شود.
کورتیزول

درحالیکه هورمون رشد و تستوسترون هورمونهایی هستند که عضله سازی، طول عمر، سلامتی، سیستم ایمنی، مقاومت، تولید انرژی و سوختن چربی را تقویت می کنند (ویژگی آنابولیکی)، کورتیزول، هورمونی مخرب (کاتابولیک) است.

این هورمون، باعث تخریب عضله و کمک به ایجاد ذخایر ناخواسته چربی می شود. کورتیزول، اصولا محصول فشار واقعی یا خیالی روانی است. در تمام طول شبانه روز، فشار روانی، موجب ترشح فوری آن از قشر خارجی غدد فوق کلیوی به خون می شود.

تمرین بیش از حد، سطح کورتیزول را بالا می برد، کمبود خواب راحت، اثر مخرب آنرا تسهیل می کند، و در تمام طول شبانه روز در تقابل با فعالیت آنابولیک تستوسترون و هورمون رشد قرار می گیرد. تغذیه سالم، خواب راحت، شیوه زندگی ضد فشار روانی و ورزش، دشمن کورتیزول می باشند.

منبع : fitnesstips

نظر خود را بگذارید


9 + هفت =

یک دیدگاه برای “هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی”

 1. میلاد رضائی می‌گه:

  سلام من به شدت از سایتتون خوشم امده و از مطالبش استفاده کردم …
  اما یه سوال مهم دارم که یکی دو روزیه ذهنمو مشغول کرده … مربی من تو برنامه ای که برام تنظیم کرده استفاده از ژل سینه رو گنجونده … ازش در مورد این ژل پرسیدم ، اما میخوام نظر شما رو در مورد این ژل بدونم ، استفاده ژل سینه برای آقایون دروسته؟ عوارضی نداره ؟

 کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24 تن ورز