هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

دانشمندان، هورمونها را، که بتعداد زیاد و درگیر در یک سیستم پیچیده پیوسته در بدن وجود دارند، مهمترین عوامل بیولوژیکی و مسئول تنظیم تقریبا تمامی فعالیتهای شیمیایی بدن می دانند . تاثیر این مواد در ذخیره و توزیع چربی اضافی بدن، تراکم و قدرت عضلانی، سطح انرژی و تمایل جنسی و نشانه های کهولت سن دیده می شود.

هورمون رشد

هورمون رشد، که از غده هیپوفیز ترشح می شود، تاثیری ویژه بر عضله سازی و سوزاندن چربی در بدن دارد. توجه داشته باشید که هر گونه توانایی ما در ساختن، بازسازی و جایگزینی عضله، در به تاخیر انداختن روند پیری هم موثر است. در فرایند عضله سازی، هورمون رشد، بخوبی با انسولین و تستوسترون همکاری می کند.این ماده حیاتبخش، فعالیت سیستم ایمنی را تقویت می کند و مانع پیشرفت مراحل اولیه تصلب شرایین و بسیاری از نشانه های کهولت سن می شود. متاسفانه، با افزایش سن، تولید این ماده کاهش می یابد. هورمون رشد در ساعتهای اولیه خواب عمیق ترشح می شود. ورزش نیز تاثیری مثبت بر ترشح آن دارد.
تستوسترون

تستوسترون، ابرهورمون بدن مردان، و تا حد زیادی مسئول تمایلات جنسی و ویژگیهای مردانه است. مقدار بسیار کمتر آن، در بدن زنان هم وجود دارد. این هورمون نقشی مهم در ساختن عضله و سوختن چربی دارد، و مثل هورمون رشد، با افزایش سن کاهش می یابد.ترشح تستوسترون نوسان دارد و در صورت کنترل مناسب متغیرهای محیطی، شامل تناسب اندام، الگوهای تغذیه، استراحت، خواب و فشار روانی، و پرهیز از ورزش بیش از حد، با تمرینات ورزشی قابل افزایش می باشد.

انسولین

انسولین، هورمونی است که از لوزالمعده ترشح می شود و وظیفه اصلیش انتقال قند خون یا گلوکز (که معمولا از هیدراتهای کربن مشتق می شود) بداخل سلولها برای تولید انرژی است. این هورمون، اسیدهای آمینه را هم برای فعالیت آنابولیک (عضله سازی) وارد بافتهای عضلانی می کند. تعجبی ندارد که مقادیر زیاد انسولین، عاملی بسیار قوی برای ذخیره و انباشته شدن چربی در بدن می باشند.

اغلب افراد، بدلایل متعددی از جمله موارد زیر، کم و بیش نسبت به انسولین مقاوم یا حساس هستند:

چاقی
کمبود فعالیت ورزشی
مصرف زیاد قند
کمبود چربی در رژیم غذایی
فشار روانی
وراثت
هورمونها مهمترین عامل بیولوژیکی

مصرف زیاد هیدراتهای کربن در درازمدت، سطح انسولین خون را بالا نگه می دارد و سلولها به حضور آن عادت و نسبت به آن مقاوم می شوند؛ بدین ترتیب، برای انتقال قند به سلولها جهت تولید انرژی، به انسولین بیشتری نیاز می شود، و در نتیجه قند خون کاهش می یابد.تداوم افزایش انسولین و گلوکز در خون، سیستم بدن را به نابودی می کشاند.

فعالیت ناقص انسولین، مانع سوختن قند و باعث ذخیره آن بصورت چربی (بافت چربی) می شود.آسیب به دیواره های سرخرگها منجر به عوارض قلبی-عروقی و مقاومت در برابر انسولین هم به احتمال زیاد منتهی به دیابت بزرگسالان می شود.
گلوکاگون

گلوکاگون هم مثل انسولین، اما با تاثیری کاملا برعکس، از لوزالمعده ترشح می شود. گلوکاگون، گلیکوژن را به قند خون و انسولین، قند خون را به گلیکوژن تبدیل می کند. گلیکوژن، گلوکز استفاده نشده ای است که برای تولید انرژی در هنگام نیاز در بافت عضلانی یا کبد ذخیره می شود.
کورتیزول

درحالیکه هورمون رشد و تستوسترون هورمونهایی هستند که عضله سازی، طول عمر، سلامتی، سیستم ایمنی، مقاومت، تولید انرژی و سوختن چربی را تقویت می کنند (ویژگی آنابولیکی)، کورتیزول، هورمونی مخرب (کاتابولیک) است.

این هورمون، باعث تخریب عضله و کمک به ایجاد ذخایر ناخواسته چربی می شود. کورتیزول، اصولا محصول فشار واقعی یا خیالی روانی است. در تمام طول شبانه روز، فشار روانی، موجب ترشح فوری آن از قشر خارجی غدد فوق کلیوی به خون می شود.

تمرین بیش از حد، سطح کورتیزول را بالا می برد، کمبود خواب راحت، اثر مخرب آنرا تسهیل می کند، و در تمام طول شبانه روز در تقابل با فعالیت آنابولیک تستوسترون و هورمون رشد قرار می گیرد. تغذیه سالم، خواب راحت، شیوه زندگی ضد فشار روانی و ورزش، دشمن کورتیزول می باشند.

منبع : fitnesstips

۱ دیدگاه
  1. میلاد رضائی مهر ۲۲, ۱۳۹۲ at ۸:۲۲ ب.ظ - تکرار

    سلام من به شدت از سایتتون خوشم امده و از مطالبش استفاده کردم …
    اما یه سوال مهم دارم که یکی دو روزیه ذهنمو مشغول کرده … مربی من تو برنامه ای که برام تنظیم کرده استفاده از ژل سینه رو گنجونده … ازش در مورد این ژل پرسیدم ، اما میخوام نظر شما رو در مورد این ژل بدونم ، استفاده ژل سینه برای آقایون دروسته؟ عوارضی نداره ؟

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.