همه چیز درباره پروتئین وی دوست داشتنی!

همه چیز درباره پروتئین وی دوست داشتنی!

  همه چیز درباره پروتئین وی دوست داشتنی!

چطور مکمل های پروتئین خود را انتخاب می کنید؟؛آیا به توصیه کسانی که در باشگاه شما بدن قابل توجهی دارند،مکمل خود را خریداری می کنید؟یا اینکه هر محصولی که بسته بندی براق تر و زیباتری داشته باشد انتخاب می کنید!؟یا اینکه براساس طعم یک پودر یا هر محصولی که دسترسی به آن آسان تر باشد،آنرا خریداری می کنید؟اینها سوالات اساسی هستند.حتماٌ همه شما می دانید که مصرف پروتئین وی در زمانی مناسب می تواند تفاوت بین افزودن دو سانتیمتر بر دور بازویتان یا افزودن۱۰کیلو بر رکورد پرس سینه تان در طول زمانی نه چندان طولانی باشد یا برخورد به بن بست و رکود در پیشرفت.

اما بدون شک هر محصولی چنین قدرتی ندارد.حقیقت این است که پروتئین های وی برخی از کمپانی ها می توانند کارایی بالایی در مسیر پیشرفت شما داشته باشند ومحصولاتی هم آنقدر ارزش مصرف ندارند.پس تشخیص تفاوت بین آنها می تواند در رشد شما اثر چشمگیری داشته باشد.

برای تشخیص ارزش پروتئین وی که در حال مصرفش هستید،بهتر است ابتدا مروری داشته باشیم بر این پروتئین استثنائی!

بدون شک اغلب شما مزایای پروتئین وی آگاهی دارید و همین حالا هم آن را در رژیم روزانه خود جای داده اید.این پروتئین به دلایل متعددی دارای ارزش زیادی است،از جمله ترکیب آمینواسیدها واجزای موجود در آن،همین طور سرعت هضم وجذب بالا،وی یکی از غنی ترین پروتئین ها از نظر مقدارBCAA   ( آمینو اسید های شاخه دار ) موجود در ان به شمار می اید ، شامل سه آمینو اسید لیوسین ، ایزولیوسین و والین ، مشخص شده این سه کلید کامل رشد عضلانی و حتی تامین انرژی در طول تمرین به شمار می ایند . پروتئین وی همچنین حاوی پپتاید ها وزنجیره های پروتئین ارزشمند و فعالی است ، از جمله آلفالاکتالبومین ، لاکتوفرین ، لاکتوپروکسیداز ، و فاکتور های رشد متعدد دیگر . این ترکیبات دارای خواص آنتی اکسیدان هستند ، فعالیت سیستم ایمنی را تقویت می کنند.

شاید مهمترین فاکتوری که پروتئین وی را چندین پله بالاتر از دیگر پروتئین ها قرار می دهد سرعت گوارش آن است . وی به سرعت تجزیه می شود ودر کمتر از ۳۰ دقیقه می تواند مقدار قابل توجهی آمینو اسید های خود را در اختیار عضلات شما قرار دهد . مشخص شده که این انتقال سریع به سلول های عضلات ، نقش چشمگیری بر ارتقا رشد عضلانی شما دارد.

تولید شده از شیر

پروتئین وی یکی از دو پروتئینی است که در شیر یافت می شود ، و تولید پروتئین وی هم از شیر گاو سرچشمه می گیرد . در واقع شیر گاو مبدا بسیاری از مکمل های پروتئینی بشمار می آید . اما اگر تصور می کنید که کمپانی های تولید مکمل در پشت صحنه تولیدات خود گاوداری هایی را هم به راه  انداخته اند ، لازم است در طرز فکرتان تجدید نظر کنید

از سال ۱۹۶۰ ،بسیاری وی را محصول زاید بجای مانده در فرایند تولید پنیر بشمار می آوردند ( در واقع در پروسه تولید پنیر ، پروتئین وی بشکل محلول در آب پنیر از محصول اصلی جدا می شود ) که بطور معمول دور ریخته می شد یا اینکه در غذای دامها استفاده می شد اما امروز کمپانی های  تولید لبنیات  بخوبی از ارزش آن آگاهی دارند  و کارخانه هایی را بنا نهاده اند که به تغلیظ و خالص سازی این پروتئین می پردازند .

 همه چیز درباره پروتئین وی دوست داشتنی!

در واقع بواسطه تولید کنندگان اصلی محدود ، اغلب کمپانی های تولید مکمل ، پودر پروتئین خام و بدون طعم را در فرم های پروتئین وی ایزوله ، پروتئین وی کنسانتره ، پروتئین وی هیدرولیزه ، کلسیم کازئینیت ، کازئین میسلار یا سایر فرم های کازئین  از کمپانی های معدودی که در سطح جهانی مطرح هستند خریداری می کنند سپس ترکیبات اختصاصی مورد نظر خود را که میتواند شامل هر چیز که فکرش را کنید باشد از مواد مغذی اضافه گرفته ( مثل آمینو اسید های اضافی و آنزیم ها برای ارتقا قدرت یا بهبود قابلیت گوارش محصول نهایی ) تا رنگ و اسانس ها و دیگر ترکیبات برای تولید محصول نهایی که در نهایت در بسته مکمل خریداری شده توسط شما در اختیارتان قرار میگیرد .

بررسی میدان عمل

به خودی خود ، پروتئین وی موثرتر از هر پروتئین دیگری است که امروز در بازار مصرف مشاهده میکنید .ولی کارایی محصولات کمپانی های مختلفی که حاوی پروتئین وی ، تفاوت گستر ده ای با هم دارند  . که به طور عمده به نوع و مقدار و دیگر ترکیباتی که در ترکیب نهایی وجود دارد بر میگردد.

پودرهای پروتئین وی با ارزش

وقتی یک پودر پروتئینی را خریداری می کنید هدف شما این است که پروتئین در اختیار شما قرار دهد نه کربوهیدرات یا چربی ، به این دلیل که اغلب کربوهیدرات و چربی را می توان به راحتی در رژیم غذایی و از طریق مصرف غذاهای معمول تامین کرد .بنابراین وقتی دارایی ارزشمند خود را صرف خرید یک پودر پروتئینی می کنید ، لازم است از محصولاتی که حاوی مقدار بالای کربوهیدرات و چربی هستند اجتناب کنید . ودرک این موضوع هم بسیار آسان است ، کافیست به جدول غذایی ارائه شده روی هر محصول توجه کنید تا متوجه شوید که چه مقدار از هر یک از درشت مغذی ها در هر وعده از مکمل شما وجود دارد .

اما کارتان به همین جا ختم نمی شود به ادامه جدول غذایی دقت کنید تا به مواد تشکیل دهنده پروتئین برسید . اطلاعاتی که مشاهده می کنید کلید درک این مسئله است که آیا پودر پروتئینی که مورد نظرتان است واقعاً خصوصیات قابل توجهی دارد یا خیر . اول از همه شاید متوجه شوید که اغلب محصولات حاوی پروتئین وی ، حاوی بیش از یک نوع وی هستند . شاید به نامهایی چون پروتئین وی ایزوله ، پروتئین وی هیدرولیزه ، یا پروتئین وی کنستانتره برخورد کنید

برای اینکه بتوان یک محصول پروتئین وی را محصول ارزشمندی به شمار آورد باید در محصول مذکور وی هیدرولیزه یا وی ایزوله جزو ترکیبات اصلی و عمده محصول باشد . به این دلیل که پروتئین وی ایزوله ،خالص ترین نوع پروتئینی است که میتوانید به ان دست یابید با بیش از ۹۰درصد خلوص پروتئین . وی هیدرولیزه به این معنی است که پروتئین وی با کیفیت بالا به تکه های پروتئین کوچکتر تجزیه شده برای گوارش باز هم سریعتر نسبت به وی ایزوله .

در مقابل، پروتئین وی کنستانتره، مراحل فیلتر شدن کوتاه تری را پشت سر گذاشته ، و به این معنی است که مقدار کمتری از کربوهیدراتی  که به طور طبیعی در شیر وجود دارد از آن حذف شده . نتیجه اینکه محصول نهایی  حاوی مقدار پروتئین بسیار کمتری است . اگر چه اغلب پروتئین های وی کنستانتره حاوی ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین است ولی برخی از آنها حاوی کمتر از ۳۵ درصد پروتئین است ، به همین دلیل کمپانی های معتبر اغلب روی مصرف پروتئین های وی ایزوله و هیدرولیزه در پودر های خود تاکید دارند و البته به همین دلیل انواع ایزوله و هیدرولیزه گران تر است.

 همه چیز درباره پروتئین وی دوست داشتنی!

برای اینکه محصولی را پروتئین وی با ارزش و با کیفیتی به شمار آورید ، باید درصد پروتئین موجود در هر وعده ( یا هر پیمانه از پروتئین ) ۸۰درصد یا بیشتر باشد برای مثال اگر پروتئین وی حاوی ۲۵گرم پروتئین در هر وعده یا پیمانه ۲۸گرمی باشد ، به این معنی است که پودر پروتئین مورد نظر حاوی حدود ۹۰درصد پروتئین است و یعنی محصول با کیفیتی به شمار می آید همه کمپانی ها از مواد اولیه با کیفیتی در محصولات خود استفاده نمی کنند و برخی از انها سعی میکنند از هزینه تولید بکاهند تا به فروش بیشتری دست پیدا کنند و همین باعث می شود تا در مورد تامین کننده های اولیه برخی از کمپانی ها ی تولید مکمل هم جای سوال وجود داشته باشد این پودرهای با کیفیت پایین تر ممکن است همزمان حاوی ناخالصی و حتی مواد سمی باشند .

آسان ترین راه برای کشف پودری که از مواد اولیه نازلی در تولید محصول نهایی استفاده کرده قیمت آن است اگر محصولی حاوی قیمت بسیار ارزان تر نسبت به دیگر محصولات کمپانی های برتر تولید مکمل باشد باید در کیفیت محصول شک کرد بنابر این سعی کنید محصول مورد نظر خود را از شرکت های معتبر و با مارک معتبر تهیه نمایید نه با قیمت ارزان از کمپانی غیر معتبر.

راه دیگر برای شناخت محصول با کیفیت توجه به جدول ارزش غذایی آن است که در بالا به ان اشاره نمودیم که محصول خریداری شده ما باید از چه نوع پروتئین وی باشد و کدام نوع بهتر است و البته تمام آنچه ذکر شد با این فرض است که شما محصول پروتئینی را خریداری کنید که واقعاً تولید کمپانی باشد که مد نظر شماست نه مشابه بسیاری از محصولاتی که در حال حاضر در بازار آشفته مکمل های ایران به وفور در دسرس قرار دارد و تولید چین ویا ….!

منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.