بدنسازی|فیتنس|اخبار ورزشی|مقالات ورزشی

بدنسازی,زیبایی اندام

فیتنس|بدنسازی

ورزش برای همه

بدنسازي

بدنسازي و تناسب اندام
نگاهی به قهرمانان شطرنج ایران و جهان

طراحی وب سایت و بهینه سازی

مجری طراحی وب سایت های بزرگ تجاری فروشگاهی در سراسر کشور با طراحی های بسیار شکیل و پر محتوا و سایت های داینامیک و پنل مدیریت

wideweb.ir drbehzadfarokhi.comبدنسازی گاهی می توان در مورد برنامه حسابداری بحث کرد و با توجه به نرم افزارهایی که تا کنون تولید شده www.rayasepehr.com را به عنوان بهترین نمونه این نرم افزار ها قرار داد.sharp-ir نیز شرکتی می باشد که در رسته کاری تصفیه هوا فقش موثری را ایفا می کند. این سایت می تواند آموزش بسیار مناسبی در زمینه تولید نرم ادستگاه های تصفیه هوا داشته باشد. اکنون زمان آن رسیده که برخی از هاست های برتر کشور را معرفی کنیم و از میان این هاست ها ، موارد لینوکسی آن را مجزا کنیم و به بازدیدکننده نمایش دهیم. هاست لینوکس ایران هاست24 بی شک از بهترین هاست های لینوکس ایران و ارزانترین می باشدهاست لینوکس
  • با بینی زیبا و جراحی زیبایی بینی بهترین باشید جراحی بینی از بهترین جراحی های زیبایی می باشد
  • شکم خود را با رژیم آب کنید و اگر نشد بهترین گزینه جراحی لاغری شکم یا جراحی زیبایی شکم می باشد.جراحی شکم در جراحی های شکم به یک زیبایی اندام برسید
  • جراحی سینه
  • جراحی لیفت صورت می تواند به زیبا شدن صورت شما در عمل لیفتینگ کمک کند
  • جراحی پلک هم با متخصص این رشته دکتر آرش نجف بیگی به اوج خود رسیده و پلک های مراجعه کنندگان عمل می شود
  • جراحی لاغری
  • با راهبند های الکتروپارس به بهترین نحو ممکن راهبند اتوماتیک را ملاحظه کنید و بعد از دیدن قیمت راهبند های اتوماتیک تصمیم بگیرید
سه شنبه ۵ بهمن
جراحی زیبایی و لیزر  کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24تن ورز

نگاهی به قهرمانان شطرنج ایران و جهان

703

نگاهی به قهرمانان شطرنج ایران و جهان«قهرمانان شطرنج جهان»

مسابقات رسمی قهرمانی جهان از سال ۱۸۸۶ با مسابقات دو جانبه ( مچ ) اشتاینیتز – زوکرتورت آغاز شد . از سال ۱۸۸۶ تا امروز ۱۱۹ سال گذشته است و در طی این مدت تنها ۱۴ نفر موفق شده اند به افتخار قهرمانی جهان دست یابند که این واقعیت گویای آن است که اهمیت و دشواری رسیدن به قهرمانی جهان در شطرنج با هیچ رشته ورزشی دیگری قابل قیاس نیست. در این مقاله سعی شده است که به طور مختصر به بیوگرافی قهرمان شطرنج جهان پرداخته شود . در شماره های آینده به قهرمانان جنجالی تر همچون فیشر و کاسپاروف خواهیم پرداخت . اعداد داخل پرانتز سال تولد و وفات فرد می باشد .
۱- ویلهلم اشتاینیتز (۱۸۳۶- ۱۹۰۰)Steinitz : این شطرنج باز اتریشی ازسال ۱۸۶۶ که اندرسون را شکست داد ، قوی ترین شطرنج باز جهان شناخته شد ، اما پس از شکست دادن زوکرتورت در سال ۱۸۸۶با نتیجه ۵/۷ – ۵/۱۲( در حالی که در ابتدا ۱-۴ عقب بود ! ) به عنوان قهرمان رسمی شطرنج جهان دست یافت و این عنوان را ۸ سال حفظ نمود . اشتاینیتز پایه گذار اصول پایه بازی استراتژیک و مکتب کلاسیک شطرنج می باشد و در بازیهایش بارها نشان داده است که چگونه می توان با افزودن برتری های جزئی بازی را به سمت پیروزی هدایت کرد .
۲- امانوئل لاسکر ( ۱۸۶۸- ۱۹۴۱ )Lasker : در سال ۱۸۹۴ با شکست دادن اشتاینتیز قهرمان جهان شد و این عنوان را تا سال ۱۹۲۱ به مدت ۲۷ سال حفظ کرد !
امانوئل لاسکر آلمانی دارای مدرک دکترای ریاضی و از دوستان آلبرت اینشتین بود . قدرت اصلی لاسکر در استراتژی قوی ، تکنیک آخر بازی فوق العاده ، قدرت جنگندگی بالا ،خونسردی فراوان در وضعیتهای دشوار و روانشناسی قوی او بود.
۳- خوزه رائول کاپابلانکا ( ۱۸۸۸- ۱۹۴۲) Capablanca: این نابغه کوبایی در چهار سالگی شطرنج را آموخت و از هشت سالگی وارد مسابقات رسمی شد . کاپابلانکا ۶ سال عنوان قهرمانی جهان را حفظ کرد. بدون شک کاپابلانکا یکی از قوی ترین قهرمانان جهان است . شطرنج بازی کامل با درک یوزیسیونی بالا ، دیدتاکتیکی عالی و تکنیک قوی در آخر بازی ، قهرمانانی همچون اسمیسلوف فیشر و کارپوف را می توان دنباله رو سبک کاپابلانکا نامید . کتاب آموزشی مراحل سه گانه شطرنج نوشته کاپابلانکا به فارسی ترجمه شده است .
۴- الکساندر آلخین Alekhine(1946-1893) : در روسیه متولد شد ، اما بعد از انقلاب روسیه تابعیت فرانسه را پذیرفت.در سال ۱۹۲۷ در یکی از طولانی ترین مسابقات قهرمانی جهان پس از ۳۴بازی کاپابلانکا را با نتیجه ۶ برد ،۳باخت و ۱۵ تساوی شکست داد . آلخین عنوان خود را تا سال ۱۹۳۵ حفظ نمود در این سال به ایوه باخت اما ۲ سال بعد در مسابقه انتقامی عنوانش را پس گرفت . آلخین تنها شطرنج بازی است که تا لحظه مرگ قهرمان جهان بود . خلاق ترین شطرنج باز تاریخ در سال ۱۹۴۶ در لیسبون و در کنار صفحه شطرنج از دنیا رفت ! سبک بازی دینامیک گری کاسپاروف و میخائیل تال بیش از هر شطرنج بازی به آلخین نزدیک است .
آلخین دارای مدرک دکترا در رشته حقوق بود . آلخین درسال۱۹۳۳ موفق شد با ۳۲ نفر یک مسابقه سیمولتانه ( همزمان ) چشم بسته را بازی کند . ( بدون اینکه به صفحه نگاه کند با ۳۲ نفر بر روی ۳۲ صفحه مسابقه داد ) که در آن زمان یک رکورد محسوب می شد . ( رکورد مسابقه سیمولتانه چشم بسته متعلق به یانوش فلش از مجارستان است که در سال ۱۹۶۰ با ۵۲ نفر به طور همزمان مسابقه داد ) کتاب بهترین بازیهای من نوشته آلخین به فارسی ترجمه شده است .
۵- ماکس ایوه ( ۱۹۸۱-۱۹۰۱) Euwe : در سال ۱۹۳۵ با یک امتیاز اختلاف آلخین را شکست داد ، اما ۲سال بعد عنوانش را به او واگذار کرد . کتاب «راه استادی در شطرنج » از این شطرنج باز هلندی که در زمان خود از برجسته ترین تئوریسین های شروع بازی به حساب می آمد ، به زبان فارسی ترجمه شده است . ایوه در سال ۱۹۲۳ موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته ریاضی شد و در سال ۱۹۷۰ به عنوان رئیس فدراسیون جهانی شطرنج برگزیده شد .
۶- میخائیل باتوینیک Botvinnik(1995-1911) : با توینیک اولین قهرمان شطرنج شوروی و پایه گذار مکتب شطرنج این کشور می باشد . کارپوف و کاسپاروف از شاگردان مدرسه شطرنج باتوینیک ، هستند  از سال ۱۹۴۶ که باتوینیک به مقام قهرمانی جهان رسید تا به امروز تنها یک شطرنج باز غیرروس (بابی فیشر به مدت ۳ سال ) موفق به رسیدن به مقام قهرمانی جهان شده است . قرار بود که مسابقه دو جانبه آلخین – باتوینیک در سال۱۹۴۶ برگزار شود که به دلیل فوت آلخین انجام نشد. فدراسیون جهانی شطرنج از ۵ شطرنج باز برتر آن زمان ( باتوینیک ، اسمیسلوف  ، ایوه ، کرس و رشفسکی ) دعوت کرد  تا در یک تورنمنت به مصاف هم بروند که باتوینک با قاطعیت به قهرمانی جهان دست یافت . باتوینیک در سالهای ۱۹۵۷ و ۱۹۶۱ قهرمانی جهان را به ترتیب به اسمیسلوف و تال واگذار کرد ، ولی در هر دو بار یک سال بعد در مسابقه انتقامی عنوانش را پس گرفت . نهایتاً پس از آنکه در سال ۱۹۶۳ عنوانش را مقابل پطروسیان از دست داد ، با توجه به لغو امکان مسابقه انتقامی از سوی فدراسیون جهانی شطرنج دیگر در عرصه قهرمانی جهان حاضر نشد . با توینیک دارای مدرک دکترا در رشته مهندسی الکترونیک بود .
۷- واسیلی اسمیسلوف ( ۱۹۲۱) Smyslov : در چهار سالگی شطرنج را از پدرش آموخت . در سال ۱۹۵۷ باتوینیک را شکست داد ، اما سال بعد عنوانش را از دست داد . اسمیسلوف دارای قدرت تاکتیکی ، معلومات شروع بازی و تکنیک آخر بازی بالا بود . اسمیسلوف هنوز زنده است و در حالی که بیش از ۸۰ سال سن دارد ، در برابر حریفان قوی مبارزه می کند ، به تماشای مسابقات می آید و بازیها را برای تماشاچیان تفسیر می کند .
۸- میخائیل تال ( ۱۹۹۲-۱۹۳۶) Tal: معروف به ” جادوگر ریگا ” تهاجمی ترین شطرنج باز تاریخ به حساب می آید . تال در سال ۱۹۶۰ باتوینیک را شکست داد ، اما یک سال بعد در حالی که از بیماری کلیوی رنج می برد ، قهرمانی جهان را دوباره به باتوینیک واگذار کرد . تال در  سن ۵۶ سالگی به دلیل ناراحتی مزمن کلیوی از دنیا رفت .
۹- تیگران پطروسیان (۱۹۸۴-۱۹۲۹)Petrosian:  شطرنج باز ارمنی که در تفلیس گرجستان متولد شد به دلیل سبک بازی بسیار محکمش به تیگران آهنین معروف شد  . در سال ۱۹۶۳ باتوینیک را شکست داد و قهرمان جهان شد . سه سال بعد از عنوانش دربرابر اسپاسکی دفاع کرد ، اما در سال ۱۹۶۹ عنوانش را به اسپاسکی واگذار کرد  .
۱۰- اسپاسکی ( ۱۹۳۷- ) Spassky : متولد لنینگراد که آثار نبوغ در بازیهای نوجوانی وی مشخص است . در سال ۱۹۶۹ قهرمان جهان شد ، و سه سال بعد درسال ۱۹۷۲ در جنجالی ترین مچ قهرمانی جهان ، عنوانش را به بابی فیشر آمریکایی واگذار کرد . اسپاسکی اگر از نظر روحی شخصیت محکم تری داشت ، می توانست سالهای بیشتری قهرمان جهان بماند . او اکنون تبعه فرانسه است و در مسابقات ظاهر می شود .
۱۱- رابرت جیمز(بابی)فیشر( ۱۹۴۳) Fischer : از شش سالگی شطرنج را آموخت . در سیزده سالگی دریکی از درخشان ترین بازیهای تاریخ شطرنج «برن» را شکست داد . در چهارده سالگی قهرمان آمریکا ودر ۱۵ سالگی استاد بزرگ شد . کار بزرگی که  فیشر در شطرنج جهان انجام داد این بود که در مسابقاتی که اکثر شطرنج بازان حاضر در آن روس بودند ، توانست بالاتر از روسها قرار بگیرد(روسها در بعضی از مسابقات تحت فشار مأموران امنیتی شوروی ناچار به تبانی با یکدیگر بودند).مسابقه مقدماتی قهرمانی جهان در سال ۱۹۷۱ به پیشنهاد فیشر به روش حذفی انجام شد.فیشر با نتایج باور نکردنی ۰-۶ تایمانوف و لارسن و با نتیجه ۵/۲-۵/۶ تیگران پطروسیان را شکست داد تا به فینال قهرمانی جهان راه یابد. مسابقه قهرمانی جهان ۱۹۷۲ فیشر-اسپاسکی بیش از آنکه یک مسابقه شطرنج باشد ، صحنه نبرد سیاسی غرب و شرق بود . فیشر همواره در شطرنج جنجال ساز بوده و هست! در سال ۱۹۷۵ او به دلیل برآورده  نشدن خواسته های فراوان و بعضاً غیر منطقی خود از سوی فدراسیون جهانی ، حاضر به مبارزه با کاریوف نشد و قهرمانی جهان را از دست داد . فیشر اخیراً از سوی دولت آمریکا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است و هم اکنون به ایسلند پناهنده شده است.
۱۲- آناتولی کارپوف (۱۹۵۱-) : شطرنج را از چهار سالگی آموخت . هنگامی که در ۱۲ سالگی به مدرسه شطرنج با توینیک وارد شد ، باتوینیک درباره  او گفت : « او هیچ چیز از شطرنج نمی فهمد » اما به مرور زمان تحت تعلیمات باتوینیک ، کارپوف پیشرفت فراوانی کرد . در سال ۱۹۶۹ در ۱۸ سالگی به عنوان قهرمان جوانان جهان و در سال ۱۹۷۵ به عنوان قهرمانی جهان دست یافت . پس از ۱۰ سال حفظ این عنوان ، در سال ۱۹۸۵ در برابر کاسپاروف شکست خورد . کارپوف در سال ۱۹۷۸ به عنوان مرد سال ورزش شوروی شناخته شد .
۱۳- گری کاسپاروف Kasparov(1963-) : در باکو از پدری آذربایجانی و مادری ارمنی به دنیا آمد . در ۶ سالگی شطرنج را آموخت و در هفت سالگی به تیم کانون پیشاهنگان باکو و در دوره نوجوانی به مدرسه شطرنج باتوینیک راه یافت.بانوینیک درباره کاسپاروف گفته بود:«آینده شطرنج جهان در دستان این پسر بچه است.» در سیزده سالگی قهرمان جوانان شوروی شد . در شانزده سالگی به عنوان استاد بین المللی ودر هفده سالگی  به عنوان استاد بزرگی دست یافت . در سال ۱۹۸۴ به عنوان مدعی قهرمانی جهان مقابل کارپوف ایستاد ، اما این رویارویی پس از ۴۸ بازی نیمه تمام ماند . در سال ۱۹۸۵ یک بار دیگر کارپوف و کاسپاروف رو در روی هم قرار گرفتند که کاسپاروف با ۵ برد ، سه باخت و ۱۶ مساوی کارپوف را شکست داد و قهرمان جهان شد . کاسپاروف از سال ۱۹۹۲ دیگر حاضر نشد تحت نظر فدراسیون جهانی شطرنج در مسابقات شرکت کند و یک سری مسابقات قهرمانی جهان موازی با فدراسیون  جهانی شطرنج را برگزار نمود . کاسپاروف در سال۲۰۰۰ عنوان خود را مقابل کرامنیک از دست داد و در سال ۲۰۰۵ پس از فتح تورنمنت معتبر لینارس و در حالی که همچنان با اختلاف فاحش نسبت به سایرین در صدر لیست ریتینگ بین المللی قرار داشت ،از شطرنج حرفه ای خداحافظی کرد . وی اخیراً به عنوان منتقد جدی پوتین در عرصه سیاست روسیه ظاهر شده است . کاسپاروف را بسیاری از کارشناسان ، قوی ترین شطرنج باز تاریخ می دانند .کاسپاروف شطرنج بازی است کامل با درک بالا از وضعیتهای دینامیک ، معلومات شروع بازی و قدرت محاسبه بالا.بزرگترین تفاوت کاسپاروف،کرامنیک و قهرمانان بعدی جهان با پیشینیانشان استفاده از کامپیوتر جهت تدارکات پیش از بازی می باشد.
۱۴- ویسواناتان آناند (- Anand (1969 : ویسواناتان آناند: (زاده ۱۱ دسامبر ۱۹۶۹ در چنای) استاد بزرگ شطرنج اهل هندوستان و قهرمان فعلی شطرنج جهان است که این عنوان را در سال ۲۰۱۲ با پیروزی در تورنمنت قهرمانی جهان فیده در برابر بوریس گلفاند بدست آورد. هم چنین او در سال ۲۰۰۸ با شکست ولادیمر کرامنیک به این مهم دست یافته بود.
آناند یکی از ۴ شطرنجبازی است که به ریتینگ بالاتر از ۲۸۰۰ رسیده است، آخرین ریتینگ وی ۲۷۸۰ در جولای ۲۰۱۲ بوده که او را در رده ششم دنیا قرار داده است. او یکی از تنها ۷ شطرنجبازی است که به ریتینگ بالاتر از ۲۸۰۰ رسیده است. (به همراه بابی فیشر، گری کاسپاروف، لئون آرونیان، ولادیمر کرامنیک، وسلین توپالوف، مگنوس کارلسن)
آناند نخستین شطرنجباز از کشوری آسیایی است که قهرمان شطرنج جهان شده و در سال ۱۹۹۳ اولین شطرنج از کشوری آسیایی بود که به مسابقه قهرمانی شطرنج جهان (در برابر گری کاسپاروف) راه یافت. او در ۱۴ سالگی جوان ترین استاد بین المللی شطرنج هند شد و در ۱۶ سالگی جوانترین قهرمان شطرنج این کشور شد. در سال ۱۹۸۷ نخستین شطرنجباز هندی شد که به عنوان قهرمان شطرنج جوانان جهان می رسد و یک سال بعد اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج این کشور شد.

«قهرمان فعلی شطرنج جهان»

ماگنوس کارلسن:اسون ماگنوس سن کارلسن (به نروژی: Sven Magnus Øen Carlsen)‏ (زادهٔ ۳۰ نوامبر ۱۹۹۰ در تنسبری، نروژ) استاد بزرگ و نابغه شطرنج اهل نروژ است که بازیکن شماره یک رنکینگ جهانی شطرنج و قهرمان فعلی شطرنج جهان است. ریتینگ اوج او ۲۸۷۲ می باشد که در عین حال بالاترین ریتنیگ تاریخ شطرنج نیز محسوب می شود. از سال ۲۰۰۹، او در ۴ سال پیاپی برنده جایزه معتبر اسکار شطرنج شده است.
کارلسن قهرمان بلیتز جهان در سال ۲۰۰۹ شد. درخشش او در رویداد چندجانبهٔ «مروارید بهار نانجینگ» در سپتامبر و اکتبر ۲۰۰۹ یکی از بهترین نتایج تاریخ شطرنج توصیف شد که وی را به ریتینگ ۲۸۰۱ رساند. کارلسن همچنین قهرمان شطرنج برق‌آسای جهان در سال ۲۰۰۹ شده‌است.
او در سال ۲۰۱۳ با فتح تورنمنت انتخابی، توانست حق رویارویی در مقابل ویسواناتان آناند را در رقابت قهرمانی شطرنج جهان در سال ۲۰۱۳ بدست آورد. در این رقابت کارلسن موفق شد با برتری ۶٬۵ – ۳٬۵ مقابل آناند, ضمن کسب عنوان قهرمانی جهان, به سلطه ۶ ساله آناند بر شطرنج جهان خاتمه دهد.

«قهرمانان شطرنج ایران»

۱- احسان قائم مقامی (- Ghaem Maghami (1982 : احسان قائم مقامی (متولد ۲۰ مرداد ۱۳۶۱) اولین استاد بزرگ شطرنج ایران است که در سال ۲۰۰۱ به این مقام دست یافته است. وی در یک دوره بازی مقابل آناتولی کارپف از قهرمانان اسطوره ای جهان که در تهران در بهمن ماه ۱۳۸۷ برگزار شد توانست در مجموع امتیازات ۱۰٫۵ به ۹٫۵ رقیب خود را شکست دهد.
در این مسابقه ها برتری او به خصوص در رده بازی های سریع و برق آسا بود و به مناسبت شکست شاه طی انقلاب ۱۳۷۵ ایران “مات شاه” نامیده شد.
دو بار در جمع ۱۰۰ نفر برتر فهرست درجه بین المللی شطرنجبازان دنیا قرار گرفت و یک بار حضور در فهرست ۲۰ نفره جوانان برتر جهان را تجربه کرد. با کسب مقام نهم و دهم مشترک مسابقات قهرمانی جوانان جهان به سوپر مسابقات جوانان که با حضور ۱۲ برگزیده ی دنیا در کشور سوئیس برگزار شد راه یافت. طبق آخرین درجه فیده که در ماه جولای رونمایی شد احسان قائم مقامی با درجه ۲۵۷۵ توانست بار دیگر بر سکوی شماره یک شطرنج ایران قدم بگذارد.
۲-لشن مرادی :لشن مرادی (زادهٔ ۱ خرداد ۱۳۶۴ در تهران) استاد بزرگ شطرنج اهل ایران است. وی در سال ۲۰۰۴ درجهٔ‌ استاد بین‌المللی را گرفت و در سال ۲۰۰۵ سومین شطرنج‌باز ایرانی، پس از احسان قائم‌مقامی و امیر باقری شد که درجهٔ استادبزرگ را کسب می‌کند.
مرادی در سال ۱۳۸۰ در ۱۶ سالگی با امتیاز ۱۰ از ۱۱ (نمایش ریتینگ ۲۷۱۲) قهرمان شطرنج ایران شد. وی در المپیاد شطرنج ۲۰۰۴ (میز دو)، ۲۰۰۶ (میز چهار)، ۲۰۰۸ (میز دو) و ۲۰۱۰ (میز دو) عضو تیم ملی ایران بوده‌است. مقام یازدهم قهرمانی جوانان زیر ۲۰ سال جهان از دیگر عناوین اوست. وی در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه یک مدال برنز در بخش کلاسیک تیمی (به همراه احسان قائم‌مقامی و آتوسا پورکاشیان)، در بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۷ ماکائو دو مدال برنز یکی در بخش انفرادی کلاسیک و دیگری در تیمی سریع (به همراه احسان قائم‌مقامی، همایون توفیقی، شادی پریدر، شایسته قادرپور و میترا حجازی‌پور)، در بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۹ کوانگ‌نین یک مدال برنز در شطرنج برق‌آسای تیمی (به همراه احسان قائم‌مقامی، مرتضی محجوب، آتوسا پورکاشیان، شادی پریدر و شایسته قادرپور) و در بازی‌های جهانی ورزش‌های فکری ۲۰۰۸ پکن یک مدال برنز در شطرنج سریع تیمی مردان کسب کرده‌است.
آخرین ریتینگ او در مارس ۲۰۱۱ معادل ۲۵۳۷ بوده که او را در ردهٔ ۵۲۰ بین شطرنج‌بازان فعال جهان، ۴۷ در آسیا و ردهٔ دوم بین شطرنج‌بازان ایرانی قرار می‌دهد.
او فارغ التحصیل دبیرستان علامه حلی تهران و دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف است.
از جمله رکوردهای او مبارزه‌ٔ هم‌زمان با ۵۵ نفر در سال ۸۴ در دانشگاه صنعتی شریف است که به تساوی با ۴ نفر و برد از بقیه بازیکنان انجامید. در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۵ نیز مسابقه‌ای خیریه‌ای در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و مرادی به طور هم‌زمان با ۱۲۰ نفر به رقابت نشست که نتیجهٔ آن ۷ تساوی و برد باقی افراد بود. این مسابقه بزرگ‌ترین مسابقهٔ شطرنج هم‌زمان ایران هم بود.
۳-مرتضی محجوب:مرتضی محجوب، متولد ۸ فروردین ۱۳۵۹، استاد بزرگ شطرنج، قهرمان ایران و عضو تیم ملی شطرنج جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. وی سابقه عضویت دائم در تیم ملی ایران از سال ۱۳۷۵ و در رده‌های سنی مختلف دارد. مرتضی محجوب در سال ۱۳۸۷ مجددا قهرمان شطرنج ایران شد. مرتضی محجوب در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۸، در یک ماراتن نفس گیر، به طور همزمان با ۵۰۰ شطرنج باز، طی مسابقه‌ای به نام رخ در رخ ۵۰۰ وارد مبارزه شد.
رخ در رخ ۵۰۰ نام مسابقه سیمولتانه (همزمان) شطرنجی بود که بین استاد بزرگ مرتضی محجوب و پانصد شطرنج باز از سراسر ایران انجام پذیرفت و طی آن مرتضی محجوب با کسب ۳۹۷ پیروزی، ۹۰ تساوی و ۱۳ باخت توانست رکورد سیمولتانه جهان را هم از لحاظ تعداد شرکت کننده و هم از لحاظ درصد کسب امتیاز(هشتاد و هشت ممیز چهار دهم درصد امتیازات) به خود اختصاص دهد.این مسابقه نفسگیر حدود هجده ساعت به طول انجامید. مکان این سیمولتانه سالن چند منظوره یادگار امام، واقع در مجموعه انقلاب تهران بود. حامی مالی اصلی این مسابقه شرکت کندی ایتالیا و سایر حامیان آن سازمان تربیت بدنی، فدراسیون شطرنج، کمیته ملی المپیک و شبکه سوم سیما بودند. مسابقه در حضور نایب رئیس لیبیایی فیده، آقای نزار الحاج آغاز گردید. پنجاه داور به این مسابقه نظارت میکردند. مسابقه از طریق شبکه سه پخش مستقیم میشد و خبرنگاران بسیاری از روزنامه‌ها و کانالهای تلویزیونی در سالن حضور داشتند. به دلیل حساسیت این مسابقه، تعداد زیادی از هنرمندان و ورزشکاران، در طول هجده ساعت، به سالن رفت و آمد داشتند تا از نتیجه مطلع گردند، از جمله این اسامی میتوان به هادی ساعی و بهزاد خداداد قهرمانان تکواندو، افشین پیروانی، حشمت مهاجرانی، سیروس دین محمدی، فردوس کاویانی، رضا فیاضی، پرستو صالحی، امیرغفارمنش، سانازسماواتی، فرهاد کاظمی، محمود میران، و بسیاری دیگر اشاره کرد. در ساعات اولیه این مبارزه، بدلیل گرمای بیش از حد هوا، مرتضی محجوب با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکرد. اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز هوای سالن بهتر شد. مرتضی تنها در دو نوبت سی دقیقه‌ای برای نهار و شام مسابقه خود را متوقف نمود. در اواخر شب تعدادی از شرکت کنندگان به دلیل فشار ناشی از بازی دچار ضعف و بیحالی شدند که پزشک حاضر در محل اقدام به درمان آنها نمود. سرانجام در حوالی ساعت چهار صبح روز ۲۳ مرداد، مرتضی محجوب توانست رکورد سیمولتانه جهان را از دست کیریل گئورگیف بلغاری خارج نماید.
۴-امیر باقری:امیر باقری (زاده ۱۳۵۷) شطرنج‌باز ایرانی-فرانسوی و دومین ایرانی است که در سال ۲۰۰۳ به درجهٔ استاد بزرگی دست یافت. وی ۳ بار در سال‌های ۱۹۹۸ (میز یک: ۴+ ۶= ۲-)، ۲۰۰۰ (میز دو: ۱+ ۴= ۳-) و ۲۰۰۸ (میز سه: ۲+ ۴= ۳-) برای تیم ملی ایران در المپیاد شطرنج بازی کرده[۱] و هم‌اکنون (۲۰۱۰) مربی تیم ملی شطرنج ایران است.
او اولین ایرانی است که پس از انقلاب ۵۷ به درجهٔ استاد بین‌المللی دست یافت (قبل از انقلاب ایران ۳ استاد بین‌المللی داشت). باقری از سال ۱۳۸۰ به کشور فرانسه مهاجرت کرد و تحت پرچم ایران به عنوان استاد بزرگی دست یافت اما پس از کسب تابعیت فرانسه مدتی برای کشور فرانسه بازی کرد ولی اکنون مجددا به نمایندگی از ایران در مسابقات حاضر می‌شود. باقری یک بار به دور نهایی مسابقات قهرمانی فرانسه نیز راه یافت و قهرمان هفتم شطرنج فرانسه شد او همچنین در لیگ فرانسه هم بازی می‌کند.
آخرین ریتینگ باقری در اکتبر ۲۰۱۰ معادل ۲۴۲۹ بوده که او را در رتبهٔ ششم ایران و ۱۶۲۴ شطرنج‌بازان فعال جهان قرار می‌دهد.
وی در مسابقات قهرمانی جهان فیده ۱۹۹۹ حضور داشت که در دور اول حذف شد و برای مسابقات قهرمانی جهان فیده ۲۰۰۰ هم انتخاب شده بود که به دلیل عدم صدور ویزا موفق به حضور نشد.
۵-شجاعت قانع:از ۱۶ سالگی شطرنج را در اردبیل شروع کرد. دوران موفقیت را بصورت سریع طی نمود. به همراه تیم ملی ایران در چهار المپیاد شطرنج بازی کرده است. او دانشجوی رشته تربیت بدنی نیز می‌باشد.
موفقیت ها
قهرمانی (مدال طلا) در مسابقات شهرهای آسیا در سال ۲۰۰۰ در لبنان
نایب قهرمانی مسابقات آزاد بین‌المللی تروآ ترکیه
قهرمان مسابقات استاد بزرگان بلغارستان
نایب قهرمان رقابت‌های آزاد فرانسه سال
قهرمان دانشجویان استانبول سال ۲۰۰۳
قهرمان مسابقات آزوف روسیه سال ۲۰۰۵
کسب مقام سوم با تیم راه‌آهن در رقابت‌های شهرهای آسیایی سال ۱۳۸۵ در تهران
قهرمانی تورنمنت بین‌المللی ۲۰۰۷ روسیه
۶-همایون توفیقی:همایون توفیقی متولد ۱/۱/۱۳۶۹  صادره از رشت دانشجوی تربیت بدنی دانشگاه آزاد – واحد رشت
استاد بزرگ فدراسیون جهانی شطرنج (GMاولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج گیلان و ششمین استاد بزرگ ایران)
۱-      مقام سوم قهرمانی آسیا زیر ۱۸ سال
۲-      نایب قهرمانی آسیا زیر ۱۸ سال
۳-      سوم تیمی آسیا بزرگسالان
۴-      سوم تیمی مسابقات داخل سالن ماکائو
۵-       دوم انقرادی آسیا میز ۴
۶-      مقام سوم مسابقات بین المللی جام خزر

نظر خود را بگذارید


5 − = سه

 کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24 تن ورز