نکات ضروری دربرنامه غذایی

نکات ضروری دربرنامه غذایی

نکات ضروری دربرنامه غذایی
باید سعی کنید که روزانه، ۵ تا ۶ وعده غذای سبک و به فاصله ۲ تا ۳ ساعت از هم، میل نمایید. هر وعده باید شامل نوعی پروتئین، به همراه هیدراتهای کربن فیبردار (مثل سبزیجات) یا نشاسته دار (مثل میوه ها، حبوبات و سیب زمینی) باشد. برنامه غذایی باید به گونه ای باشد که انرژی مورد نیاز بدن را برای انجام فعالیتهای بدنی و فکری روزانه فراهم آورد و باعث حفظ شادابی شود.

هنگامیه غذایتان را بیرون از منزل در رستوران یا در منزل دوستان و اقوام میل می کنید،. از غذاهای سرخ کرده، چرب، خمیر، آغشته به روغن یا سس و … بپرهیزید و بخواهید که انواع سس را جدا از غذای مربوطه برایتان سرو کنند.

غذایتان را هوشمندانه انتخاب کنید و در صورت تردید، یک سالاد از انواع سبزیجات و یک پروتئین سالم، مثل مرغ، استیک یا ماهی سفارش دهید. بجای غرق کردن سالاد در دریایی از سس، سس را کنار سالاد بگذارید و چنگالتان را در آن بزنید. به این ترتیب، هم از مزه آن لذت می برید و هم گرفتار دریافت کالری اضافه نمی شوید.

باید محصولاتی با کمترین مقدار قند (شکر)، کمترین فرآوری و کمترین میزان سدیم (نمک) را انتخاب و امتحان نمایید. البته توجه داشته باشید که خوراکیهای سالم، همیشه هم خوشمزه نیستند. به تجربه، انواعی را که به مذاقتان خوشایند هستند، پیدا خواهید کرد.

اعمال تغییر و تعدیل برنامه غذایی، هیچگاه آسان نیست. برای پیشگیری از احساس انزجار و رها کردن برنامه، بهتر است که تغییرات، تدریجی صورت بگیرند.

منبع : فیتنس تیپس

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.