ناندرولون (Nandrolone)

ناندرولون یک ۱۹ _ نوراستروئید است (یک اتم کربن در مو لکول استر وئید شماره ۱۹ کمتر است) و از تستوسترون مشتق می‌شود. اشکال تجاری ناندرولون شامل دکانوات (دکادورابولین) و فنیل پروفیونات (دورابولین) می‌باشد. عملکرد ناندرولون پروفیونات مشابه دکانوات است، ولی با دوره اثر کوتاه تر. ناندرولون جهت درمان سوختگی‌های شدید، سوء تغذیه و پوکی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این حال، شهرت این دارو به دلیل افزایش غیر مجاز عملکرد ورزشی می‌باشد.

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که تزریق درون عضلانی این دارو موجب افزایش توده عضلانی می‌شود، اگرچه شواهدی وجود دارند که مصرف ناندرولون موجب افزایش توده عضلانی نمی‌شود (تاتیانا،۲۰۰۶).

اثرات مثبت ناندرولون شامل رشد عضلانی، تحریک اشتها،افزایش گلبول‌های قرمز خون، درمان آنمی، پوکی استخوان و سرطان سینه می‌باشد. شهرت ناندرون در تسکین درد ناشی از تمرین شدید و بهبود بازیافت پس از آسیب دیدگی اساس و پایه علمی‌ندارد. بسیاری از نتایج مثبت دوپینگ در سال‌های اخیر ناشی از این ماده است. در بسیاری از موارد، افراد اقدام به مصرف نوراندرستندیون (یک استروئید آنا بولیک که به عنوان یک مکمل ورزشی، به ویژه از طریق اینترنت به فروش می‌رسد) می‌کنند. این ماده نیز درکبد به نورتستوسترون تجزیه شده که نوعی ناندرولون به شمار می‌رود.

دورابولین (Durabolin)

اسم ژنریک آن نادرولون فن پروپیونات ( Nandrolone Phenpropionate ) می‌باشد .

موارد استعمال طبی آن مثل داروی قبلی است جز اینکه تاثیر آن به عوان ضد سرطان و ضد کم خونی , تا حدودی نسبت به ناندرولون دکانوات اختصاصی تر است . برای بروز اثرات آنابولیکی این دارو در بزرگسالان , لازم است هر هفته یک دوز ۲۵ _ ۵۰ میلی گرمی‌تزریق گردد .

مدت زمانی که لازم است تا دکادورابولین و دورابولین به حداکثر سطح سرمی‌برسد به تریب ۳_۶ روز و ۱_۲ روز می‌باشد به شرطی که مقدار آن ۱۰۰ میلی گرم عضلانی باشد. بیشترین اثری که یک ورزشکار از این داروها می‌برد در همین مدت زمای است که دارو در خون, به ماکزیمم غلظت رسیده است . مصرف این داروها , ۴۸ ساعت قبل از مسابقه یک شیوه رایجی در بین ورزشکاران است .

عوارض ناندرولون :

عوارض دو داروی فوق در مردان شامل افزایش نعوط،بزرگ شدن پرستات و کم شدن تعداد اسپرم و در زنان باعث بروز علائم مردانگی می‌گردد.به علت احتمال بسته شدن زودرس اپیفیز استخوانها،موجب اختلال در رشد و نمو به خصوص کودکان می‌گردد.کامل شدن ایفیزها ممکن است سریعتر از رشد قد در کودکان صورت گیرد و این اثر امکان دارد تا شش ماه پس از قطع مصرف دارو ادامه داشته باشد.بروز عوارض در مردان وزنان با قطع دارو قابل برگشت است.

موارد منع استعمال طبی نادرولون:

۱-سرطان پیشرفته پستان در مردان وزنان

۲-اختلالات و بیماری‌های کبدی

۳-سرطان پروستات

۴-بالا بودن سطح کلسیم خون

۵-نفروز

منبع : علم و عضله

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.