مواد غذایی برای افراد کم اشتها

مواد غذایی برای افراد کم اشتها

مواد غذایی برای افراد کم اشتها
یکی از انواع پرطرفدار ماست، ماست چکیده است که از آبگیری ماست معمولی به‌دست میآید و از فراوردههای لبنی سنتی است و در حال حاضر در کارخانها به‌صورت کاملا بهداشتی تهیه میشود…در حقیقت، ماست چکیده جزو موادغذایی تغلیظ‌ شدهای است که در اثر فرایندهای اعمال‌شده، میزان آب موجود در آن کاهش یافته است.

 

به همین دلیل دارای غلظت و دوام بیشتر نسبت به ماست معمولی است. البته هر چقدر مقدار آب موجود در ماست گرفته شود، کالری و تا حدودی ارزش غذایی آن افزایش پیدا میکند. یعنی ۱۰۰ گرم ماست چکیده در مقایسه با ۱۰۰گرم ماست معمولی، کالری و چربی بیشتری دارد. در نتیجه فردی که از یک رژیم‌غذایی کم‌کالری برای کاهش وزن پیروی می‌کند باید به این نکته دقت کند که میزان چربی این ماست بالاتر است و استفاده زیاد از آن می‌تواند چاق‌کننده باشد، بنابراین باید در حد متعادل مصرف شود. خوردن مداوم این ماست به‌دلیل کالری بالا برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند، توصیه نمیشود اما افرادی که کماشتها و لاغر هستند و مشکلات گوارشی از جمله عدم تحمل لاکتوز دارند، بهتر است ماست چکیده را همراه غذای خود بخورند.

از سوی دیگر ماست، منبعی غنی از پروتئین، کلسیم و ویتامین B2 یا ریبوفلاوین است که اسیدلاکتیک موجود در آن باعث جذب بهتر کلسیم میشود و محیط را برای بهبود جذب سایر ویتامینها نیز فراهم میکند. مهمترین تفاوت ماست چکیده و معمولی در میزان آب موجود در آن است و از نظر میزان پروتئین و کلسیم، تفاوت چندانی با ماست معمولی ندارد اما ویتامین B2 (به‌عنوان یک ویتامین محلول در آب) به‌دلیل از دست دادن آب در ماست چکیده به نسبت کمتری در ماست معمولی وجود دارد.

در ضمن از آنجا که ویتامین B2 هنگامی که در معرض نورخورشید قرار می‌گیرد، از بین میرود به همین دلیل شیر و ماست را در ظروف مات می‌ریزند.

منبع : فیتنس تیپس

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.