سال

ملی‌پوش سابق اسکی: اسکی ایران نفس‌های آخر را می‌کشد

سال یکی از قدیمی‌ترین اسکی بازان ایران که سال‌ها در تیم ملی حضور داشته، می‌گوید در حال حاضر ورزش اسکی در ایران نفس‌های آخر خود را می‌کشد و چیزی به نابودی این ورزش محبوب نمانده است.
بندعلی ، با انتقاد از عملکرد فدراسیون اسکی در سال‌های اخیر، تصریح کرد: ورزش اسکی ایران مانند فردی در حال مرگ است. متاسفانه وضعیت این ورزش در حال حاضر به هیچ عنوان خوب نیست.
او افزود: پیش از انقلاب با چهار میلیون جمعیت هر سال هشت هزار جفت چوب اسکی به فروش می‌رسید در حالی که الان با ۱۲ میلیون جمعیت حتی دو هزار جفت چوب اسکی نیز به فروش نمی‌رسد.


اسکی باز سابق تیم ملی ایران گفت: سال ۵۸ هیچ کشور آسیایی به جز ژاپن نتوانسته بود در رشته اسکی از ایران پیش بیفتد، اما حالا کشورهایی همچون کره جنوبی ، کره شمالی ، چین و قزاقستان با سرعت زیادی از اسکی ایران سبقت گرفته‌اند.
بندعلی به سابقه ورزش اسکی در ایران اشاره کرد و افزود: ورزش اسکی ۸۱ سال پیش وارد ایران شد و تا حدود ۳۰ سال قبل همواره اسکی ایران در بین ۳۵ کشور اول قرار می‌گرفت. این در حالی است که الان در ورزش اسکی هیچ جایگاهی نداریم و به انتهای خط رسیده‌ایم.
ملی‌پوش سابق اسکی ایران اضافه کرد: در سال ۵۷ نفر اول مسابقات جهانی با ورزشکار ایرانی فقط ۱۰ درصد اختلاف داشت و حتی اگر با همان مسیر پیشرفت به مسیر ادامه می‌دادیم الان شانس کسب مدال در مسابقات المپیک و جهانی را نیز داشتیم.
بندعلی با بیان این که ما در حال حاضر فقط دو یا سه قهرمان در سطح بالای اسکی داریم، گفت: ما باید حداقل ۲۰ قهرمان خوب در این رشته داشته باشیم. حتی قهرمانانی که در حال حاضر در اسکی فعالیت دارند نیز به خاطر نبوغ و استعداد خودشان به موفقیت رسیده‌اند.
او همچنین به فرسوده بودن امکانات پیست‌های اسکی ایران اشاره کرد و افزود: بیشتر دستگاه‌های موجود در پیست‌های ایران متعلق به ۵۰ سال پیش هستند. در حالی که ظرفیت انتقال دستگاه‌های تله کابین‌ها ۶۰۰ نفر در ساعت بودند و در حال حاضر این مقدار به نصف رسیده است. در اروپا این رقم سه تا چهار هزار نفر در ساعت است. حتی بسیاری از وسایلی که به ایران می‌آید جزو وسایل دست دوم اروپایی است و به عنوان آهن قراضه به ایران فروخته می‌شود.
بندعلی تصریح کرد: اسکی بازان سایر کشورها چند سالی آمدند ایران و وقتی دیدند دستگاه‌های ایران فرسوده هستند به سوی کشورهای ترکیه و لبنان رفتند. این در حالی است که برف ایران قابل مقایسه با برف کشورهای ترکیه و لبنان نیست. برف ایران مانند برف اروپا است و بدون رطوبت و به حالت پودر است. این اصلا قابل قبول نیست که سالانه ۲۶ هزار نفر برای اسکی به خارج از ایران می‌روند.
او همچنین یک محاسبه را برای درآمدزایی در ورزش اسکی مطرح کرد و گفت: اگر حدود ۲۰۰ هزار نفر سالی پنج بار به اسکی بروند و در هر بار اسکی حدود ۴۰ هزار تومان هزینه کنند ما سالانه ۴۰ میلیارد تومان در این بخش درآمد خواهیم داشت. اسکی تنها ورزشی است که بعد از فوتبال می‌تواند درآمدزایی بالایی داشته باشد.
بندعلی اضافه کرد: چرا چندین سال است که اجازه تمرین اسکی سرعت داده نمی‌شود در حالی که شانس ما ایرانیان در بخش سرعت بیشتر از مارپیچ است، چرا به این بخش توجه نمی‌شود. متاسفانه تکنیک ما در بخش مارپیچ عقب است و به همین خاطر در پیچ‌ها همیشه عقب می‌افتیم.
این اسکی باز که در المپیک‌ سال ۷۲ میلادی در میان ۱۲۲ شرکت کننده به رتبه یازدهم رسیده است، افزود: چیزی نمانده که میخ‌های تابوت اسکی ایران کوبیده شود وضعیت اسکی ایران طوری است که باید به حال آن گریه کرد.
بندعلی خاطر نشان کرد: در المپیک زمستانی حدود ۲۰ یا ۲۱ رشته ورزشی برگزار می‌شود که در بسیاری از آنها می‌توانیم مقام کسب کنیم. حتی در برخی از رشته‌های ورزش‌های زمستانی، ما حضور نداریم. در حقیقت ما فقط در دو رشته آن هم به صورت کمرنگ در سطح بین‌المللی حضور داریم.
او با ابراز تاسف از رتبه‌های کسب شده توسط اسکی بازان ایران در جهان گفت: رتبه‌های اسکی بازان ما در حال حاضر بالای دو هزار است. متاسفانه ما در بخش‌هایی چون سرعت، پرش و یا حتی اسنوبورد تقریبا هیچ فعالیتی نداریم.
اسکی باز سابق تیم ملی ایران افزود: کشوری مانند آرژانتین در طول یک سال ۴۰۰ هزار بلیت را برای پیست اسکی خود فروخته است. در حالی که آرژانتین در ورزش اسکی پشت سر ایران بوده است. پیست‌های اسکی ایران بهترین شرایط را دارا هستند. تنها پیست‌هایی که دارای آفتاب هستند پیست‌های اسکی ایران هستند و این ویژگی را در کمتر پیستی در جهان شاهد هستیم.

منبع:ایسنا

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.