ملاتونین ( مکمل سلامتی )

ملاتونین ( مکمل سلامتی )

 ملاتونین ( مکمل سلامتی )

ملاتونین از جمله مکمل هایی است که آن را در دسته مکمل های سلامتی قرار می دهند چرا که برای بدن فواید بی شماری دارد . به ویژه برای کسانی که دچار اختلالات در خواب هستند  .ملاتونین  پیست ؟ ملاتونین ماده ای است که به بدن کمک می کند چرخه خواب و بیداری اش را تنظیم کند به عقیده دانشمندان دلیل دلیل اینکه انسان های جوان به نسبت انسان های مسن تر مشکل کمتری با خواب دارند ممکن است همین ملاتونین باشد.

چرا ملاتونین مصرف کنیم ؟ تحقیقات نشان می دهد که با مصرف این مکمل می توانید راحت تر و سریعتر بخوابید بدون اینکه بخواهید ریسک کنید و از قرص های خواب استفاده کنید . بر اساس گزارش ها ملاتونین سیستم ایمنی را قوی تر می کند و رادیکال های آزاد را در بدن کاهش می دهد .

تحقیقات جدیدی که در دست انجام هستند اثرملاتونین را مثل یک آنتی اکسیدان ، تنظیم کننده ایمنی در سرطان ، از بین برنده بی نظمی در خواب و کاهش دهنده بی خوابی ناشی از پرواز در نظر گرفته اند

چه کسی بیشترین سود را می برد؟ ورزشکارانی که کمبود خواب دارند ، مسافران و مردمی که شب کارند و از بی نظمی در خواب رنج می برند مثل گویندگان اخبار و …

به چه اندازه مصرف آن پیشنهاد شده است ؟ مقدار مصرف آن می تواند در اشخاص مختلف متغییر باشد و می تواند از یک میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم در افراد مختلف  مصرف شود . در تحقیقات آزمایشگاهی که انجام شده است مشخص شده است که مصرف میزان اندکی از آن در حدود یک دهم میلی گرم در روز و مصرف کمتر از نیم میلی گرم هر شب و قبل از خواب می تواند وضعیت شما را بهبود بخشد.

آیا در مصرف ملاتونین خطری وجود دارد ؟بر اساس یک گزارش ۱۰ درصد از استفاده کننده های این قرص ها گفتند که هیچ علائمی ندیدند و ۱۰ درصد دیگر گفتند که علائمی مثل سردرد ها ، کابوس ها ، سرگیجه های صبحگاهی ، افسردگی خفیف را تجربه کردند.

آیا اشخاص معینی باید از مصرف ان خود داری کنند ؟بله مانند خانم های باردار و حامله و آنهایی که تحت درمان خاص هستند  . اشخاصی که آلرژی ( حساسیت های ) شدید دارند یا سیستم ایمنی شان مشکل دارد و همچنین اشخاصی که دچار سرطان در سیستم ایمنی بدنشان شده اند مثل سرطان لمفاتیک باید از مصرف ملاتنین اجتناب کنند.

آیا ملاتونین سالم است ؟ ملاتونین یکی از کم خطر ترین ماده های شناخته شده است.

زمان مصرف ملاتنین چه زمانی است ؟ به طور کلی ملاتونین را باید در هنگام شب و معمولاً نیم ساعت قبل از خواب مصرف کرد . اگر در حال یک  سفر خیلی طولانی هستید  چنانچه بخواهید می توانید میزان کمی به اندازه ۳۰۰ mcg قبل از پرواز و۵/۱ قبل از اینکه بخوابید  استفاده کنید . اگر شما از ملاتونین برای خوابیدن در شب استفاده می کنید هرگز در روز از آن استفاده نکنید زیرا ملاتنین ساعت بدن را در کل روز تنظیم می کند

آیا مصرف ملاتونین همچون قرص های خواب آور باعث می شود که شما صبح با احساس کسالت از خواب بیدار شوید؟ جواب خیر است . پس از خوردن ملاتونین باید صبح ها سرزنده و پر از انرژی از خواب بیدار شوید اگر بعد از بیدار شدن کمی احساس خستگی کردید باید میزان مصرف ملاتنین را کاهش دهید در این صورت می توانید  صبح ها با نشاط از خواب بیدار شوید  بنابر این احساس خستگی که از مصرف قرص های خواب اور به شما دست می دهد امکان ندارد در مورد ملاتونین صدق کند.

 منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.