بیلب

معمری: والیبال با برنامه در المپیک ۲۰۲۰ روی سکو می‌رود

بیلبکارشناس والیبال در ارزیابی از شرایط تیم ملی با اشاره به لزوم پشتوانه سازی و هرچه پویاتر شدن مسابقات لیگ گفت: اگر با برنامه جلو برویم، می‌توانیم در المپیک ۲۰۲۰ روی سکو برویم.
علیرضا معمری اظهار کرد: رسیدن به سکوی المپیک هدف تمام ورزشکاران است. اینکه والیبال هم بخواهد روی پر افتخار‌ترین سکوی جهان برود چیز جدیدی نیست. اما برای رسیدن به این هدف باید خیلی برنامه محور باشیم. کشورهای صاحب سبک برنامه‌ریزی‌های پنجاه ساله برای والیبال خود دارند. ما از بیست سال قبل و تشکیل کانون‌ها در استان‌های مختلف برنامه‌های توسعه والیبال را دنبال کردیم. فکر می‌کنم اگر با برنامه جلو برویم، می‌توانیم در المپیک ۲۰۲۰ به این هدف برسیم. البته باید تمام عوامل سخت افزاری و نرم افزاری را فراهم کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تعامل مسابقات لیگ و برنامه‌های تیم ملی خاطرنشان کرد: ما بهترین لیگ را از نظر مالی در آسیا داریم. در جهان هم جزو شش کشوری هستیم که خوب پول به والیبالیست‌ها می‌دهیم. یکی از دلایلی که والیبالیست‌های ایران لژیونر نمی‌شوند همین موضوع است. کشورهایی مثل صربستان سازنده مربی و بازیکن است اما خودش لیگ پویایی ندارد. حتی کوبا و برزیل لیگی به این صورت در والیبال جهان ندارد. ما پول خوبی به بازیکنان می دهیم و همین موضوع موجب می‌شود انگیزه‌ای برای لژیونر شدن ندارند. به هر حال دنیا جهانی حرفه‌ای است.
کارشناس والیبال افزود: کی‌روش امروز بهترین‌های فوتبال را در لیگ‌های مختلف جمع می‌کند و خوب هم نتیجه می‌گیرد. بازیکنانی که خوب تمرین کرده باشند می‌توانند بعد از چند هفته در اردوی تیم ملی هم به هماهنگی برسند. در دنیا شعاری است که می‌گوید لیگ قوی تیم ملی قدرتمند را می‌سازد. حالا که ما دنبال تیم ملی قوی هستیم باید لیگ را هر چه بیشتر پویا کنیم. آنچه به لیگ ضربه می‌زند حاشیه‌هایی است که دامن گیر والیبال شده است. برگزاری مسابقات لیگ هنری می‌خواهد که حاشیه‌هایی بوجود نیاید. در حال حاضر لیگ نوسان زیاد دارد. کاله خیلی راحت به نوین کشاورز باخته است. مشهد هم در زاهدان باخته است و پیکان در مقابل بندر عباس مغلوب شده است. این اتفاق‌ها و نواسانات نباید وجود داشته باشد. باید تیم‌ها و لیگ هم به شرایط ثبات برسد. با بداخلاقی‌ها هم باید به شدت مبارزه شود تا زمینه بی‌ثباتی از بین برود.
معمری در پایان گفت: چهار پنج سال است که از مسابقات پایه حرف می‌زنیم. یکسالی است که جدی تر این موضوع را پیگیری می‌کنیم. خود من جزو کمیته استعدادیابی فدراسیون هستم. پشتوانه سازی خوبی در این حوزه انجام نشده است. اسکلت تیم ملی همانی است که حسین معدنی در اختیار داشت. دو تغییر اصلی داشتیم . سایر نفرات مقطعی آمدند و رفتند. ما هنوز نتوانستیم پاسوری نزدیک به معروف تربیت کنیم. یا حتی یک لیبروی خوب به جای ظریف بیاوریم. حالا می‌گوییم چرا ظریف کنار رفت؟ ما باید همین الان حداقل ۱۰ بازیکن مثل ظریف تربیت کرده باشیم. اگر همین امروز هم شروع به پشتوانه سازی کنیم دیر است.

منبع:ایسنا

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.