eskeyt

معرفی ورزش اسکیت

eskeytورزش اینلاین اسکیت (inline skate) از زمانی ناشناخته حدود سال ۱۹۸۰ آغاز شد و تا به امروز با رشد قابل ملاحظه ای ادامه داشته است. بطوریکه سازمان بین المللی ورزش برآورد نموده که این ورزش از سال ۱۹۹۱ حدود ۵۱۲ درصد رشد داشته و اکنون یکی از بیست ورزش مطرح دنیا محسوب میشود . لوئیس لگرانج در سال ۱۸۴۹ یک جفت اینلاین اسکیت ساخت تا در اپرای فرانسوی lepropheteنمایش اسکیت روی یخ را شبیه سازی کند . این اولین باری بود که اینلاین اسکیت به طور موفقیت آمیز مورد استفاده قرارگرفت . اما چون این وسیله دور زدن و ترمز گرفتن نداشت به عنوان یک اختراع علمی یاوسیله کاربردی به حساب نیامد . تا اینکه در اوایل دهه ۱۹۸۰ در Minnesota  یک گروه از بازیکنان هاکی روی یخ از این وسیله همراه با کفشی از جنس پوسته سخت و چرخهای جدید از  املاح آلی اسید کاربنیک ساختند که می توانستند از آن برای  تمرین در خارج از فصل استفاده کنند . در حال حاضر این ورزش بسیار توسعه یافته و ورزشکاران و عامه مردم از این وسیله به سادگی استفاده می نمایند.


eskeyt.p

ریشه نامگذاری این ورزش :
در قدیم این ورزش را  رولربلیدینگ و اینلاین اسکیت می نامیدند و در واقع این نام از شرکت رولر بلید واقع در شهر مینیاپولیس، به عنوان یکی از مهمترین تولید کنندگان ابزارهای ورزشی اسکیت ریشه گرفته شده بود . اما اینلاین اسکیتها  طی چند سال اخیر بسیار متنوع شده و بسیاری از شرکتها در بازار آن وارد شده اند . در همین ارتباط سازمان اینلاین رولربلید اسکیت در سال ۱۹۹۱ به سازمان بین المللی اینلاین اسکیت تغییر نام داد و از آن به بعد این ورزش به اینلاین اسکیتینگ مشهور شد.
اجزای اسکیت :
۱- چکمه          ۲- سیستم بستها          ۳- آستر          ۴- کفی          ۵- فریم
۶- چرخها          ۷- توپی چرخ          ۸- بلبرینگ ها          ۹- سیستم راکر
اسکیت نمایشی (figure skating)
اسکیت نمایشی (figure skating)
این رشته یکی از گسترده ترین شاخه های اسکیت است که میتوان هنر موسیقی و بازیگری در آن دخالت دارند. این رشته اسکیت بازهایی با تعادل خوب ، قدرت بدنی بالا ، دقیق و هنرمند می خواهد. تماشاچیان حرکات این اسکیت بازان را با دقت و ظرافت خاصی تماشا می کنند.
شاخه های مختلف رشته نمایشی :
فیگور
انفرادی
برنامه دو نفره
رقص
اسکیت سرعت (Speed skating)
اسکیت سرعت(Speed skating)
اکثر اسکیت های سرعت دارای ۵ چرخ هستند و فقط در صورتی ۴ چرخ دارند که یا اسکیت باز دارای پای کوچکی باشد و یا بخواهد وزن اسکیت را کاهش دهد. همچنین چرخها دارای قطری بین ۷۶ تا ۸۲ میلیمتر یا بیشتر هستند. چکمه ها ساق کوتاهی دارند . و ترجیحاً از مواد سبک وزن مانند یک ماده ترموپلاستیک با قابلیت شکل گیری که بتوانند قالب پا را بگیرند ساخته می شوند و کسانی به این رشته رو می آورند که علاقمند به حرکات سرعتی و استقامتی هستند.
آشنایی با تجهیزات اسکیت سرعت و نحوه استفاده صحیح از آن :
در مقوله آموزش نکاتی کلیدی وجود دارد که باید بدان توجه ویژه ای نمود که در ذیل به آن ها اشاره می گردد .
مهارت ها در اسکیت به صورت یک دسته از حرکات مجرد هستند که از نظر محیطی به طور پیوسته انجام می پذیرند که در اصطلاح به آنها حرکات زنجیره ای و پیچیده گفته می شود .
از این رو باید مراحلی برای آموزش در نظر گرفت که بتوان مهارت را به طور کامل آموزش داد این مراحل به ترتیب ذیل می باشد :
۱)     نمایش اولیه مهارت ( به صورت کامل )
۲)     توضیحات شفاهی ( چرا این مهارت را آموزش می دهیم و به چه نحوی باید آن را تمرین کنیم )
۳)     تکرار نمایش ( به صورت جزء به جزء )
۴)     مرحله تمرین کردن ورزشکار
۵)     مرحله گرفتن اشکال از سوی مربیان و رفع آن
۶)     مرحله رفع و کامل کردن مهارت ( که بسته به نوع مهارت میتواند زمان زیادی را سپری کند )
نکته دیگری که باید به آن توجه شود ، این است که تمرین مهارت های اسکیت باید تا حد امکان برای ورزشکاران نونهال ، به جزءتبدیل شود و این حرکات باید در دو حالت ایستا ( بدون حرکت ) و پویا ( در حال حرکت ) انجام پذیرد .
لوازم ایمنی ( مچ بند ، آرنج بند ، زانو بند ) :
انواع لوازم ایمنی که در زیر به برخی از آن ها اشاره کرده ایم در گروه های سنی پایین تر و مبتدیان مورد استفاده می باشد ولی در بزرگسالان و در سطح مسابقات حرفه ای معمولا رایج نمی باشد و از این گروه لوازم ، بستن کلاه ایمنی الزامی می باشد .
کلاه ، اصلی ترین و مهم ترین وسیله ایمنی جهت محافظت از استخوان جمجمه می باشد و همینطور حالت ایرودینامیک را ایجاد می نماید .
کلاه سرعت :
این نوع  کلاه از وزن کم و از جنس کائوچویی و رویه پلاستیکی سخت تشکیل شده که در آن شیار هایی جهت عبور هوا و تهویه گذاشته شده است که این نوع کلاه در تمام مسابقات مورد استفاده می باشد
آچار :
برای بستن پیچ های اسکیت بر روی فریم و پیچ بوت ، از آچار های آلنی استفاده می شود  در زیر یک نمونه آز آن دیده میشود .
کفش اسکیت :
کفش های اسکیت عموماً از دو بخش مجزای فریم و بوت تشکیل شده که در قسمت فریم ، چرخ ها ، بلبرینگ و بوشها نصب میشوند و بوت که از جنس خیلی سخت  فیبر کربن می باشد ، ساخته می شود و این سختی به این دلیل است که با کمترین انعطاف بتواند از مچ به پایین پا را به خوبی محافظت کند .
از ویژگیهای عمده کفش های اسکیت ، می توان به استحکام لایه بیرونی و همینطور راحتی داخل کفش اشاره نمود . در قسمت مچ پا باید بیشترین ساپورت را داشته باشد چرا که اگر این قسمت دارای انعطاف پذیری بیش از حد و نرم باشد ، بازیکن در اجرای برخی تکنیک ها دچار مشکل خواهد شد . الیاف فیبر کربن با توجه به شرکت و کشور سازنده آن که مشخصات را ذکر می کنند ، متفاوت می باشد . درصد الیاف و مواد اولیه در کفش های حرفه ای در بیشترین درجه قرار دارد .
تنظیم فریم:
اگراین خط را به عنوان یک خط مرکزی و نشانه ای برای تنظیم در نظر بگیریم ، بهتر است در هنگام تنظیم فریم ، این خط از سمت جلو کمی به سمت انگشت شصت و از سمت انتها ، به سمت داخل پاشنه کشیده شود .
–   بستن فریم و چرخ ها در اسکیت های پای چپ و راست کمی متفاوت است .
–   حدوداً دو سوم چرخ از جلو و عقب بیرون می باشد .
لباس های اسکیت سرعت :
جنس لباس اسکیت ازانواع پارچه ای استرچ می باشد . این لباس همان طور که در تصویر می بینید ، تنگ بوده و دلیلش آن است که جلوگیری از ورود هوا به داخل لباس کند . در هوای سرد نیز می توان از لباس های بلند و گرمی که برای زمستان در نظر گرفته شده ، استفاده نمود
چرخ و انواع آن :
چرخ های اسکیت از دو بخش مرکزی وپیرامون تشکیل شده که در بخش مرکزی آن جایگاه ویژه بلبرینگ تعبیه شده که در سایز های استاندارد و از جنس پلاستیک فشرده می باشند . این چرخ ها به نسبت مسابقات و زمین مسابقه از جنس و الیاژهای گوناگون  ساخته می شوند و مورد استفاد قرار می گیرند . در گذشته چرخ ها از” ۸۰ میلی متر” تا ”  ۸۸ میلی متر”  برای بزرگسالان استفاده می شد اما امروزه چرخ هایی با سایز های ”  ۹۰ تا ۱۱۰ میلی متر ”  مورد استفاد قرار می گیرند . چرخ هایی که امروزه از آن ها برای مسابقات استفاده می شوند ، قبل از شروع مسابقات ، شرکت های سازنده ، برای ساخت چرخ مناسب آن زمین اقدام می نمایند
بلبرینگ :
یکی از مهمترین قسمت های کفش اسکیت می باشد که در صورت مرغوبیت بالا سرعت بیشتری به ما خواهد داد .
بلبرینگ ها در سایز های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . که در دو سایز استاندارد ” ۶۰۸ ”  و” ۶۸۸ ”  بیشترین استفاده را دارد . جنس ساچمه بسیار مهم است که یکی از آن ها سرامیکی بوده که دارای کمترین اصطکاک و استحکام بسیار بالا می باشد .
بوش :
قسمت داخلی بلبرینگ توسط بوش و قسمت خارجی آن توسط فریم ، محکم می شود لذا از چرخیدن حلقه میانی بلبرینگ جلوگیری می کند که این عمل خود ، باعث چرخیدن ساچمه های بلبرینگ می گردد . جنس این بوش ها به علت وزنشان از آلومینیوم می باشند
فریم اسکیت :
معمولا از سبک ترین و مقاوم ترین آلیاژها ساخته می شود و در سایز ها و شکل های مختلف نسبت به سن افراد مورد استفاده قرار می گیرند . اندازه بین دو پیچ از” ۱۶۵ تا ۱۹۵ میلیمتر” می باشند و دارای محل بسته شدن چرخ از سایز های ” ۸۰ تا ۱۱۰ میلی متر” به تعداد ” ۳ تا ۴ چرخ ” وجود دارد.

منبع: افضلی بروجنی، سید اسدالله، واژه نامه تخصصی – توصیفی در اسکیت

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.