مصرف تن ماهی در تغذیه ورزشکاران

مصرف تن ماهی در تغذیه ورزشکاران

 مصرف تن ماهی در تغذیه ورزشکاران

این ممکن است سوال اکثر ورزشکاران رشته بدنسازی باشد که  من عاشق تن ماهی هستم ، ولی این سوال برایم به وجود آمده که چقدر مجازم از آن استفاده کنم؟ آیا اینکه گفته میشود، تن ماهی حاوی جیوه است، می تواند برای سلامتی مضر باشد؟
اگر شما یک بدنساز مرد هستید ، نیازی نیست چندان در این مورد نگران باشید ،در واقع می توانید آزادانه از تن ماهی استفاده کنید بدون اینکه مشکلی برایتان ایجاد شود.تن ماهی یک منبع پروتئین بسیار خوب برای بدنسازان به شمار می آید.

اما توصیه ما در مورد تن ماهی هم مثل تمام غذاهای دیگر این است که در مصرف آن زیاده روی نکنید وبه عنوان منبع پروتئین، تنها به آن تکیه نکنید.بهتر است نیاز بدن به پروتئین را از منابع متنوعی تاًمین کنید. تنوع در مصرف مواد غذایی ومنابع پروتئین باعث میشود تا مواد مغذی بیشتری را با مقادیر مناسبدر اختیار بدن قرار دهید.

هر چه از منابع غذایی متنوع تری استفاده کنید، می توانید تعادل بهتری بین ریز مغذی ها از جمله ویتامین ها، مینرال ها و مواد شیمیایی گیاهی در بدن ایجاد کنید واز این طریق نیازهای بدن هم از جهت سلامتی وهم از نظر بدنسازی را به بهترین وجه ممکن برآورده کنید.
 مصرف تن ماهی در تغذیه ورزشکاران

 سوال دیگر اینجاست آیا مصرف تن ماهی ساردین هم مثل ماهی تن مفید است؟ در جواب باید بگویم که ماهی ساردین مزایای زیادی دارد، و در میان ماهی های قیمت پایینی هم دارد. در واقع قیمت ماهی ساردین بسیار کمتر از ماهی تن است. ولی از دیدگاه خواص غذایی بخوبی با ماهی تن قابل رقابت است.

هر ۱۲۰ گرم از ماهی تن حاوی حدود ۳۰ گرم پروتئین است، همین مقدار از ساردین حاوی ۲۵ گرم پروتئین است، در مقابل ساردین حاوی چربی بیشتری است، یعنی حدود ۷ گرم به ازای هر ۱۰۰ گرم، ولی ماهی تن حاوی چربی ناچیزی است. اگر به دنبال منبع پروتئین کاملاٌ رژیمی هستید، ماهی تن یکی از بهترین انتخاب ها است که رقیب چندانی ندارد( اگر از کنسرو تن استفاده می کنید باید کنسروهای تن در آب را انتخاب کنید)، با این حال به یاد داشته باشید که عمده چربی موجود در ماهی ساردین هم از انواع چربی های غیر اشباع است وغنی از امگا – ۳ است که حتی در رژیم های چربی سوز قابل استفاده اند. به هر حال می توانید از ماهی ساردین به عنوان منبع ارزشمندی از پروتئین وچربی های مفید بهره بگیرید که در عین حال قیمت ارزانی هم دارد.

منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.