متیل تستوسترون (Methyl Testosterone)

متیل تستوسترون دارویی قدیمی و بسیار پر قدرت است که انصافاً باید گفت که برای کبد آدمی نیز بسیار بسیار سمی و کشنده است اما در مورد این دارو باید گفت که استروژن زایی چندانی ندارد. …….
قدمت دارو
در اولین صفتی که در مورد این دارو به کار بردیم گفتیم که این دارو اصولا دارویی قدیمی است………

به حق باید گفت که وزنه برداران روس که رکورد شکنی شان روزگاری آمریکایی ها را شگفت زده و شاید هم زمین گیر کرده بود این دارو را در اختیار داشته و آن را به همراه ودکایی که می خوردند استفاده می کردند……………


دلیل اصلی پیشرفت های برق آسا و غیر قابل تصور آنها در آن سال ها که وزنه برداری جهان را غرق در حیرت کرده بود نیز قدرت همین دارو بود که در آن سال ها دارویی ناشناس و محرمانه به حساب می آمد……
برخی از این وزنه برداران حتی از وجود چنین دارویی که با نوشیدنی آنها مخلوط شده و به آنها داده می شد بی خبر بودند ولی پزشکان و مشاوران تیم که چنین وزنه بردارانی را ساپورت می کردند این دارو را به خوبی می شناخته و از آن استفاده کرده و نتایج درخشان در سطح جهانی و المپیک را نیز مدوین این دارو بودند. ………

قدرت دارو
در دومین صفتی که در مورد این دارو به کار بردیم در مورد قدرت این دارو مواردی را بیان کردیم.
این دارو قدرت زیادی در اتصال به گیرنده های آندروژن در بدن آدمی دارد. اتصال دارو به گیرنده ها و میزان و شدت این اتصال است که قدرت و توان دارو در تشدید فرایند عضله سازی را رقم می زند………
زمانی که دارویی در شدت های بالا و با کارایی زیاد قدرت برقراری ارتباط و قدرت اتصال به گیرنده را در خود دارد می توان امید به اثرات خارق العاده آن در بدن داشت……..

داروی متیل تستوسترون از قدرت اتصال بالایی با گیرنده های آندروژنی برخوردار است و تاثیر شدید و بسیار مخربی بر کبد دارد…….

در مورد قدرت و قدمت استفاده از این دارو در پرورش اندام سخن گفتیم ولی زود قضاوت نکرده و ادامه بحث را پی بگیرید و قبل از اینکه آن را که در داروخانه های ایران نیز یافت می شود تهیه کنید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید………..

گیرنده های آندروژنی
گیرنده های آندروژنی هم در بافت های عضلانی وجود دارند و هم در بافت های چربی یافت می شوند.
هورمون ها و داروهای که خورده و یا تزریق می کنید با تاثیر بر این گیرنده ها و با اتصال به این گیرنده ها در بدن اثر کرده و فرایند رشد را تحریک و تشدید می کنند…..
این اثر در نتیجه اتصال هورمون به گیرنده های موجود در بافت های عضلانی رخ می دهد اما زمانی که این هورمون ها با گیرنده های موجود در چربی ها اتصال پیدا می کنند چه اتفاقی رخ می دهد؟

گیرنده هایی که در بافت های چربی قرار دارند با دریافت این هورمون ها و با اتصال این هورمون ها به خود شروع به تشدید چربی سوزی در بدن می کنند.
همین تاثیر این هورمون ها نیز در مورد افرادی که از چربی زاید رنج می برند موثر واقع شده و در تشدید فرایند چربی سوزی اثرات محسوسی بر جای می گذارد. ………

نکته ی ظریف

باند شدن هورمون به گیرنده ها اولین گام برای تاثیر هورمون در بدن محسوب می شود ولی صد البته باید گفت که اتصال زیاد و شدید هورمون با گیرنده ها الزاما به معنی پاسخ های آنابولیک قوی تری نیز نخواهد بود و عکس این قضیه نیز صادق است.

به این معنی که پایین بودن تمایل هورمون در اتصال به گیرنده ها نیز الزاما و در همه موارد به معنی ضعیف بودن اثرات آنابولیکی دارو در بدن نیست……..

مثال
هورمون اکسی متولون را همه شما می شناسید. این هورمون در زبان انگلیسی که زبان مادر این دارو نیز شناخته می شود به این صورت نوشته و تلفظ می شود: oxymetholone.
این دارو قدرت چندانی در اتصال به گیرنده های آندروژن در بدن ندارد ولی با این وجود اثرات بسیار قدرتمند آنابولیکی در بدن دارد که انصافا نمی توان این اثرات را نادیده گرفت………

هر چند باید به این مورد نیز اشاره کرد که این اثرات اولا پایداری چندانی در بدن نداشته و پس از قطع مصرف دارو از بین می رود و در ثانی این اثرات اغوا کننده با تاثیر بسیار شدید و منفی دارو بر کبد همراه بوده و تبدیل این دارو به استروژن نیز در اغلب موارد مخصوصا در مواردی که فرد به این دارو و به استروژن در بدن حساسیت داشته باشد خارج از حد کنترل است………

هورمون دیانابول نیز قدرت چندانی در برقراری ارتباط با گیرنده های آندروژنی در بدن ندارد ولی اثرات آنابولیکی قدرتمندی در بدن بر جای می گذارد……..

زمانی که گیرنده های آندروژنی در عضلات تحریک می شوند می توان امید افزایش حجم توده عضلانی داشت و این در حالی است که تحریک همین گیرنده ها در بافت های عضلانی و حتی در بافت های چربی با به کار انداختن واکنش های گوناگون در بدن موجب تشدید چربی سوزی شده و چربی های بدن را به خوبی کاهش می دهد…………….

نسبت آنابولیک به آندروژن
اثرات آنابولیکی و آندروژنی داروی متیل تستوسترون را به طور مثال با خواص پایه هورمون مادر که همانا تستوسترون باشد می سنجیم.
اشاره به این مورد را نیز ضروری می دانیم که هورمون مادر اغلب استروئیدها همان هورمون شناخته شده تستوسترون است که به طور طبیعی در بدن نیز تولید می شود……

این دارو یعنی داروی متیل تستوسترون نیز نوعی تستوسترون است که گروه هایی به آن افروده شده است تا آن را در برابر تاثیرات کبد بیمه کرده و آن را از فاز متابولیسم کبدی رهانیده و مصرف خوراکی آن را امکان پذیر سازد……
همین گروه های زایدی که به این دارو افزوده شده است آن را به خوبی از فاز متابولیسم کبدی می رهاند و این دارو در فرم خوراکی نیز موثر واقع می افتد ولی همین ترفند فشار سنگینی را بر کبد وارد می کند و به همین دلیل نیز گفته می شود که این دارو برای کبد سمی بوده و استفاده های طولانی مدت و استفاده های سخاوتمندانه آن نیز خطرناک است…………

گفته می شود که خواص آندروژنی این دارو در حدود ۶۰ برابر داروی تستوسترون و خواص آنابولیکی آن نیز در حدود ۱۲۰ برابر این هورمون می باشد که البته این قبیل تعین درصدها در مواردی که یک جنبه قضیه با فیزیولوژی انسانی سر و کار دارد تا حدود زیادی معدل گیری و تخمین است و تاثیر هیچ دارویی در بدن افراد را نمی توان دقیقا و با ضریب اطمینان صد در صد تعیین کرد…………..

عکس العمل بدن افراد مختلف در برابر داروهای مختلفی که خورده و یا به صورت تزریقی وارد بدن خود می کنند متفاوت است و ممکن است برخی دارو ها در مورد برخی از افراد کاملا بی تاثیر باشد و برخی دیگر از داروها نیز در مورد برخی از افراد به شدت موثر واقع شوند………

استفاده همزمان از چند نوع داروی خوراکی که امروزه به فراوانی در برنامه های دارویی افراد مختلف و حتی مبتدیان نیز دیده می شود از نظر اصول علمی دوره نویسی در پرورش اندام مردود است.

به همین دلیل نیز این دارو (متیل تستوسترون) را نمی توان به همراه داروهای خوراکی دیگر مصرف کرد و گفته می شود که مصرف آن به همراه تستوسترون و یا یکی دیگر از استرهای آنابولیک و آندروژن کارایی خوبی داشته است………..
به دلیل اینکه اکثر داروهای خوراکی فشار سنگینی را بر کبد وارد می کنند مصرف همزمان این داروها مردود است ولی چه می توان کرد که حتی تجویز و مصرف سه و یا حتی چهار نوع استروئید خوراکی به صورت همزمان نیز در پرورش اندام ایران به فراوانی یافت می شود و زمانی هم که به نارسایی کبدی می رسند دلایل دیگر را مسبب این بدختی و بیماری می دانند. ………..

تاثیر دارو بر فعالیت ج ن س ی

این دارو یعنی متیل تستوسترون نیز همانند داروهایی نظیر ناندرولون و ترن بولون استات تاثیر شدیدی بر عملکرد و میل ج ن س ی افراد داشته است و افزایش موقتی و مقطعی در ابتدا و کاهش شدید و ماندگار قوا و حتی میل ج ن س ی در طولانی مدت را سبب شده است………

پروژسترون
حتما می دانید که پروژسترون نیز یکی دیگر از هورمون های زنانه است که در بدن زنان یافت می شود و تاثیراتی شبیه به هورمون استروژن دارد.
تاثیر این دارو بر گیرنده های پروژسترونی موجب تقویت اثر استروژن در بدن شده و خواص زنانگی را چندین برابر تقویت می کند و این در حالی است که این دارو به هورمون استروژن تبدیل نمی شود……
این موضوع واقعیت دارد که این دارو به هورمون استروژن تبدیل نمی شود ولی جای نگرانی همچنان وجود دارد و پروژسترون تولید شده در بدن دست کمی از استروژن ندارد……..
این در حالی است که اغلب مردم از وجود چنین هورمون یدر بدن نیز اطلاع نداشته و از تاثیر آن بر بدن نیز نامطلع بوده و حتی در صورت داشتن اطلاع از وجود چنین هورمونی در بدن و در صورت داشتن اطلاع در مورد تبدیل شدن متیل تستوسترون به این هورمون، دارویی برای مهار کردن این هورمون را نمی یابندد ……………
مراقب باشید
جای بسی تاسف باقی است که برخی از سودجویان که از تاثیر منفی دارو بر بدن افراد بی اطلاع بوده و یا اصلا اندیشه ای در این بابت به خود راه نداده و فقط و فقط به سود حاصل از فروش دارو به افراد می اندیشند این دارو که در داروخانه های ایران نیز یافت می شود را در قوطی های متان و دیانابول کرده و یا آن را به صورت فله ای و به نام دیانابول به افرادی که به دنبال تهیه دارو به بازار سیاه سر می زنند قابل می کنند!!!
بله با وجود اینکه این دارو به هورمون زنانه استروژن تبدیل نمی شود ولی اثرات زنانگی در اثر مصرف این دارو نیز به فراوانی و به خوبی دیده شده است که گاه این اثرات نگران کننده تر و قوی تر از اثرات زنانگی ناشی از مصرف هورمون هایی است به هورومن زنانه استروژن تبدیل می شوند…………….

مسمومیت کبدی
به این جملاتی که می خوانید به خوبی توجه کنید:

این دارو یکی از جهنمی ترین داروهایی است که ممکن است فردی در پرورش اندام آن را دانسته و یا ندانسته و به جای دیانابول مصرف کند……..

مصرف آن در دزهای بالا و در دوره ها طولانی مدت واقعا مضر است و به همین دلیل این دارو حتی در موارد پزشکی نیز با رعایت بسیاری از احتیاطات و با اکراه تمام تجویز می شود و از این دارو تنها در موارد مطالعاتی استفاده می شود………..
افرادی هم که از این دارو استفاده می کنند معمولا دز مصرف آن را با دقت تمام انتخاب کرده و حتی از دزهای توصیه شده نیز کمتر مصرف می کنند چون عوارض جانبی این دارو به واقع غیر قابل کنترل و خانمان سوز است…………..

افزایش آنزیم های کبدی
افرادی که حتی روزانه ۲ میلی گرم از این دارو را مصرف کرده بودند با افزایش شدید و نگران کننده آنزیم های کبدی رو در رو شده بودند به گونه ای که آثار زردی در پوست و در چشمان آنها به خوبی پیدا بود و افرادی که بر تاثیر این دارو بر بدن مطالعه کرده اند اعتقاد دارند که از مصرف این دارو در پرورش اندام باید خودداری کرده و یا دز مصرف آن را در حد میکروگرم انتخاب کرد. ……….

Virilization

این کلمه به معنی بروز خواص مردانگی در زنان است و همانگونه که بروز خواص زنانگی در مردان ناپسند و مردود است بروز صفات مردانگی در زنان نیز ناپسند بوده و بیماری به شمار می رود.
با مصرف عمدی و سهوی داروهایی نظیر همین دارو که شرح آن رفت چنین عوارضی به فراوانی در زنان دیده شده است…..

از جمله این عوارض می توان به این موارد اشاره کرد:
· رشد موهای زاید
· خشونت و پرخاشگری
· اختلال در قاعدگی
· کلفت شدن صدا
· چرب شدن پوست
· جوش های پوستی
· خواص مردانگی

این دارو به دلیل اینکه عوارض جانبی شدیدی دارد برای زنان و همچنین برای مردانی که در ابتدای راه بی سر انجام استفاده از استروئیدها هستند توصیه نمی شود و فقط افرادی که در حد و اندازه مسابقات پیشرفته بوده و در شرایط آمادگی برای حضور در رقابت ها هستند از این دارو استفاده می کنند………

فرمول شیمیایی این دارو C19H24O2 و نیمه عمر آن نیز در حدود ۴ الی ۶ ساعت می باشد.

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.