فاكتورهاي رشد

فاکتورهای رشد در بدنسازی

فاکتورهای رشدزمانی که در مورد فاکتورهای رشد سخن به میان می آید، برخی ها بی اختیار به یاد فاکتورها رشد شبه انسولین با به یاد آی جی اف یک می افتند که این روزها در پرورش اندام سطوح حرفه ای غوغا کرده است ولی هدف از فاکتورهای رشد در این مقاله این نیست.
افزایش حجم توده عضلانی
معمولاً افرادی که در شدت های متوسط تا بالا تمرین و یا در این شدت فعالیت های بدنی روزمره می کنند با افزایش حجم توده عضلانی مواجه می شوند.
بدنی تنبل
ولی بدن ما اصولاً ساختاری خاص داشته و از لحاظ عضله سازی معمولاً تنبل تشریف دارد به گونه ای که تنها به اندازه ای که بتواند در برابر این فشارهای تمرینی رفع تکلیف بکند اقدام به افزایش توده عضلانی می کند و از سوی دیگر معمولاً تمایل چندانی به نگه داشتن توده عضلانی از خود نشان نمی دهد.
فشار مداوم تمرین
بنابراین ناگته پیداست برای داشتن عضلات حجیم و شکیل و تو در تو و پیچ در پیچ که آرزوی همه ماست باید فشار تمرینی بالایی را بر بدن اعمال کنید و این روند اعمال فشار بر بدن را نیز در طولانی مدت حفظ کنید تا به بدنی قابل عرضه در روز رقابت و یا دست کم به بدنی قابل عرضه در کنار ساحل برسید.
دو فرم از رشد
هیپرتروفی
هیپرتروفی به افزایش حجم عضلانی در نتیجه افزوده شدن بر قطر تارهای عضلانی موجود در بدنه عضلات اطلاق می شود.
هیپرپلازی
این در حالی است که هیپرپلازی در حقیقت علاوه بر مورد یاد شده شامل افزایش تعداد تارهای عضلانی موجود در بافت عضلات نیز می شود.
اصول خاص
این روند اخیر رونده ای به غایت مشکل و در عین حال حرفه ای است که با ترفندهای عادی و حتی با داروهای عادی و حتی با قوی ترین استروئیدها نیز محقق نمی شود و اصول خاص خود را دارد.
حقیقت تلخ
گفته می شود زمانی که از مادر زاده می شوید، تعداد تارهای عضلانی موجود در بدنه عضلات شما نیز رقم می خورد و این تعداد تا انتهای عمر پربرکتی که دارید و یا دست کم باید داشته باشید کماکان حفظ می شود.
گفته می شود اگر از تعداد تارها کم نشود به تعداد تارها افزوده نیز می شود، ولی وقتی شما پدیده هیپر پلازی را با ترفندهای خاص وارد بازی می کنید، اینجاست که تعداد این تارها افزایش پیدا می کند.
زمانی که از سوی دیگر با پدیده هیپرتروفی این تارها را افزایش قطر می دهید، بدنی هایی در سطوح مسابقات حرفه ای پرورش اندام ظاهر می شوند.
هیپرپلازی در سرشانه شناگران
متخصصین روسی که در روسی که در مورد این مسأله تحقیق می کردند، دریافتند که پدیده هیپرپلازی در سرشانه شناگران حرفه ای به خوبی محقق می شود.
از این رو به این نتیجه می توان رسید زمانی که افراد در شدت های بالا و در مقاطع زمانی کوتاه و به صورت مستمر و مداوم تمرین می کنند، می توان امید به هیپرپلازی هم داشت. هرچند امروزه استفاده از دارو برای محقق ساختن این مسئله در بدن نیز امری عادی و ایده آل است.
هیپرپلازی در بدن مرغ ها
شاید این نکته برای شما خنده دار باشد، ولی تیمی تحقیقاتی که در مورد پدیده هیپرپلازی تحقیق می کردند، دریافتند زمانی که مرغ ها را از بال هایشان به مدت چندین روز آویزان و معلق می کنند، پدیده هیپرپلازی در بدن این مرغ ها رخ می دهد.
اهمیت پدیده هیپرپلازی
ارزش و اهمیت پدیده هیپرپلازی برای کسانی که از این پدیده مطلع بوده و این پدیده را به خوبی درک کرده اند، قابل درک است و شاید عموم و مخصوصاً افرادی که در سطح مبتدی تمرین و فعالیت می کنند و هنوز با اومنادرن و با سوستانون احساس افزایش حجم می کنند، از اهمیت این پدیده غافل هستند.
ترفندهای غیر دارویی
سال ها قبل تصور بر این بود که پدیده هیپرپلازی را تنها و تنها با استفاده هورمون های خاص و داروهای خاص می توان در بدن محقق ساخت ولی هدفت از بازگو کردن این تحقیقات و هدف از اشاره به این تحقیقات این بوده است که با برخی ترفندهای غیردارویی نیز تا حدودی می توان این مسأله را در بدن ایجاد و تقویت نمود.
نتایج
تا به اینجای داستان به این نتیجه رسیدیم که اولاً با داشتن تمرینات شدید که در کوتاه مدت و معمولاً در ۴۵ دقیقه به اتمام می رسد، می توان تا حدودی پدیده هیپرپلازی را در بدن محقق نمود و از سوی دیگر از تحقیقی که بر روی مرغ ها انجام شده بود، نیز می توان این نتیجه را حاصل نمود که تمرینات کششی که در اغلب موارد آن را بی ارزش و یا کم اهمیت تلقی می کنید نیز تا حدودی به پدیده هیپرپلازی در بدن کمک می کند.
تئوری رشد
معمولاً در مورد اینکه اصولاً در بدن آدمی چه اتفاقی رخ می دهد که توده عضلانی افزایش می یابد، همگان اتفاق نظر ندارند و در مورد این مسئله اختلاف نظر زیاد است.
ولی در کل می توان گفت زمانی که شما تمرین می کنید، عضلات شما و تارهای عضلانی شما و سلول های عضلانی شما مرده و از بین می روند و سلول های عضلانی جدید جایگزین می شوند که قطر این سلول ها و تارها از قطر نمونه های قبلی افزون تر است و در نتیجه به افزایش حجم عضلانی می رسیم.
بازسازی بافت های عضلانی
معمولاً بدن ما در بازده زمانی ۱۵ الی ۳۰ روز، تمامی بافت های عضلانی موجود در بدن ما را نوسازی می کند به این معنی که سلول هایی که تاریخ مصرف شان سر رسیده است را از رده خارج کرده و سلول های جدید را جایگزین می کند و زمانی که شما تمرین می کنید و زمانی که تمرین شما بر پایه اصول علمی استوار است، این روند تشدید می شود.
نکته
زمانی که تمرین می کنید ۲۴ الی ۳۶ ساعت بعد بدن شروع به نوسازی عضلات کرده و این روند را تا ۷۲ ساعت پس از تمرین ادامه می دهد.
تئوری مرگ و بازسازی سلول
موارد بالا که به آنها اشاره شد بیان گر دیدگاه افرادی است که به تئوری مرگ و بازسازی سلول های عضلانی معتقد هستند و همانگونه که ذکر شد، نقطه نظر افراد مختلف در مورد این مسئله متفاوت بوده است.
تئوری کمبود اکسیژن
افرادی را نیز اعتقاد بر این است که در جریان تمرینات سنگین و شدیدی که انجام می دهید، میزان اکسیژن موجود در بافت های عضلانی کاهش پیدا می کند و همین مسئله هم چاشنی سنتز پروتئین در عضلات را فعال می کند.
این عقیده به ظاهر غیرقابل قبول از این مسئله نشأت می گیرد که تمرین در شدت های بالای ۶۰ درصد توان کنونی شما معمولاً در جریان تمرین به متوقف شدن مقطعی و موضعی خون رسانی به بافت های عضلانی ختم می شود.
رد این فرضیه
البته این عقیده را می توان با استناد به اینکه با بستن تورنیکت که اصولاً در اتاق های عمل برای مهار کردن خون ریزی اعضاء از آن استفاده می شود، افزایش حجم عضلانی رخ نمی دهد، مردود اعلام کرد.
تورنیکت
تورنیکت وسیله ای است که به دور عضو بسته می شود و زمانی که باد درون آن دمیده می شود، این وسیله با بستن شریان های عضو، از خون ریزی زخم هایی که جراحی بر روی آن انجام می شود، جلوگیری می کند.
تئوری مواد مغذی
تئوری دیگری در این میان وجود دارد؛ به این مفهوم که در اثر بالا رفتن خون رسانی به بافت های عضلانی در حین تمرین، افزایش محسوس انتقال مواد غذایی به درون سلول های عضلانی نیز رخ می دهد و این افزایش انتقال مواد غذایی به درون سلول های عضلانی نیز به عضله سازی ختم می شود.
رد این فرضیه
این تئوری نیز در نگاه اول شاید درست به نظر برسد، ولی زمانی که پاهای دونده های استقامتی و در کل پای دونده ها را بررسی می کنیم و نشانی از افزایش آن چنانی حجم توده عضلانی در بدن این افراد نمی بینیم، این تئوری را نیز رد می کنیم.
چرا که اگر خون رسانی به تنهایی برای ساختن بافت های عضلانی کفایت می کرد، باید پاهای ورزشکاران این رشته که معمولاً تشدید خون رسانی در جریان دو در این قسمت از بدن این افراد به خوبی محقق می شود، رخ می داد که می بینیم نداده است!
نکته مهم
دانشمندان روسی در مورد پدیده افزایش حجم در بدن ورزشکاران تحقیقات گسترده ای کرده و به این نتیجه رسیده اند، زمانی که بدن به روند تمرین عادت می کند، پدیده رشد عضلانی نیز کندتر و کندتر شده و حتی متوقف می شود. هر چند شدت تمرین بالا باشد!
عادت کردن به تمرین
نتیجه این می شود که برای افزودن بر حجم توده عضلانی باید علاوه بر افزایش شدت تمرین، بدن را از عادت کردن به روند تمرین نیز در امان داشت و مرتباً شدت تمرین را افزایش و کاهش داد و این اصلی از اساسی ترین اصول تمرین با وزنه بوده است که متأسفانه کمتر کسی به این مورد توجهی نشان می دهد و عموم مردم افزایش پی در پی شدت تمرین را عامل رشد می دانند و صد البته کسانی که در این سیستم تمرین می کنند پس از مدت زمانی که رشد را در حد اعلاء تجربه کردند، متوقف می شوند.
حجم تمرین
Medvedyev که مدت های مدیدی مربی تیم وزنه برداری شوروی سابق بود و تیم وزنه برداری قدرتمند روس ها را هدایت و مربیگری می کرد، در این باره می نوسید که علاوه بر شدت تمرین، حجم تمرین یکی دیگر از فاکتورهای تعیین کننده در تشدید رشد عضلانی است.
ست ها و تکرارها
این فرد که زمان های طولانی قدرتمندترین و یا دست یکی از قدرتمندترین تیم های وزنه برداری دنیا را مربیگری و هدایت می کرده است، اعتقاد دارد زمانی که وزنه بردار قصد دارد در دسته وزنی خود بماند، باید از ست های یک تایی در تمرینات خود استفاده کند ولی وقتی فرد قصد رفتن به رده وزنی بالاتر را دارد، می تواند از ست های ۳ الی ۶ تایی استفاده کند.
این فرد عقیده داشته است زمانی که شما با تکرارهای یک تایی در ست ها تمرین می کنید، افزایش قدرتی که رخ می دهد محسوس خواهد بود و در عین حال افزایش حجم و افزایش توده عضلانی چندانی در بین نخواهد بود، ولی وقتی شما در ست هایی با ۳ الی ۶ تکرار تمرین می کنید، می توان امید به افزایش حجم توده عضلانی هم داشت.
استرس تمرین
لیفت کردن وزنه و جابجا کردن تناژ سنگین در باشگاه در حقیقت استرسی است که بر بدن وارد می شود. این استرس باعث تغییر و تحول در بالانس هورمونی در بدن می شود. به این معنی که ترشح هورمون هایی نظیر تستوسترون، آی جی اف یک، انسولین، فاکتورهای رشد شبه انسولین و حتی کورتیزول دستخوش تحول می شود.
کورتیزول
کورتیزول قند را به انرژی تبدیل می کند و در عین حال در برخی موارد شاهد تجزیه شدن پروتئین های موجود در بافت های عضلانی درنتیجه اثر این هورمون بر بافت ها هستیم و از این رو این هورمون را هورمونی عضله سوز نیز نامیده اند.
هورمون های پپتیدی
فاکتورهای رشد شبه انسولین و انسولین و هورمون رشد در کنار هم از شکسته شدن پروتئین در عضلات به خوبی جلوگیری کرده و در نتیجه در خدمت رشد عمل می کنند.
هورمون رشد
هورمون رشد انسانی که در بدن ترشح می شود، در کبد به ای جی اف یک تبدیل می شود که خود این هورمون هورمونی قدرتمند بوده و عضله سازی را در شدت ها و حجم های بالا رقم می زند.
تستوسترون
تستوسترون ترشح شده در بدن نیز به خوبی باعث افزایش حجم توده عضلانی می شود و روحیه جنگندگی افراد را بالا می برد.
داشتن تغذیه صحیح و ورزشی الزامی است و در این میان ارزش و اهمیت پروتئین در تغذیه ورزشی رشته های قدرتی نیز بر کسی پوشیده نیست.
پروتئین در فرم مایع
در مورد اینکه باید در طول روز حجم عظیمی از پروتئین را وارد بدن کرد و در مورد اینکه افراد حرفه ای چنین می کنند، شکی نیست ولی گفته می شود زمانی که از فرم مایع پروتئین استفاده می کنید، جذب این ماده در بدن به مراتب افزایش می یابد.
بهترین زمان
بهترین زمان برای مصرف پروتئین در فرم مایع نیز همانا بعد از تمرین است و درست زمانی که بدن نیاز به مواد مغذی دارد و در این مقطع زمانی است که مواد غذایی وارد شده به دستگاه گوارش باید در اسرع وقت وارد بدن شده و به مصرف برسند.
استرس
در مورد استرس پیش تر صحبت کرده ایم ولی استرس که در این مقاله به آن اشاره می کنیم، تفاوت های بنیادین با استرس که در مقالات قبلی در مورد آنها صحبت کرده بودیم دارد.
شرایط تجربه نشده
به این معنی که در این استرسی که در این مقاله مد نظر داریم بدن در هر جلسه تمرینی شرایط تجربه نشده جدیدی را تجربه می کند و از این رو گفته می شد که بدن دچار استرس شده و به اصطلاح می توان گفت که استرسی به بدن وارد شده است.
رشدی در کار نخواهد بود!
زمانی که بدن شما می تواند پیش بینی کند که در جلسات تمرینی که دارید چه بر سر وی نازل خواهید کرد، رشدی نیز در کار نخواهد بود ولی زمانی که جلسات تمرین روزانه شما در حقیقت نوعی استرس برای بدن باشد، می توان امید به رشد داشت.
با این برداشت از استرس با این مفهومی که از استرس بیان کردیم باید هر روز که تمرین می کنید، استرس به بدن خود وارد کنید و بدن را در شرایطی که تا به امروز تجربه نکرده است، تمرین دهید تا رشد را نیز تجربه کنید.

منبع: بدنسازی

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.