طلا به ۱۳۱۶ دلار در هر اونس رسید

 به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، با افزایش ارزش دلار در اثر انتشار آمار اقتصادی آمریکا، قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش یافت.

هر اونس طلا در آخرین روز کاری بازارهای جهانی با به ۱۳۱۶٫۱۸ دلار در هر اونس رسید. این فلز گران بها در ۲ روز آخر هفته ۲۱٫۸۲ دلار کاهش یافته است.

انتشار آمار بهتر از انتظار بخش تولید آمریکا، نگرانی‌ها در مورد اجرای برنامه تعدیلی فدرال رزرو را افزایش داده است و این امر سبب شد که قیمت طلا روز جمعه حدود یک درصد کاهش یابد و بزرگ‌ترین کاهش هفته‌ای خود در ۷ هفته گذشته را به ثبت برساند.

افزایش ارزش دلار سبب می شود تا دارایی‌هایی مانند طلا که پشتوانه دلار دارند برای سرمایه‌گذاران خارجی گران تمام شوند.

انتشار آمار بخش تولید آمریکا در روز جمعه، نشان دهنده سریع ترین نرخ رشد در ۲ سال  و نیم اخیر بوده است که ارزش دلار را به بالاترین میزان در ۶ هفته اخیر رسانده است.

قیمت طلا در هفته جاری ۳ درصد کاهش یافته است. هر نشانه‌ای مبنی اینکه فدرال رزرو خرید اوراق قرضه را کاهش دهد به شدت بر قیمت طلا اثر می‌گذارد. صندوق‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر در برابر تورم و اقدامات پولی بانک های مرکزی طلا خریداری کردند.

اریکا رانستاد تحلیلگر فلزهای گران بها گفت: روی‌هم رفته، سرمایه‌گذاران انتظار کاهش سیاست‌های انبساطی را داشتند از اینرو، حتی اگر امسال این سیاست تغییری نکند اما به علت وجود این انتظار که اجرای این تعدیل در نهایت صورت خواهد گرفت، سرمایه‌ها در حال خروج از بازار است.

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.