روغن ماهی ،ضد درد و التهاب مفاصل

روغن ماهی ،ضد درد و التهاب مفاصل

 روغن ماهی ،ضد درد و التهاب مفاصل

مصرف هر روزه مقدار مناسب ماهی می تواند مقدار امگا- ۳ مورد نیاز شما را به خوبی تاًمین کند، ولی واقعاً کمتر فردی پیدا می شود که شرایط یا تمایل برای مصرف هر روز مقدار کافی ماهی را داشته باشد. روغن ماهی حاوی EPA وDHA است، که هر دو اسیدهای چرب امگا – ۳ با خاصیت ضد التهابی بشمار می آیند و مطالعات نشان دهنده کاهش قابل توجه درد والتهاب در پی مصرف آنها در بیماران مبتلا به رماتیسم بوده .

برای کسانی که بطور معمول از ماهی های چرب در رژیم غذایی خود استفاده نمی کنند، مصرف ۳ گرم مجموع DHA/EPA در روز به شکل مکمل در شرایطی که دردهای خفیفی را در مفاصل خود حس می کنند مفید خواهد بود، ( این در حالیست که در اغلب مکمل های روغن ماهی، تنها EPA % 18 و DHA%    ۱۲ وجود دارد، یعنی مجموعاً ۳۰ درصد از مکملهای امگا – ۳ بدست آمده از روغن ماهی را این دو اسید چرب تشکیل می دهد، که در نتیجه برای تاًمین سه گرم از این دو اسید چرب باید روزانه ۱۰ گرم  روغن ماهی دریافت کنید ).

اما اگر قصد مصرف طولانی مدت بیش از ۳ گرم روغن ماهی را در طول روز دارید باید با پزشک خود مشورت کنید، بخصوص اگر دچار بیماریهای قلبی یا دیابت هستند، چون مشخص شده مقادیر بالای روغن ماهی در برخی افراد می تواند باعث افزایش قند خون و سطوح کلسترول شود. همچنین روغن ماهی باعث کاهش غلظت خون می شود که اگر از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین استفاده می کنید هم باید در مورد مصرف روغن ماهی با پزشک خود مشورت کنید.

دز مناسب مصرف : مجموعاً حدود ۲ تا ۳ گرم در روز روغن ماهی مصرف کنید.

منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.