درمان پوکی استخوان (استئوپروز)

درمان پوکی استخوان (استئوپروز)

درمان پوکی استخوان (استئوپروز)

بانکی را تصور کنید که به شما اجازه نمی دهد از مانده حسابتان مطلع شوید.اگر حسابداری ماهر نباشید،پس از مدتی چک های شما برگشت داده میشود.استخوان های شما در واقع مثل چنین بانکی عمل میکنند،با این تفاوت که به جای پول،ذخیره کلسیم شما تمام میشود. بروز پوکی استخوان اصولا مشابه وضعیت فوق است:یعنی اسکلت استخوانی بدن ورشکسته میشود.بدن شما کلسیم بیشتری نسبت به مقداری که در استخوانها رسوب کرده است برداشت میکند.و لذا پوسته ای شکنده بر جای می ماند. پوکی استخوان مسئول بیش از ۱/۵ میلیون شکستگی در سال است.این شکستگی ها بیش تر در مهره ها(که موجب گوژ پشتی در زنان میشود)،ساعد،مچ،دست و لگن(که اغلب ناتوان کننده و گاهی حتی کشنده است)دیده می شوند.

این اخبار نا امید کننده بودند،ولی خبر خوب آن است که پوکی استخوان هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است.

دکتر روت اس.معاون سابق مرکز پزشکی مونت سیانی در کلوند و عضو هیئت امنای انجمن ملی سلامت و بهداشت زنان و نویسنده کتاب  ۱۵۰ پرسش شایع در مورد پوکی استخوان ؛می گوید : ( هیچ دلیلی ندارد که حتما به این بیماری مبتلا شوید .اگر در سنین پایین تر به فکر این بیماری باشید،به آسانی میتوانید به کمک تغذیه و ورزش از آن پیشگیری کنید.برای بهبود وضعیت استخوانی هیچگاه زود یا دیر نیست.حتی زنان خیلی پیر هم میتوانند هنوز استخوان سازی کنند.))

افزایش ذخایر بانک استخوانی

نخستین قدم برای ساخت استخوان،درک چگونگی عملکرد استخوان است.حتی پس از آنکه رشد ما متوقف میشود،روند شکل گیری مجدد استخوان اصطلاحی است که پزشکان برای اشاره به برداشت استخوان قدیمی و جایگزین کردن استخوان جدید به جای آن،به کار میبرند.معمولا در بیست تا ۳۰ سالگی اول عمر ،ساخت استخوان برابر و یا بیش از مقدار برداشت استخوان است.

پس از ۳۰ سالگی استخوان ها از خط قرمز عبور میکنند و وارد محدوده خطر میشوند.

در این زمان هم در مردان و هم در زنان میزان برداشت استخوان کمی بیش از ساخت آن میشود-این امر در زنان تا زمان یائسگی ادامه می یابد.و پس از آن به دلیل توقف ترشح استروژن(از هورمون های کمک کننده در فرایند شکل گیری مجدد استخوان)از دست دادن استخوان سرعت بیشتری میگیرد ودر پنج تا هفت سال اول به رقم سالانه دو تا پنج درصد میرسد.به همین دلیل پوکی استخوان در زنان مسن بسیار شایع است،هرچند این بیماری در مردان مسن نیز روی میدهد.

بنا بر این لازم است زنان حد اکثر توده استخوانی ممکن را برای خود ذخیره کنند..دکتر کلیفورد روزن معتقد است که حد اکثر توده استخوانی را با ورزش و مصرف فراوان کلسیم میتوان ساخت.هرچه زودتر شروع کنید بهتر است ،چراکه قسمت اعظم توده استخوانی تا اواسط دهه سوم عمر ساخته میشود،هرچند برخی از پژوهشگران معتقدند که بدن تا ۳۵ سالگی نیز قادر به استخوان سازی است.

آیا این بدین معنی است که پس از ۳۰ سالگی دیگر نمیتوان برای توده استخوانی کاری کرد؟دکتر روزن میگوید : ((به هیچ وجه)).مصرف کلسیم و ورزش میتواند جلوی از دست رفتن استخوان را در سنین ۳۰تا پنجاه سالگی بگیرد.او می گوید : ((آهسته تر شدن روند برداشت اسنخوان جهت پیشگیری از پوکی استخوان ،بدون در نظر گرفتن کم بودن حد اکثر میزان ذخیره استخوان،کافی است)).

دکتر دیوید دمپستر،سرپرست مرکز استخوان در بیمارستان هلن هیز در نیویورک و دانشیار آسیب شناسی بالینی دانشگاه کلمبیا در نیویورک معتقد است که یکی از موثر ترین روش های پیشگیری از تحلیل استخوان و شکستگی های ناشی از پوکی استخوان،جایگزینی هورمون هاست.با این حال،درمان جایگزینی هورمون در مورد همه زنان قابل استفاده نیست و جنبه های مثبت و منفی آن را باید را نظر پزشک بررسی کرد.

متخصصان اتفاق نظر دارند که رژیم غذایی سالم،چه در زنان چه در مردان،نقش بسیار مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان و درمان آن دارد.

علاوه بر کلسیم،مواد مغذی دیگری نیز بر روی ساخت استخوان اثر مثبت دارند که برخی از آنها شامل ویتامین D بور،منیزیم،فلوراید،منگنز،مس،روی و ویتامین K است.

شیر گاو

مادر همیشه میگفت : ((شیرت را بخور،وگرنه استخوان ها و دندانهای محکمی نخواهی داشت.)) طبق معمول او درست میگفت.

دکتر پائول سالتمن ،استاد زیست شناسی دانشگاه کالیفرنیا،سان دیگو،می گوید((بزرگترین مشکل در پوکی استخوان تا حد زیادی ناشی از کمبود کلسیم در رژیم غذایی افراد است.))

کلسیم که در شیر فراوان است،برای ساختن استخوان های سالم و قوی ضروری است.در حقیقت،۹۹درصد کلسیم بدن در استخوان ها ذخیره میشود.به علاوه،باید سطح خونی کلسیم در حد قابل قبولی باشد تا ضربان قلب و عمل اعصاب و عضلات به طور طبیعی صورت بگیرد.در صورت کمبود کلسیم ،ابتدا استخوان ها تحت تاثیر قرار می گیرند.بدن برای حفظ کلسیم خون اولویت زیادی قائل است و اگر کلسیم کافی در دسترس نباشد،از ذخایر کلسیم بدن،یعنی استخوان ها،کلسیم را برداشت می کند.

به اعتقاد دکتر سالتمن،برای آنکه ذخایر بدن همیشه غنی از کلسیم باشند،لازم است همه مردم از دوران بلوغ یک رژیم غذایی مناسب و مکمل کلسیم مصرف کنند،به طوری که از مصرف ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم  کلسیم در روز اطمینان یابند.

حتی مقادیر اندک کلسیم نیز مهم است.یک بررسی بر روی ۵۸۱ نفر در سنین ۶۰ تا ۷۹ سالگی ،نشان داد کسانی که در دوره نو جوانی و جوانی روزی یک یا دو لیوان شیر مصرف میکردند نسبت به کسانی که در آن دوران شیر استفاده نمیکردند،میزان تراکم بافت استخوانی بیشتری در وسط ساعد(سه تا چهار درصد)،مهره ها(پنج درص)و لگن داشتند.در افراد بالغ ۲۰تا ۵۰ ساله،تاثیر مصرف شیر روی تراکم استخوانی لگن (چهار درصد)و مهره ها(هفت درصد)،بارز تر است.

کلسیم را برای درمان پوکی استخوان نیز میتوان به کار برد.

پژوهشگران ۱۱۸ زن یائسه را مورد بررسی قرار دادند. در یک دوره سه ساله،آنها به برخی از این زنان ۱۷۰۰ میلی گرم کلسیم و به برخی دیگر ۱۷۰۰ میلی گرم کلسیم به علاوه هورمون های استروژن و پروژسترون و دارو نماتجویز کردند.هر چند مخلوط کلسیم-هورمون بهترین نتایج را در پی داشت،با این حال مصرف کلسیم به تنهایی نیز در کاهش فرایند تحلیل استخوان موثر بود.بررسی میزان تحلیل املاح استخوانی در بخش های فوقانی استخوان ران نشان داد که این میزان در مصرف کنندگان کلسیم  ۸ درصد و در مصرف کنندگان دارو نما دو درصد بود.
درمان پوکی استخوان (استئوپروز)
توجه داشته باشید مصرف زیاد شیر به تنهایی تامین کننده نیاز کلسیم بدن نیست،دکتر بیل برنارد،سرپرست انجمن متخصصان داخلی در واشنگتون و نویسنده کتاب درت غذا بخورید تا بیش تر زندگی کنید،می گوید که جذب کلسیم موجود در فراورده های لبنی مشکل است،به علاوه بسیاری از مردم در هضن این مواد غذایی نیز دچار مشکل هستند..او مصرف سایر مواد غذایی حاوی کلسیم مانند حبوبات،گل کلم و آب پرتقال تقویت شده را توصیه میکند.

مقدار نیاز روزانه کلسیم ۱۰۰۰ میلی گرم است.موسسسه ملی بهداشت در بتسدا،مریلند مصرف مقادیر زیر را توصیه میکند.

از آنجا که در رژیم غذایی اکثر مردم،مقادیر فوق یافت نمی شود،پزشکان اغلب مصرف روزی پانصد تا ۱۲۰۰ میلی گرم مکمل کلسیم را توصیه میکنند.

از نور خورشید برای کسب ویتامین دی استفاده کنید.

ویتامین D که به عنوان ویتامین نور خورشید معروف است،برای آنکه بدن بتواند از کلسیم مصرف شده استفاده کند،ضروری است.وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد،می تواند ویتامین D بسازد که موجب تسهیل جذب کلسیم و ساخت استخوان میشود.

هیچ بررسی علمی ای که کمبود ویتامین D  را به عنوان علت مستقیم پوکی استخوان بشناسد،وجود ندارد.امروزه ثابت شده است که کمبود ویتامین دی موجب استئو مالاسی(نرمی استخوان)در افراد بالغ میشود که همین امر زمینه ساز شکستگی هاست.

ممکن است مصرف ویتامین در در درمان پوکی استخوان مفید باشد.در بررسی ای،پژوهشگران فنلاندی به ۳۴۱ فرد سالمند(اغلب زنان بالای ۷۵ سال)تزریق سالانه دوزهای زیاد ویتامین دی را به مدت ۵ سال تجویز کردند.این افراد نسبت ۴۵۸ فرد مسن دیگر که ویتامین D دریافت نکرده بودند،کمتر دچار شکستگی شدند.بررسی های انجام شده در بوستون و اروپا نشان میدهد که تا چهل درصد زنان و مردان مسن دچار شکستگی لگن ،به کمبود ویتامین دی مبتلا میباشند.

به گفته دکتر هولیک،متاسفانه با افزایش سن توانای پوست برای ساخت ویتامین  D از نور خورشید کاهش میابد.خظر کمبود این ویتامین در مناطقی که زمستان های طولانی و روزهای کوتاه دارند بیشتر است.در مدارهای شمالی مانند جایی که بوستون واقع است،پوست در طول زمستان به هیچ عنوان نمی تواند ویتامین  D بسازد.

به گفته دکتر هولیک،اگرچه مصرف شیر لازم است،ولی نباید آن را منبع خوبی از ویتامین  D محسوب کرد.افزودن ویتامین D به شیر کار آسانی نیست و بررسی ها نشان میدهند که فقط ۳۰ درصد از نمونه های شیر به اندازه ای که روی برچسب آنها قید شده است،حاوی ویتامین D می باشند.این درصد در مورد شیر های کم چربی حتی از این هم کمتر است.

بنا بر این مصرف مقادیر کافی ویتامین D در رژیم غذایی معمولی کار دشواری است.خوشبختانه،راه حل این مشکل به آسانی رفتن به داروخانه نزدیک منزلتان میباشد،مخصوصا اگر در یک روز آفتابی و پیاده به آنجا بروید.

مصرف دوز های زیاد ویتامینD می تواند سمی باشد.بنا بر این هرگز بدون مشروت با پزشک مقادیر بیش از ششصد واحد در روز ویتامین دی مصرف نکنید.

اکثر مکملهای مولتی ویتامین/مینرال حاوی مقادیر کافی از این ویتامین هستند.دکتر هولیک میگویدL(مصرف مکمل مولتی ویتامین/مینرالی که حاوی چهارصد واحد ویتامین  D باشد می تواند نیاز روزانه یک فرد بالغ را ،که آن هم ۴۰۰ واحد است،تامین کند.به علاوه،ما معمولا توصیه میکنیم که مردم دو تا سه بار در هفته و هر بار پنج تا ده دقیقه در فصل های بهاری،تابستان و پاییز،بیرون از منزل قدم بزنند و در معرض نورخورشید قرار دادن دست و صورتشان ،ویتامین دی بیشتری برای بدن خود مهیا کنند.))

منیزیم مصرف کنید تا کلسیم را تنظیم کند.

منیزیم که از مواد معدنی ضروری است و جهت درمان بسیاری از اختلالات از افسردگی گرفته تا حمله های قلبی به کار میرود،برای سلامتی استخوان ها اهمیت زیادی دارد.

منیزیم،ورود کلسیم به داخل استخوانها را تسهیل میکند و ویتامین دی را در بدن فعال میسازد.حدود نیمی از منیزیم بدن در اسکلت وجود دارد.

دکتر آلن آر.گابی،متخصص تغذیه درمانی ،دبیر سابق انجمن طب عمومی آمریکا و نویسنده کتاب پیشگیری و درمان پوکی استخوان ،می گوید : ((بررسی های کافی هنوز انجام نشده است،ولی اگر از من بپرسند که کدام ماده مغذی در سلامت استخوان مهمترین نقش را دارد،احتمالا خواهم گفت منیزیم.))

به علاوه منیزیم در درمان پوکی استخوان نیز نقش دارد.در بررسی ای به ۳۱ زن یائسه به مدت شش ماه روزانه ۲۵۰تا ۷۵۰ میلی گرم و سپس به مدت هجده ماه روزانه ۲۵۰ میلی گرم منیزیم تجویز شد.در پایان این مدت تراکم استخوان در ۲۲ نفر از آنها یک تا هشت درصد افزایش یافت و تحلیل استخوانی هم در پنج نفر از این افراد کندتر شد.از سوی دیگر ،گروه شاهد که شامل ۲۳ زن مشابه بودند و منیزیم مصرف نمیکردند،در پایان همین مدت دچار کاهش چشمگیر تراکم استخوانی شدند.

دکتر فارست اچ نیلسن،می گوید : ((تحقیق بر روی نقش منیزیم در جلوگیری از پوکی استخوان ادامه دارد.با توجه به آنچه تا به حال در باره این ماده معدنی میدانیم،می توان گفت که مقدار کافی آن در رزیم غذایی جهت حفظ سلامت استخوان ها ضروری است.))

مقدار نیاز روزانه منیزیم چهارصد میلی گرم است.از آنجا که این ماده معدنی در رژیم های غذایی معمولی کم است،لذا پزشکان مصرف روزانه دویست تا چهارصد میلی گرم منیزیم را به صورت مکمل توصیه میکنند. (اگر به بیماری های قلبی و یا کلیوی مبتلا هستید،قبل از مصرف مکمل منیزیم با پزشکتان مشورت کنید)منابع خوب غذایی منیزیم شامل جوانه گندم،تخمه آفتابگردان،غذاهای دریایی،دانه های روغنی، فراورده های لبنی و سبزی های پر برگ و سبز است.
درمان پوکی استخوان (استئوپروز)
بور،جلوی نشست کلسیم را می گیرد.

پژوهشگران گمان میکنند بور،که بیشتر در میوه ها و سبزی ها یافت میشود،مانع از دفع ادراری منیزیم و کلسیم میشود .و لذا می تواند از پوکی استخوان جلو گیری کند.

دکتر کرتیس هانت،زیست شناس و یکی از پژوهشگران مرکز پژوهش های تغذیه ای انسان می گوید : ((هنوز برای قضاوت در مورد فواید بور زود است.)) در یک بررسی بر روی دوازده زن یائسه ،دکتر هانت و همکارانش بین میزان دفع ادراری کلسیم و منیزیم، در صورتی که از رژیم غذایی کم بور استفاده میکردند یا وقتی که روزی سه میلی گرم مکمل بور مصرف میکردند،تفاوت بسیار کمی را گزارش کردند.

دکتر هانت می گوید : ((تا کنون متوجه شده ایم که بور موجب کاهش اندکی در میزان دفع کلسیم و منیزیم و نیز افزایش تولید استروژن و تستوسترون می شود،اما این نتایج چندان چشمگیر نیستند.با این حال مصرف غذا های غنی از بور لازم است.

بدون تردید بور در متابولیسم استخوان و مواد معدنی،مخصوصا در حیوانات،نقش دارد، اما فعلا مصرف مکمل های بور توصیه نمیشود.مردم باید میوه و سبزی مصرف کنند.فقط با خوردن یک عدد سیب می توانید نیم میلی گرم بور به بدنتان برسانید.))

مواد موجود در آب نیز کمک کننده اند.

فلوراید،یعنی شکل دارای بار الکتریکی فلوئور،مدت هاست که به عنوان عامل ضد پوسیدگی دندان شناخته شده است.امروزه برخی از پژوهشگران این ماده مغذی را در ساخت استخوان نیز موثر میدانند.

دکتر خشایار سخایی،استاد بیماری های داخلی در مرکز پژوهش های بالینی متابولسیم مواد معدنی در دانشگاه جنوب غربی تگزاس در دالاس،می گوید : ((در زنانی که طی یک دوره سی ماهه بر رسی کردیم،هفتاد درصد کاهش در میزان شکستگی ستون مهره ها مشاهده شد.در همین زنان،افزایش سالانه پنج درصدی در تراکم استخوانی مهره ها در مدت سه سال گزارش شد.))

در این بررسی،دکتر سخایی به ۴۸ زن یائسه ۲۵ میلی گرم فلوراید آهسته رهش،و هشتصد میلی گرم ملح سیترات کلسیم را دو بار در روز برای سه دوره دوازده ماهه تجویز کرد و در فواصل دوره ها به مدت دو ماه مصرف فلوراید را قطع کرد.به گفته وی با این روش جدید،فلوراید بی خطر و موثر است.

دکتر سخایی میگوید : (( سایر پژوهشگران از انواع  فلوراید تند رهش استفاده میکردند که مستقیما وارد استخوان میشود و بیماران را دچار مسمومیت میکند.)) این انواع فلوراید موجب متراکم شدن استخوان می شوند،ولی چنین استخوانی شکننده و ضعیف است.انواع آهسته رهش فلوراید می توانند استخوان های محکمی بسازند.

پژوهشگران در مورد فلوراید سدیم تند رهش هنوز خوش بین نیستند.دوز های زیاد فلوراید، از ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی گرم ممکن است مرگبار باشد.،هرچند به گفته دکتر سخایی مقدار لازم برای سلامت استخوان ها بسیار کمتر از آن حد است.

دکتر سخایی می گوید : ((در حال حاضر مردم واقعا مقدار کافی فلورایدی که برای استخوان مفید باشد به دست نمی آورند.او معتقد است که خاک و آب چاه غنی از فلوراید است،ولی در شهر ها آب مصرفی اگر فلوراید به آن اضافه شود،بیش از یک میلی گرم در لیتر،یعنی میزان استاندارد دولتی،نخواهد بود.به علاوه،آب بسیاری از شهر ها فلورایده نمی شود.

مکمل های فلوراید فقط با نسخه پزشک فروخته می شوند.اگر می خواهید از فلوراید استفاده کنید باید با پزشکتان مشورت کنید.اگر آب مصرفی شما فاقد فلوراید است،منابع خوب غذایی فلوراید شامل چای،ماهی غزل آلا و ماهی آزاد کنسرو شده همراه با استخوان می باشند.مصرف فلوراید تا ده میلی گردم در روز از طریغ مواد غذایی و یا آب در افراد بالغ بی خطر است.

روز،مس و منگنز نیز استخوان را تقویت میکنند.

پژوهشگران سالها در جستجوی یافتن ارتباط بین پوکی استخوان و مواد معدنی ای مانند مس ، روی و منگنز بوده اند.بررسی ها نشان میدهند که کمبود هر یک از فلزات تاثیر منفی بر روی سلامت استخوان ها دارد،با این حال بهترین نتیجه وقتی حاصل می شودکه این مواد معدنی را با هم مصرف کنید.

دکتر جوزف سوارز،استاد تغذیه دانشگاه مریلند،می گوید : (( رژیم غذایی سالمندان فاقد برخی از مواد مغذی ضروری از جمله روی است و کمبود روی مطمئنا موجب بروز مشکلاتی در متابولیسم استخوان خواهد شد.با این حال هنوز مطمئن نیستسم که این عنصر در ایجاد پوکی استخوان هم نقش داشته باشد.))
درمان پوکی استخوان (استئوپروز)
در مورد مس نیز همین امر صادق است.به گفته دکتر سیل اسمیت ،پژوهشگر و شیمیدان بخش کشاورزی پژوهش های تغذیه در مریلند،بررسی های انجام شده بر روی حیوانات مبین اختلالت استخوانی ناشی از کمبود مس است.به علاوه کمبود شدید این ماده در شیر خواران زود رس موجب بروز پوکی استخوان میشود.او می گوید : (( اما هیچ بررسی علمی در مورد رابطه بین مس و پوکی استخوان وجود ندارد.))

منگنز هم برای ساخت استخوان ضروری است و کمبود آن در زنان مبتلا به پوکی استخوان مشاهده شده است.دکتر نیلسن معتقد است که منگنز هم مانند روی و مس احتمالا همراه با سایر ویتامین ها و مواد معدنی عمل می کند.

با توجه به اهمیتی که هر یک از این مواد معدنی دارند،پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا،سان دیگو،اثر مصرف توام مس،روی و منگنز را بررسی کردند.مطالعه بر روی ۵۹ زن یائسه در مدت دو سال نشان داد که مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم ،سرعت تحلیل استخوانی در مهره ها را کم میکند.

با این حال ، افزودن مخلوطی از مواد معدنی ،یعنی پانزده میلی گرم  روی ، ۲/۵ میلی گرم مس و پنج میلی گرم منگنز در روز ،تحلیل استخوان در این زنان را به طور کلی متوقف می کند.

دکتر سالتمن می گوید : ((توصیه میکنیم برای کسب بهترین نتیجه،ترکیب مولتی ویتامین/مینرالی که حاوی صد در صدمقدار نیاز روزانه روز،مس و منگنز باشد به همراه مکمل های کلسیم مصرف شود.))

مقدار نیاز روزانه روی پانزده میلی گرم و در مورد مس و منگنز دو میلی گرم است.از آنجا که مصرف بیش از حد روی می تواند جذب مس را مختل کند ،باید در مصرف متعادل آنها دقت کرد.

ویتامین K قهرمان ناشناس

اگر به کسی توصیه کنید که ویتامین K مصرف کند،احتمالا به شما پاسخ خواهد داد ((ویتامین چی؟))ویتامین K که در ساخت استخوان نقش مهمی دارد و در مواد غذایی به وفور یافت میشودو باکتری های روده نیز آن را تولید می کنند.کمبود این ویتامین  که در گذشته تصور می شد بسیار نادر است ،احتمالا یکی از عوامل موثر در بروز پوکی استخوان محسوب می شود.

به گفته دکتر گابی ، کمبود ویتامین K آنچنان هم نادر نیست.او می گوید : ((بررسی ها نشان میدهند در بیماران مبتلا به پوکی استخوان ،سطح خونی ویتامین  K پایین است.قبلا دانشمندان برای اندازه گیری سطح خونی این ویتامین از روش های غیر دقیقی استفاده میکردند که موجب گمراهی آنها می شد.به علاوه، مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها امروزه موجب مهار تولید این ویتامین در روده ها می شود.))

بررسی ای که در هلند انجام شد ،نشان داد که ویتامین  K کمی تواند به حفظ ذخایر کلسیم بدن کمک کند.در این بررسی ،به هفتاد زن یائسه روزی یک میلی گرم (هزار میکرو گرم) ویتامین  K به مدت سه ماه تجویز شد.بررسی ها نشان داد میزان دفع ادراری کلسیم افت چشمگیری یافت.

مقدار نیاز روزانه ویتامین K هشتاد میکرو گرم است، که به راحتی در رژیم غذایی معمول یافت می شود.میوه ها،سبزی های پر رنگ،سبزی های ریشه دار،دانه ها و فراورده های لبنی همگی منابع سرشاری از ویتامین کا هستند.

دکتر گابی برای افرادی که میخواهند از مکمل های این ویتامین استفاده کنند ،مقدار ۱۰۰ میکرو گرم در روز را توصیه میکند.

سایر مواد مغذی مفید

علاوه بر مواد مغذی مذکور،برخی از پزشکان استفاده از ویتامین های C و B6 و اسید فولیک را نیز توصیه میکنند.پژوهشگران مصرف جداگانه این مواد مغذی را برای پوکی استخوان توصیه نمی کنند،ولی استفاده از مکمل های مولتی ویتامین/مینرال را مفید می دانند.

دکتر سالتمن می گوید : ((هیچ اشکالی ندارد اگر همراه با مکمل های کلسیم،از مولتی ویتامین/مینرال ها هم استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام ویتامین ها و مواد معدنی ضروری به بدنتان می رسد.))

عوامل غذایی

ویتامین ها و موتد معدنی زیادی در حفظ سلامت استخوان ها نقش دارند.اما مواد غذایی زیادی هم وجوددارند که برای اسکلت بدن مضر هستند.در اینجا آنچه را که باید رعایت کنید،بیان کرده ایم.

قهوه کمتری بیاشامید.با وجود آنکه هنوز بر سر میزان مصرف کافئین اختلاف نظر است،دانشمندان این ماده غذایی را جزو عوامل افزایش دفع ادراری کلسیم می دانند.

در بررسی رانکو برانکو روی ۹۸۰ زن یائسه به مدت سه سال ،مشخص شد که مصرف کنندگان قهوه،بافت های استخوانی ضعیف تری دارند..این بررسی نشان داد کسانی که در طول زندگی خود هر روز به اندازه دو فنجان قهوه ،کافئین به بدنشان می رسانند و از شیر بطور مرتب استفاده نمی کنند،در توده استخوانی لگن و مهره هایشان کاهش چشمگیری دارند.
درمان پوکی استخوان (استئوپروز)
دکتر جاکو بوویتس معتقد است که مصرف یک لیوان شیر در روز می تواند تحلیل استخوانی مشاهده شده در این بررسی را متوقف کند،ولی از آنجا که اکثر زنان در رژیم غذایی خود کلسیم کافی مصرف نمیکنند،بهتر است مصرف کافئین را محدود کنند.

مصرف نوشابه را کاهش دهید.

فسفر از عناصر ضروری شازنده استخوان است بااین حال پزشکان معتقدند مصرف بیش از حد فسفر می تواند موجب مهار جذب کلسیم و اختلال در سلامت استخوان شود.دکتر گابی معتقد است نوشابه هایی مثل انواع کولا،با توجه به محتوای فسفر،شکر و کافئین بالا،جزو بدترین مواد غذایی است که نگران پوکی استخوان خود هستند.

مصرف بیش از حد فسفر به دو دلیل خطرناک است.از طرفی،فسفر با اتصال به کلسیم خون ،آن را برای اعمال حیاطی بدن غیر قابل دسترس می سازد.از طرفی دیگر چون بدن احساس می کند به کلسیم بیشتری نیاز دارد،آن را از ذخایز استخوانی برداشت می کند.

از سبزی ها و حبوبات استفاده کنید.

از آنجا که پروتئین از اجزای مهم رژیم غذایی است و در ساخت استخوان و سلامت عمومی نقش مهمی دارد،به گفته دکتر نیل برنارد،شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پروتئین های گوشت و سایر فراورده های حیوانی می توانند دفع ادراری کلسیم را تسریع و استخوان ها را تضعیف کنند.

منبع : مکس استار

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.