داروی ریزش مو با نام فیناستراید ( Finasteride )

داروی ریزش مو با نام فیناستراید ( Finasteride )

طی تحقیقات در طول سالیان متمادی و استفاده روی میلیونها انسان نشان داده شده است که فیناستراید اثری دراز مدت همراه با ایمنی در درمان یزش مو با الگوی مردانه در تمامی سنین و تمامی نژادها دارد.

فیناستراید به تنهایی و گاهی نیز همراه با داروی دیگری به نام «ماینوکسیدیل » به منظور تکمیل عمل پیوند موی طبیعی تجویز می گردد.

فیناستراید معمولاً برای درمان ریزش مو در خانمها پیشنهاد نمی گردد.

بهترین اثر فیناستراید در کند کردن ریزش مو و تحرک رشد موی جدید در افرادی است که ریزش موی آنها به تازگی شروع شده و در حد متوسط می باشد.

افرادی که میزان وسیعی ار موهای خویش را از دست داده اند نمی توانند رشد موی زیادی با این دارو داشته باشد.

چنین اشخاصی بهتر است از پیوند موی طبیعی و یا دیگر روشهای ترمبم مو استفاده نمایند.

فیناستراید بهترین اثر را در تحریک رشد مو در ناحیه فرق سر ( Vertex ) دارد و در رویش مو در قسمت جلوی سر کمتر مؤثر است. در واقع در نواحی از سر که ریزش مو را بعنوان « خط موی عقب رفته » می نامیم این دارو چندان اثری ندارد.

پزشکان متخصص پیوند موی طبیعی ممکن است فیناستراید را برای جلوگیری از ریزش مو و پیوند مو را برای ایجاد پوشش در خط جلوی سر مورد استفاده قرار دهند.

● فیناستراید چگونه عمل می کند ؟

این دارو در سطح مولکولی عمل کرده و باعث تحریک رشد موی تازه می شود. فیناستراید دارویی است که بصورت انتخابی فعالیت آنزیمی را که باعث تبدیل هورمون جنسی مردانه ( تستوسترون ) به فرم فعال آن در فولیکول مو می شود مهار می کند.

تستوسترون اثرات زیادی در بدن دارد از جمله اثر بر روی پوست، ولیکول مو، غدۀ پروستات، غدد سبابه و ایجاد کنندۀ چربی پوست که همگی تحت تأثیر این هورمن می باشند.

تستوسترون قویترین هورمون مردانه در بدن می باشد که تأثیر آن روی فولیکول مو، پوست و بافت پروستات بصورت غیر مستقیم می باشد. این بافتها به فرم خاصی از تستوسترون به نام DHT حساس می باشند. تستوسترون توسط آنزیمی به نام ۵ آلفا ردوکتاز reductase ) &#۹۴۵; ۵ ) تبدیل به DHT می گردد.

فیناستراید عمل این آنزیم را مهار کرده و بنابراین از تبدیل تستوسترون به DHT ممانعت می کند.

نتیجۀ تحقیقات زیادی نشان داده است که ۵ آلفا ردوکتاز بر دو نوع است : تیپ ۱ و ۲ .

داروی ریزش مو با نام فیناستراید ( Finasteride ) فیناستراید سبب مهارت تیپ ۲ این آنزیم می شود. تیپ ۱ بیشتر در نمود چربی و تیپ ۲ بیشتر در فولیکول مو و بافت پروستات وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد مردانی که سطح آنزیم تیپ۲ آنها طبیعی یا بالا است میزان DHT طبیعی یا بالا داشته و بیشتر به ریزش موی مردانه و بزرگی خوش خم پروستات دچار می شوند.

بنابراین مهار تیپ ۲ آنزیم سطح DHT را پایین آورده و احتمال ریزش موی مردانه و نیز بزرگی خوش خیم پروستات را کاهش می دهد.

فیناستراید برای اولین بار طی دهۀ گذشته به منظور کاهش سطح DHT در غدۀ پروستات در جهت درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گرفت که تحت نام تجاری پروسکار ( Proscar ) به میزان ۵ میلی گرم در روز تجویز گردید.

پس از آن تحقیقات وسیعی به منظور استفاده از این دارو برای درمان ریزش موی مردانه آغاز گردید که نشان داد استفاده از آن به میزان یک میلی گرم در روز در درمان ریزش مو در بعضی از مردان مؤثر و کافی می باشد.

استفاده از فیناستراید در درمان ریزش مو در خانمها هنوز به اثبات نرسیده است. این دارو خصوصاً در زنانی که در سن حاملگی بوده و یا حامله هستند مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا در تعیین جنسیت جنین دخالت نموده و باعث ایجاد ناهنجاری در ارگان شناسی جنین می گردد.

منبع : تک اندام

۲ Comments
 1. Nezam425 شهریور ۱۲, ۱۳۹۲ at ۹:۳۶ ب.ظ - تکرار

  با سلام میخواستم بدونم من که ورزش بدن سازی انجام میدم مصرف یک عدد از این قرص ۱ میلی گرمی که با تجویز متخصص پوست و مو هستش برام اثر استپ برای ساخت عضله نداره و بقول معروف باعث درجا زدن و تحلیل عضله نمیشه ؟

  • admin شهریور ۱۴, ۱۳۹۲ at ۸:۳۷ ق.ظ - تکرار

   درود بر شما

   تستوسترون در بدن توسط آنزیم بخصوصی،تبدیل به فرآورده ای به نام دی-هیدرو تستوسترون میگردد که به اختصار DHT نامیده میشود.
   دی -اچ-تی مستقیما بر فولیکولهای موی سر اثر گذاشته و باعث توقف فعالیت و از بین رفتن آنها میگردد.

   داروی فیناستراید(یا همان پروپشیا) مانع عملکرد آنزیم فوق الذکر شده در نتیجه باعث عدم تولید دی-اچ-تی و نهایتا مانع ریزش مو میگردد.
   نکات مهم:
   ۱- این دارو بر موهای جلوی سر(خط مو) اثر چندانی نداشته و بیشتر در نواحی وسط سر موثر است.
   ۲- اثرات این دارو در جلوگیری از ریزش،افزایش ضخامت موها و رویش موی جدید بعد از حدود ۶ ماه مشاهده و تا یک سال به حداکثر خود میرسد.
   ۳- اثرات این دارو بر موها، دائمی نبوده و پس از قطع مصرف، به مرور ،فرد به شرایط قبل از مصرف برمیگردد.

   شایع ترین اثرات جانبی این دارو عبارتند از:کاهش میل جنسی، کاهش مقدار منی، مشکل در نعوظ، ژنیکوماستی( بزرگ و دردناک شدن نوک سینه)
   بسیاری از بیماران، پایدار ماندن اثرات جانبی را حتی تا مدتها بعد از قطع مصرف آن گزارش کرده اند و بعضی تحقیقات جدید هم این مساله را تایید نموده اند.

   اثر این دارو در بدنسازی:
   در این مورد تحقیق علمی مستدلی وجود ندارد اما از عوارض جانبی این دارو چنین بر می آید که فیناستراید،اثر آنتی آنابولیک داشته و علاوه بر عوارض فوق الذکر، باعث کاهش روند رشد عضلات میگردد.
   البته این مساله به این هم بستگی دارد که آیا شما به طور ژنتیکی مستعد ریزش مو هستید یا خیر.اگر مشکلتان ارثی است بهتر است قید استفاده از فیناستراید را بزنید و به جای آن از روش جدید کاشت مو استفاده کنید که چون از موهای پشت سر و یا مناطق دیگر بدن استفاده میشود، دچار ریزش نخواهند شد.

   ضمنا اگر در دوره مصرف استروئید قرار دارید باید بدانید که استروئید های آندروژنیک دقیقا اثر فیناستراید را خنثی میکنند بنابراین مصرف این دو باهم کاملا بی معناست!

   دکتر محمد طبرستانی
   تیم علمی-ورزشی سایت : http://www.sport4all.ir

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.