خوراکی های ضد افسردگی و شادی آور

خوراکی های ضد افسردگی و شادی آور

قابل توجه انسان​های امروزی که اغلب خوراکی​های بسته بندی شده را به غذای تازه خانگی ترجیح می​دهند: فرآورده​های غذایی بسته بندی شده که به صورت جعبه و کنسرو عرضه می​شوند خطر ابتلا به افسردگی را بالا می​برند. مطالعات اخیر نشان می​دهد بین این فرآورده​های غذایی و افسردگی ارتباطی وجود دارد.
همچنین لازم به ذکر است که این غذاهای بسته بندی شده سرشار از قند و چربی، علت اصلی ابتلا به چاقی هستند. بنابراین یک بار دیگر به اینجا می رسیم که شما همان چیزی هستید که می خورید!


نخورید و شاد بمانید
*  الکل و مواد مخدر با ایجاد اختلال در خواب، روحیه و انگیزه شما، افسردگی تان را بدتر می​کنند و تاثیر داروهای ضد افسردگی را کاهش می‌دهند.
*  از مصرف مواد قندی پرهیز کنید.
*  نوشیدنی​ها و خوراکی‌های حاوی کافئین موجب تحریک اضطراب شما شده و بر خوابتان تاثیر
* می​گذارند. قطع مصرف کافئین در بعد از ظهر، روش مفیدی برای خوب خوابیدن است.
*  از زندگی پشت میزنشینی و بدون تحرک اجتناب کنید چرا که چاقی با افسردگی ارتباط دارد. افسردگی ممکن است در نتیجه تغییرات فیزیولوژیک سیستم ایمنی و تغییرات هورمونی همراه با آن به وجود آید. رژیم غذایی و ورزش می​تواند به پیشگیری از چاق شدن شما کمک کند.
ویتامین ها و موادغذایی ضدافسردگی را در کدام غذاها پیدا کنیم؟
* آنتی اکسیدان​های لازم: این آنتی اکسیدان​ها آسیبهای ناشی از رادیکال​های آزاد ـ که مغز نسبت به آنها حساس است ـ را کاهش می​دهند. باید غذاهایی را مصرف کنید که سرشار از آنتی​اکسیدان باشند.
* بتاکاروتن: میوه​های سرشار از بتاکاروتن مانند زردآلو، کلم بروکلی، گرمک، هویج، هلو، کدو حلوایی، اسفناج و سیب زمینی شیرین یک رژیم غذایی سالم را می​سازند.
* ویتامین C: میوه​های سرشار از ویتامین C شامل کلم بروکلی، گریپ فروت، کیوی، پرتقال، فلفل، سیب زمینی، توت فرنگی و گوجه فرنگی باید به وعده​های غذایی شما افزوده شوند.
* ویتامین E: منابع مهم ویتامین E مانند مارگارین، مغزها، بذرها، روغن سبزیجات و سبوس گندم بخش مهمی از رژیم غذایی شما را تشکیل می‌دهند.
* پروتئین​های حیوانی: پروتئین​های حیوانی که در منابع غذایی مانند بوقلمون، ماهی تن و جوجه یافت می​شوند، ترشح تیروزین ـ اسید آمینه​ای که به تقویت دوپامین و نوراپی نفرین  کمک می​کند ـ را در مغز تحریک می​کنند. در نتیجه مغز هوشیار می​ماند و می​توانید بهتر تمرکز کنید.
* ویتامین B12: این ویتامین در تمامی گوشت​ها و محصولات حیوانی کم چرب مانند ماهی و لبنیات کم چرب یافت می​شود.
   * ویتامین D: کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می​دهد. کسانی که از ناهنجاری‌های فصلی رنج می​برند باید ویتامین D موجود در رژیم غذایی خود را افزایش دهند.
* منیزیم و سلنیوم: مواد غذایی سرشار از منیزیم و سلنیوم مانند حبوبات، مغزها، غذاهای دریایی مانند صدف​های خوراکی، ساردین و غلاتی همچون برنج قهوه​ای و جو دوسر نقش مهمی را در تنظیم روحیه شما بازی می​کنند.
* اسیدهای چرب امگا ۳: از آنجا که بررسی​های گوناگون ارتباط بین کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ با افسردگی را نشان داده است، لازم است از مواد غذایی حاوی امگا ۳ مانند ماهی کولی، سالمون، ساردین و ماهی تن – که همگی ماهی چرب هستند ـ و مغزها استفاده کنید.
* اسید آلفا لینولنیک: بذر کتان، روغن کانولا، روغن دانه سویا، گردو و سبزیجات تیره همگی منابع آلفا لینولنیک ـ نوعی اسید چرب امگا ۳ ـ هستند.
منبع: تندرستی

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.