تلنگری به رژیم غذایی بدنسازان

تلنگری به رژیم غذایی بدنسازان

 تلنگری به رژیم غذایی بدنسازان

رژیم غذایی همواره بخش تکمیلی تلاش های شما در باشگاه است. اما رژیم های خود سرانه و تجویزهای  غیر عادی دلیل اصلی شکست خوردن خیلی ها در مورد اهداف شان است.  شاید خیلی ها با شدت کافی تمرین کنند، اما به علت عدم پیروی از رژیم درست غذایی از رسیدن به هدف خود باز بمانند.آنچه در این مقاله می خواهید اشاره به نکاتی از سوی کریگ ریچارد سون بدنساز حرفه ای IFBB است که اصول را برای رژیم های غذایی مشخص می کند و اشاره  به برخی اشتباهات رایج در رژیم های بدنسازی دارد.


بزرگترین اشتباه رژیمی

بزرگترین اشتباهی که می بینیم بعضی ها در مورد رژیم غذایی مرتکب می شوند این است که از صفر تا۱۰۰ را یک مرتبه طی می کنند. وقتی کسی که تا بحال رژیم خود را بیش از حد سفت و سخت کند دچار مشکل می شود. اگر سعی دارید که وزن خود را خیلی زیاد یا خیلی سریع کم و زیاد کنید، با شکست مواجعه خواهید شد. این ناراحت کننده است. چون برای تغییراتی را اعمال کنید به ایجاد اصلاحات و  تغییراتی را اعمال کنید که می دانید در طول سال می توانید به آن متعهد بمانید.

سر فصلی برای رژیم کات

برای کات تر شدن و سوزاندن چربی های اضافی بدن کربوهیدرات خود را در حد پایه مصرف کنید و واکنش های بدن را نسبت به آن مورد توجه قرار دهید. معیار خوب برای شروع این است که ۵/۱ برابر پروتئین مصرفی روزانه از کربو هیدرات ها استفاده کنید. بنابراین اگر روزانه ۲۰۰گرم پروتئین می خورید،۳۵۰ گرم کربو هیدرات باید مصرف کنید. اکثر آن باید از منابعی مثل جو دوسر، سیب زمینی شیرین،برنج قهوه ای، و. . . باشد که کربو هیدرات مرکب هستند. از این حد به بعد باید واکنش های بدن را ارزیابی کنید واز آینه هم به عنوان راهنما بهره بجوئید. اگر چربی سوزی اندکی آهسته شد شاید لازم باشد که روز بعدش ۵الی ۱۰ گرم از کربوهیدرات مصرفی کم کنید یا مقداری سدیم مصرفی را کاهش دهید. بخش عمده ان بستگی به شناخت شما از بدن دارد و اینکه چگونه واکنش نشان می دهد. اما عامل اصلی این است که پشتکار به خرج دهید ومستمر کار کنید تا نتیجه حاصل شود.
 تلنگری به رژیم غذایی بدنسازان
توصیه برای افزایش وزن

روش های متعددی جهت افزایش حجم و وزن وجود دارد که من به ذکر چند نکته ساده دراین مقاله بسنده میکنم . فرض کنیم که تمرینات سختی انجام می دهید، اگر وزنتان اضافه نمی شود با اتکا به مکمل های پروتئینی به عنوان میان وعده کالری مصرفی خود را افزایش دهید.

شایدنتوانید یک عدد سینه مرغ اضافی بخورید، اما می شود که به صورت نوشیدنی به بدن کالری اضافی رساند. بنابراین نوشیدنی های پروتئینی برای کمک به افزایش پروتئین و کالری مصرفی علی هستند و در این حال نیازی نیست که حجم  زیادی غذا بخورید. تعداد وعده های مشخصی را برای هر روز هدف قرار دهید (۶ الی ۸ وعده خوب است) و هر چند ساعت یکبار غذا بخورید تا بدن در حالت آنابولیک باقی بماند . هرگز هیچ وعده غذایی را از دست ندهید.

رابطه کربوهیدرات و تمرین سنگین

تمرین سنگین در واقه سنگ بنای بدنسازی است. اگر همیشه با وزنه های سنگین تمرین نمی کنید،در واقع انگار که تمرین نمی کنید.برای آنکه بتوانید تمرینات سنگین را دنبال کنید، لازم است که مقدار کربوهیدارت مصرفی در ۹۹ درصد از اوقات در حد قابل قبول باشد.

نیازی نیست که با هدف کات کردن بدن مصرف کربوهیدرات را آنقدر کاهش دهید که به شدت تمرین تان لطمه وارد کند. من یک بدنساز حرفه ای هستم بنابراین موضوع برایم متفاوت است. تنها زمانی که کربوهیدرات مصرفی ام محدود است، حد فاصل یک هفته مانده به مسابقه است که در آن اوقات تمریناتم خیلی شدید نیست در نتیجه نیاز به کربوهیدرات زیادی هم ندارم. اگر می خواهید تمرینات سخت و شدیدی انجام دهید،کربوهیدرات را درحد متوسط مصرف کنید تا بتوانید در عین حال چربی هم بسوزانید وتمرینات خوبی هم اجرا نمایید.

منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.