تستوسترون (Testosterone)

نام‌های تجاری : ORANABOL و ORETON

تستوسترون جزء قویترین استروید آندروژنی است که مقدار آن در مردان ده برابر زنان است استروئیدهای آندروژن روی تمام بافتهای بدن اثر می‌کنند دارای دو عمل اندروژنی و آنا بولیکی می‌باشند . در عمل آندروژنی مسئول تغییرات صفحات ثانویه جنسی همراه با بلوغ جنسی،تحریک اسپرماتوژنز و افزایش توده عضلانی ( Muscle Mass ) همراه با بلوغ می‌باشد .

تستوسترون در خاصیت انابولیکی مانند هورمون رشد سبب احتباس ازت در بدن و افزایش سنتز پروتئینها و تجمع آنها در بعضی نسوج به خصوص عضلات بدن می‌شود لذا رشد و قدرت عضلانی پس از بلوغ افزایش می‌یابد و وضعیت خاص مردانه را ایجاد می‌کند .

تستوسترون همچنین سبب احتباس مختصرکلسیم ،فسفر،سدیم و کلر و آب می‌شود . از طرفی سبب افزایش میزان متابولیسم پایه بدن شده و در خون سازی نیز دخالت دارد .

تستوسترون به دلیل همین خاصیت آنابولیکی و قدرت ساختن پروتئین به شدت مورد استفاده ورزشکاران است . استفاده از آندروژنها توسط ورزشکاران توصیه نمی‌شود زیرا این فرضیه که این داروها بطور قابل ملاحظه ای کارآیی ورزشکاران را با افزأیش دادن قدرت عضلانی زیاد می‌کند ثابث نشده و برخلاف واقع است . از طرفی بروز عوارض کشنده ای همچون مسمومیتهای کبدی و سرطان کبد،بر هر گونه فایده احتمالی آندروژنها غلبه داشته و استفاده از آنها را در ورزشکاران نامطلوب می‌سازد .

موارد مصرف طبی تستوسترون

۱- در کمبود این هورمون در نارسائی غده هپوفیز

۲- متیل تستوسترون برای درمان پرخونی پستان پس از زایمان درد ناشی از آن, در مادرانی که به فرزندان خود شیر نمی‌دهند مصرف می‌گردد.

۳- تستوسترون انانتات درکم خونیها

۴- در مردان برای درمان خواجگی و ناتوانی جنسی و برای تحریک بلوغ پسران ،هنگامی‌که تاخیر آن ناشی از اختلالات پاتولوژیگ نباشد .

۵- پرورپیونات تستوسترون در سرطان متاستاتیک ستان

۶- استروئیدهای آنابولیک در تعادل ازتی منفی

استعمال تستوسترون توسط ورزشکاران

مهمترین عاملی که در دوپینگ کردن بیشترین تاثیر را دارد مقدار دارو و زمان تزریق دارو است.روش رایج در بین ورزشکاران بدین ترتیب است که هر ۱-۲ ماه یک تزریق آنابولیک انجام می‌دهند و شخص ورزشکار از چند ماه مانده به مسابقات یک آمپول تزریق می‌کند تا حدود ۲-۳ آمپول و سپس آخرین تزریق را ۷۲-۴۸ ساعت قبل از مسابقه انجام می‌دهند.البته هدف آموزش روش دوپینگ کردن نیست بلکه یادآوری این نکته است که با اینگونه مصرفهای بیش از حد عوارض خطرناکی به سراغ وی می‌آید.و حال این خود ورزشکار است که با در نظر گرفتن عوارض زیر مصرف را بر عد? مصرف ترجیح دهد و بالعکس.

عوارض ناشی از تستوسترون

۱-سرطان کبد و مسمومیتهای کبدی

۲-احتباس ازت،سدیم،آب،هیپر کلسمی‌و بسته شدن زودرس اپیفیز و در نتیجه کوتاهی قد.رشد قدی یک فرد بستگی با این صفحه رشد ایپوفیز استخوانها دارد و اگر زودتر بسته شود فرد کوتاه قد می‌شود و کوتاهی قد در کسانی که ورزشهای سنگین مثل وزنه برداری انجام میدهند به احتمال قوی در اثر بسته شدن زودرس اپیفیز استخوانها و توقف رشد قدی به دنبال مصرف استروئیدها است و کوتاهی قد در این افراد به علت سنگینی ورزش جنبه علمی‌ندارد و رد کردن این نظریه نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتری در دراز مدت دارد.

۳-نعوظ مداوم،پیجان وبی خوابی

۴-در زنان:آکنه و چرب شدن پوست و خشونت وکلفتی صدا و رویش غیر طبیعی مو

۵-احساس مکرر دفع فوری ادرار(تحریک مثانه) ورم یا درد پستان ،که به طور شایع در مردان دیده می‌شود.

۶-سرگیجه،اغتشاش شعور و تنگی نفس

۷- افسردگی روانی ،خستگی غیر عادی , سردرد مکرر یا مداوم

۸- قطع شیر وقاعدگی نامنظم در خانمها

۹- برافروختگی صورت یا قرمزی پوست، بثورات جلدی خارش و زرد شدن چشمها یا پوست که ناشی از اختلال در کار کبد است ( مسومیت کبدی ) .

۱۰- ورم اندام تحتانی و پیدایش نقاط قرمز روی بدن یا داخل دهان و یینی

۱۱ – درد مداوم شکم یا معده , تهوع و استفراغ،مدفوع سیاه و قیری رنگ

و استفراغ خونی ( ناشی از مسومیت کبدی )

۱۲– افزایش یا کاهش غیر عادی میل جنسی و اشکال در به خواب رفتن

۱۳- تب، گلو درد و کاهش اشتهای و کاهش گلبولهای سفید خون ( لکوپنی ) .

موارد منع مصرف تستوسترون

۱- سرطان پروستات مردان

۲- سرطان پستان مردان

۳- بالا بود سطح کلسیم خون

در بیماران مبتلا به اختلالات قلبی، کلیوی،کبد،صرع و میگرن باید با احتیاط مصرف شود .

اختلالات آزمایشگاهی ناشی از تستوسترون

۱- کاهش غلظت فاکتورهای انعقادی

۲- کاهش دفع کراتین و کراتی نین

۳- کاهش تعداد اسپرم

۴- افزایش سطح سرمی‌آنزیمهای کبدی , کلسیم , کلر، فسفات،سدیم وپتاسیم

۵- افزایش دفع ادراری ۱۷- کتواستروئید (۱۷ – KS )

۶- پائین آمدن سطح LHو FSH سرم

۷- ممکن است غلظت گلوکز خون کاهش یابد

مصرف همزمان کورتیکو استروئیدها با تستوسترون باعث افزایش احتمال آدم می‌شود و از طرف د یگر ،استنفاده توام،ممکن است سبب بروز آکنه شدید شود .

دارو‌های ضد انعقاد خوراکی طول مدت اثر این داروها را ممکن است افزایش ­دهند بارییتورات به علت تشدید متابولیسمم کبدی تسترسترون،اثرات آن را کاهش می‌دهد .

منبع : علم و عضله

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.