تحلیلی علمی برباوری غلط ( تکرارهای بی پایان برای ساختن ۶ تکه شکم ! )

تحلیلی علمی برباوری غلط ( تکرارهای بی پایان برای ساختن ۶ تکه شکم ! )

 تحلیلی علمی برباوری غلط ( تکرارهای بی پایان برای ساختن ۶ تکه شکم ! )

بدنسازی جزو معدود رشته های ورزشی است که مورد توجه بسیاری ، اعم از افراد عادی یا ورزشکاران حرفه ای رشته های مختلف با نیاز های خاص است . در این میان هدف مشترک این افراد عموماً دست یافتن به ظاهری ایده آل و عضلانی است واین امر آنها را وادار کرده که به تبعیت از برنامه های تمرینی گوناگون که توسط مربیان مختلف با میزان تجربه و آگاهی علمی متفاوت طراحی شده بپردازند. دست یافتن به شکمی با عضلاتی تفکیک شده و یا به عبارت دیگر شش تکه خیلی ها را بر آن داشته که به طور نا آگاهانه از باوری کاملاً بی اساس در رابطه با تمرین شکم پیروی کنند .
بسیاری هنوز برای از دست دادن چربی های ناحیه شکم و افزایش حجم این بخش به انجام حرکات کرانچ ( درازونشست ) یا سایر حرکات با صدها تکرار مشغولند . اغلب این افراد گرفتار یک یا دو باور غلط هستند.

۱- چربی های انباشته در ناحیه شکم با انجام حرکات موضعی متمرکز در این بخش کاسته می شود

۲- نحوه تمرین دادن شکم با سایر عضلات بدن متفاوت است

حقیقت این است که درست همانند سایر عضلات بدن عضلات ناحیه شکم نیز از اصول علمی تمرین های قدرتی تبعیت می کند . بسیاری از افراد بر این باور غلط تکیه می کنند که انجام حرکات با تعداد های بالا منجر به کاهش چربی های ناحیه شکم می شود .

برداشت های ناآگاهانه از نحوه کاستن چربی این است که اگر شما عضله ای را که زیر پوششی از چربی قرار گرفته با تکرار های بالا تمرین دهید ، چربی های آن بخش به مرور زمان از بین می روند و عضله متناسب می شود . برخلاف این باور عامیانه ، حجم چربی های انباشته بر روی عضله خاص به هیچ عنوان تنها به شکل موضعی و با تمرینات قدرتی کاهش نمی یابد . اگر این گونه بود کسانی که زیاد آدامس می جوند باید همگی صورتی لاغر داشته باشند !

تفکر نادرست دیگری که اغلب با آن مواجه می شویم این است که برنامه تمرینی عضلات شکم باید به نوعی متفاوت از سایر عضلات بدن طراحی شود . بر اساس این تفکر عضلات شکم را باید هر روز با تعداد های بالا و بدون فشار وزنه های خارجی تمرین داد . یکی از دلایلی که بسیاری ، از جمله بانوان ، از انجام حرکات شکم با وزنه ابا دارند ، حجیم شدن عضلات شکم است .

این گونه افراد خواستار سفت شدن عضلات ( Toning ) نه حجیم شدن عضلات هستند غافل از اینکه چنین مبحثی با عنوان سفت شدن عضلات وجود ندارد . عضله یا افزایش حجم پیدا می کند یا کاهش حجم و سایر تعابیر ارائه شده تجاری و… هستند.

 تحلیلی علمی برباوری غلط ( تکرارهای بی پایان برای ساختن ۶ تکه شکم ! )

نحوه صحیح تمرین شکم

با انجام تمرین های قدرتی شکم ( با استفاده از وزنه یا فشار مداوم ) و تحت فشار قرار دادن عضلات ، عضلات به طور مداوم با فشاری بیش از آنچه به آن عادت دارند مواجه شده و برای غلبه بر نیروی جدید به فاز جدیدی از رشد دست یابند . این همان اصل فشار مضاعف یا همان اضافه بار (  Overload  ) است .

بدن انسان همواره در حال خو گرفتن با فشارهای وارد برعضلات و یا حتی نبود فشار است . زمانی که بدن با نیروی مضاعفی که به آن عادت ندارد مواجه می شود ، تغییرات فیزیولوژیکی برای سازگاریبا شرایط جدید در عضلات آغاز شده تا توان مواجه شدن با شرایط سخت تر را در خود بهبود بخشد.

این مفاهیم اگر در رابطه با عضلات سایر بخش ها باشد به نوعی برای عموم افراد قابل درک است ، به طور مثال هیچ کس انتظار افزایش حجم عضله با انجام روزانه ست های ۱۰۰ تایی جلو بازو با یک چوب یک کیلوئی را ندارد . ! بنابراین تمامی موارد قابل توجه در طراحی تمرین های قدرتی برای عضلات ، اعم از تعداد دفعات تمرین در هفته ( ۲یا۳ بار ) ، وزنه های متوسط رو به سنگین ، تعداد تکرارهای متوسط و همینطور استراحت مابین ست ها همگی برای عضلات شکم نیز قابل بررسی و اجراست . در انجام این حرکات می توان فشار وارد بر عضلات را با افزودن وزنه به حرکت ، ایجاد عدم تعادل با استفاده از سوییس بال و یا بکارگیری مدیسن بال ( توپ پزشکی ) و … در انجام حرکات شکم به نوعی چالش را در تعدادهای متوسط حس کرد.

منبع : jafarpoor.com

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.