بهترین روشهای پخت سیب زمینی برای بدنسازان

بهترین روشهای پخت سیب زمینی برای بدنسازان

 بهترین روشهای پخت سیب زمینی برای بدنسازان

آیا شیوه آماده سازی سیب زمینی در مورد اثر آن برای یک بدنساز تفاوتی ایجاد می کند؟بله، ولی بستگی دارد که شما در پی چه اثری از مصرف سیب زمینی باشید. سیب زمینی تنوری مدت زمان بیشتری برای هضم نیاز دارد نسبت به سیب زمینی پوره شده . این می تواند خوب یا بد باشد. به این دلیل که وقتی سیب زمینی را تنوری می کنید، ذرات نشاسته رطوبت خود را از دست می دهد. وقتی سیب زمینی را آب پز می کنید، ذرات نشاسته مقداری آب اضافی را به داخل خود می کشد این اصطلاحاً ژلاتینیزیشن نامیده می شود و باعث می شود ذرات نشاسته متورم شود، که در نتیجه امکان دسترسی به آنزیمهای هضم و تجزیه نشاسته در سیستم گوارش افزایش می یابد.

وقتی همین سیب زمینی به صورت پوره شده مصرف شود، مقدار نشاسته بیشتری در معرض آنزیمها قرار می گیرد.به این معنی است که آنزیمها سریعتر می توانند نشاسته را تجزیه کنند و سریعتر گوارش می شود.

کریس استو می گوید :« هر چه غذا سریعتر به روده دست یابد ، گلوکز موجود در آن هم سریعتر جذب می شود، قند خون بیشتر افزایش می بابد و سطوح انسولین بالاتر می رود » .

حفظ گلوکز در سطحی  پایین باعث کاهش سطح انسولین می شود، وبه این معنی است که ریسک افزایش ذخایر چربی در بیشتر مواقع روز را کاهش می دهد. وقتی بخواهید کربوهیدراتها سریعتر هضم شوند، برای کمک به افزایش بیشتر سطح انسولین و کمک به عضله سازی ، مثل زمان پس از تمرین ، در پی مصرف سیب زمینی بشکل پوره ( البته بدون کره و چربی ) باشید. پس از تمرین از خوردن پوست سیب زمینی خوداری کنید، چرا که می تواند سرعت گوارش را کاهش دهد.

وقتی از سیب زمینی تنوری ، پخته یا پوره شده استفاده می کنید ، باید بدانید که در حال مصرف مقدار زیادی کالری در حجم کمی هستید. یک عدد سیب زمینی کوچک همراه پوست ( که تنها حدود ۱۱۰ گرم وزن دارد ) حدود ۱۳۰ کالری انرژی در اختیارتان می گذارد، ۳۰ گرم کربوهیدرات ، ۴ گرم پروتئین و حدود ۱۰ درصد از مقدار فیبر مورد نیاز روزانه . همین مقدار سیب زمینی شیرین مواد مغذی باز هم بیشتری در اختیارتان می گذارد ، ازجمله بیش از دو برابر مقدار حداقل ویتامین A مورد نیاز روزانه و مقدار فیبری بیش از یک کاسه جو دو سر .

سیب زمینی می تواند غذای ارزشمندی برای بدنسازان باشد، بسته به نیازهای خاصی که در طول روز دارید.ولی سیب زمینی می تواند به غذایی تبدیل شود که در رژیم هیچ بدنسازی جایی نداشته باشد . تنها یک قاشق کره ، خامه یا سس مایونز می تواند مقدار کالری سیب زمینی را به دو برابر افزایش دهد.

وقتی شما سیب زمینی را با این مواد مزه دار می کنید، در واقع مقدار کالری بی ارزش زیادی را هم در اختیار بدن قرار می دهید. بنابراین سیب زمینی خود را بصورت ساده وحداکثر همراه سس گوجه و خردل ، سبزیجات معطر یا ماست مصرف کنید برای اینکه از مزایای آن بهرمند شوید.

منبع : Muscle& Fitness

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.