برنزه کردن بدن به روش کالیفرنیایی

برنزه کردن بدن به روش کالیفرنیایی

برنزه کردن بدن به روش کالیفرنیایی

این روزها استخرهای روباز کارشان حسابی رونق پیدا کرده و دستگاه‌های سولاریوم هم با دستگاه‌های چاپ اسکناس رقابت می‌‌کنند! این تب چند سالی است که در ایران به‌ وجود آمده اما افراد آنقدر که به برنزه شدن فکر می‌کنند که برایشان روش‌های بی‌خطر برنزه شدن یا خطرات افراط در آفتاب گرفتن مهم نیست. آنها فراموش می‌کنند که در آینده‌ای نه چندان دور عوارض نامطلوب این روش‌ها می‌تواند سراغ‌شان بیاید.

چرا که وقتی تاثیرات قرارگرفتن در مقابل آفتاب روی هم جمع می‌شوند، می‌توانند به‌شدت سلامت پوست و حتی بدن شما را به خطر بیندازند که از جمله می‌توان به آسیب دیدن سلول‌ها، چروک شدن زودرس، لک‌های پیری و از همه بدتر سرطان پوست اشاره کرد.

تمام پزشکان متخصص پوست و مو نیز برخطرات تاکید می‌کنند. با این حال نمی‌توان همه را از برنزه شدن منصرف کرد اما می‌‌توان روش‌های ایمن‌تر را به آنها معرفی کرد.

سفیدها بیشتر مواظب باشند

برنزه شدن در برابر آفتاب، در واقع یک واکنش طبیعی از طرف بدن است که بر اثر تحریک اشعه فرابنفش نور خورشید به وجود می‌آید. برنزه شدن، سپر دفاعی بدن برای حفاظت از سلول‌هایی است که ممکن است بر اثر این اشعه از بین بروند یا پیر شوند یا حتی در این مسیر به یک سلول بدخیم تبدیل شوند. تیره شدن پوست بر اثر نور آفتاب به دلیل افزایش رنگدانه‌هایی به نام ملانین است که از سلول‌های ملانوسیت ترشح می‌شود. در واقع ملانوسیت‌ها همانند گلبول‌های سفید خون عمل می‌کنند، یعنی دفاع از پوست بدن را بر عهده دارند. بنابراین افرادی که به طور ذاتی از ملانوسیت‌ کمتری برخوردارند مانند سفیدپوستان بیشتر در معرض خطر سرطان پوست قرار دارند. این در حالی است که افراد سبزه و دارای رنگ پوست تیره با وجود ملانین بیشتر، از محافظت بیشتری در مقابل نور آفتاب برخوردارند، بنابراین افراد سفیدپوست به علت کافی نبودن دفاع بدن، می‌توانند در درازمدت به سرطان پوست مبتلا شوند. همچنین افرادی که دچار بیماری پوستی هستند و حساسیت به نور دارند در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد سالم هستند.

بهترین زمان برای برنزه شدن

دانشمندان معتقدند، بهترین زمان برای برنزه شدن هنگام صبح است زیرا در این زمان بدن پروتئین‌هایی تولید می‌کند که می‌تواند آسیب رسیدن به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند. در حقیقت در این زمان تولید پروتئین بیشترین مقدار را دارد و بهتر از سلول‌های بدن محافظت می‌شود.

با گذشت زمان و نزدیک شدن به شب تولید این پروتئین کمتر می‌شود و دانشمندان معتقدند، ساعت طبیعی بدن وظیفه کنترل این حالت را بر‌عهده دارد. میزان این پروتئین در ساعت ۸ صبح بیشتر از بقیه زمان‌هاست و شاید این تا ساعت بهترین زمان برای استفاده از سولاریوم یا استفاده از نور آفتاب باشد. البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می‌کنند، به هیچ وجه سراغ استفاده از تخت‌های برنزه‌کننده یا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند زیرا این کار در هر حالتی خطر سرطان پوست را بیشتر می‌کند اما اگر برای برنزه‌شدن تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید تحت هر شرایطی آن را انجام دهید، حداقل اوایل صبح را برای این کار انتخاب کنید چون آفتاب گرفتن در بعد از ظهر خطر ابتلا به سرطان پوست را چند برابر می‌کند.

سراغ سولاریوم نروید

برنزه شدن با سولاریوم احتمال سرطان پوست را بسیار بالا می‌برد و این موضوع امروزه مورد تایید بیشتر متخصصان پوست و مجامع علمی ـ پزشکی است. از طرف دیگر اگر به سرطان هم مبتلا نشوید ممکن است با استفاده دراز مدت از سولاریوم پوست دچار تغییراتی شود، تغییراتی چون پیری، افزایش چین و چروک‌های پوست، شلی و افتادگی که در مجموع می‌توانند تصویری نازیبا و ناخوشایند از پوست را نشان دهند.

چطور روزهای اول آفتاب بگیریم

برای آفتاب گرفتن در روزهای اول باید از ساعات و زمان کم شروع و بعد به مرور، مدت آن را زیاد کنید. اگر هم می‌خواهید زودتر برنزه شوید، می‌توانید از یکسری لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنید که روی آنها مدت زمانی‌که برای برنزه شدن طول می‌کشد، نوشته شده است.

البته یادتان باشد که اسپری‌های اتوبرنز در ۲ نوع وجود دارند؛ یک نوع آن خودبه‌خود به پوست رنگ می‌دهد و به لایه‌های عمیق‌تر آن نفوذ می‌کند. نوع دوم اسپری‌هایی هستند که همراه با آفتاب گرفتن، باعث می‌شود بدن رنگ بگیرد.

کدام روش برنزه از همه ایمن‌تر است؟

این روزها کابین‌های اتوبرنزه‌ای به نام کابین‌های کالیفرنیایی وجود دارند که پوست را توسط اسپری‌های پاشنده برنزه می‌کنند. ماده رنگ‌کننده این اسپری‌ها به نام دی‌هیدروکسی استون شناخته‌ می‌شود. در کرم‌ها، لوسیون‌ها و اسپری‌های اتوبرنز نیز از همین ماده برای رنگ کردن پوست استفاده می‌شود. هیدروکسی استون برخلاف نورآفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست آسیب نمی‌زند چون مانند آفتاب موجب افزایش ملانین پوست به واسطه تحریک سلول‌های رنگدانه‌ساز (ملانوئیت) نمی‌شود بلکه عملکرد اینگونه محصولات‌ها، روی لایه شاخی یعنی خارجی‌ترین لایه پوست است. به عبارت بهتر پوست شما به این دلیل برنزه می‌شود که واکنشی میان هیدروکسی استون و پروتئین‌های پوست به‌وجود می‌آید. چون کرم‌های اتوبرنزه فقط رنگ هستند و نیاز به تاباندن اشعه آفتاب یا استفاده از دستگاه سولاریوم ندارند، بی‌خطر هستند و می‌توان به جای حمام گرفتن در آفتاب یا استفاده از نور ماورای بنفش در سولاریوم از این کرم‌ها استفاده کرد. برای اینکه پوست توسط این ماده رنگ بگیرد باید حدود ۲ تا ۴ ساعت صبر کرد و این رنگ طی ۶ تا ۷ روز با دوش گرفتن و شست‌وشو و با ریزش لایه شاخی پوست از بین می‌رود.

کرم‌های اتوبرنز چه عارضه‌هایی دارند؟

برنزه شدن پوست توسط دی هیدروکسی استون عارضه خاصی ندارد. البته احتمال دارد بعضی از پوست‌ها بعد از استفاده از اینگونه محصولات به دلیل ماده موجود در آنها خشک شوند و این کمی برای شخص آزاردهنده باشد اما خوشبختانه بسیار کم پیش می‌آید که باعث به‌وجود آمدن آلرژی و حساسیت در فرد شود هر چند در بعضی موارد اتفاق می‌افتد.

اگر بعد از استفاده از کرم‌ها یا لوسیون‌های اتوبرنز دچار خارش و التهاب در پوست شدید، این موضوع نشان می‌دهد، شما جزو آن افرادی هستند که حساسیت به این ماده دارند، بنابراین باید برای درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و مصرف آن ماده را هم کنار بگذارید چون ممکن است درصورت استفاده مجدد پوست شما واکنش حساسیتی بیشتری از خود نشان دهد.
برنزه کردن بدن به روش کالیفرنیایی
کدام کرم اتوبرنز خوش‌رنگ‌ترین است؟

هنگام مراجعه به داروخانه با انواع متفاوتی از این نوع محصولات مواجه خواهید شد که قیمت‌های متفاوتی دارند، علت این تفاوت غلظت متفاوت مواد موجود در آنهاست. معمولا در فرآورده‌های اتوبرنز از غلظت‌های ۵/۰ تا ۵ درصد DHA استفاده می‌شود اما اگر رنگ برای‌تان مهم است باید بدانید که خوش‌رنگ‌ترین آنها مربوط به غلظت ۳درصد است همچنین کرم‌های اتوبرنزه مرغوب چرب نیستند و پایداری رنگ دارند. باید یادآور شوم که استفاده از غلظت‌های بالاتر و استفاده به دفعات کمتر باعث به‌وجود آمدن رنگ یکنواخت‌تری روی پوست شما می‌شود و استفاده از غلظت‌های کمتر و به دفعات بیشتر نمی‌تواند چنین رنگ یکنواختی را به‌وجود بیاورد.

بنابراین بهتر است در روز یک‌بار از یک لایه کرم یا لوسیون یا اسپری روی پوست‌تان استفاده کنید نه چند بار چون زیبایی و دوام آن بیشتر خواهد بود.

چگونه برای مدت طولانی برنزه بمانید

۱٫ پیش از استفاده از محصولات خود برنزه‌کننده اندکی از آن را روی قسمت کوچکی از پوست (قسمتی که زیاد در چشم نباشد) امتحان کرده تا ببینید چگونه پوست شما به آن واکنش نشان می‌دهد.

۲٫ ترکیبات برنزه‌کننده به سلول‌های مرده بیشتر از سلول‌های زنده می‌چسبد. بهتر است برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، ابتدا سلول‌های مرده و پوسته‌ها را از سطح پوست‌تان تمیز کنید تا مطمئن شوید به صورت یکدست برنزه می‌شوید. بهترین روش برای خلاصی از این سلول‌های مرده استفاده از لیف است.

۳٫ استفاده از مرطوب‌کننده‌ها بعد از پاکسازی پوست(پوسته‌ریزی پوست یا از بین بردن سلول‌های مرده) امری بسیار مهم است چراکه با این کار به DHA اجازه می‌دهید به صورت یکنواخت و یکدست به سلول‌ها بچسبد پس قبل از استفاده از برنزه‌کننده‌ها، پوست خود را با لایه‌ای نازک از مرطوب‌کننده، بپوشانید.

۴٫ از صورت خود شروع کرده و به‌تدریج به سمت پایین بیایید. از دوسـت خود برای پوشش پشت خود کمک بگیرید.

۵٫ پس از اتمام کار دست‌های خود را فورا بشویید. البته بهتر است از یک دستکش لاتکسی استفاده کنید.

۶٫ روی مفاصل، مثل زانو و آرنج مقدار کمتری از ماده اتوبرنز بمالید تا بیش از حد سیاه نشوند.

۷٫ هر روز پوست خود را سایش دهید تا پوست‌های مرده از پوست‌تان جدا شوند و هر ۳، ۴ روز یک‌بار مجددا از برنزه‌کننده استفاده کنید تا زمانی که به رنگ دلخواه خود دست یابید.

زیر ۱۸ سال ممنوع!

باید بدانید کارشناسان استفاده از تخت‌ها و دیگر وسایل برنزه‌کننده پوست را در نوجوانان زیر ۱۸ سال ممنوع اعلام کردند و در کشورهایی مانند انگلیس استفاده از این وسایل برای افراد زیر ۱۸ سال جریمه ۲۰ هزار پوندی به همراه دارد.

به گفته محققان از حدود ۴۰ سال پیش تا‌کنون به واسطه استفاده از وسایل مصنوعی برنزه‌کننده پوست، میزان ابتلا به انواع کشنده‌ سرطان پوست تقریبا سه برابر شده است. به گفته کارشناسان فقط ۲۰ دقیقه استفاده از این وسایل به همان اندازه شما را در معرض پرتوهای مضر ماورای بنفش قرار می‌دهد که شما یک روز کامل را در سواحل مدیترانه سپری کنید.

این مواد طبیعی به پوست رنگ می‌دهند

قهوه، آب‌هویج، آب‌گوجه و… که افراد برای برنزه شدن به بدن خود می‌زنند از جمله موادی است که استفاده از آنها حتی بدون آفتاب گرفتن هم به بدن رنگ می‌دهد. عملکرد آفتاب در این موارد به اینگونه است که باعث باز شدن منفذهای پوست و سرایت این رنگ‌ها به لایه‌های عمیق‌تر آن می‌شود. بعضی افراد برای برنزه کردن از مواد دیگری مانند بتادین نیز استفاده می‌کنند که اصلا توصیه نمی‌‌‌شود چون ممکن است فرد به ید حساسیت داشته‌باشد از طرف دیگر بتادین به علت ماهیت ضدعفونی‌کننده‌اش نباید برای مدت زیاد روی پوست بماند زیرا در این حالت باعث خراب شدن پوست می‌شود، یادتان نرود بتادین می‌تواند به پوست رنگ دهد ولی ممکن است آن را ابلق و دو رنگ کند.
چه فرقی بین برنزه کردن با دستگاه درسالن و برنزه کردن مقابل آفتاب وجود دارد؟

با دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی احــــتمــــال آفتاب‌سوختگی بسیار کمتر است. اما این موضوع خطر دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی را نمی‌کاهد بلکه خطر آن را افزایش می‌دهد زیرا بدون خطر آفتاب‌سوختگی فرد مقادیر زیادی اشعه سرطان‌زای UVA دریافت می‌کند.
برنزه کردن بدن به روش کالیفرنیایی
به‌دنبال ممنوعیت کامل سولاریوم

سازمان بهداشت جهانی دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی را در ردیف عوامل سرطان‌زا مثل سیگار قرار می‌دهد. مطالعات علمی نشان داده‌اند دستگاه‌های برنزه‌کننده سالنی به میزان ۷۵درصد شانس ابتلا به سرطان پوستی ملانوم (بدترین نوع سرطان) را افزایش می‌دهند. در ۳۰ ایالت آمریکا استفاده از این دستگاه‌ها غیرقانونی است.

انجمن متخصصین پوست آمریکا به شدت خواستار ممنوعیت تولید و معامله و استفاده از دستگاه‌های برنزه‌کننده درسراسر آمریکا است. استفاده از عنوان‌های تبلیغاتی نظیر «دستگاه برنزه‌کننده بدون اشعه مضر» بی‌پایه و اساس است. دستگاه برنزه‌کننده بدون اشعه مضر وجود ندارد. اساسا دستگاهی که قابلیت برنزه کردن داشته باشد، مضر نیز هست.

خصوصیت پوستی خاص ایرانیان

محتوای رنگدانه بیشتر پوست ما ایرانی‌ها بالاست. خیلی‌ها پوست رنگدانه‌ساز دارند. یعنی به دنبال یک زخم کوچک یا یک التهاب جزئی مثل پشه گزیدگی لک تیره درپوست آنها ایجاد می‌شود و این لک تیره مدت‌ها می‌ماند. خیلی‌‌ها به مطب مراجعه می‌کنند و می‌گویند:«زخم ما دیر خوب می‌شود.» در واقع منظور اکثریت این افراد این است که لک تیره به دنبال هر زخمی در پوست آنها مدت‌ها طول می‌کشد تا از بین برود.

منبع : تک اندام

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.