برطرف کردن چین و چروک های صورت با ویتامین ها و مواد معدنی

برطرف کردن چین و چروک های صورت با ویتامین ها و مواد معدنی

پوست مانند یک لباس زیر تنگ است.ابتدا نرم و دارای خاصیت ارتجاعی است،کشیده میشود و مجددا با حرکتی شلاق وار به جای اول خود باز میگردد.اما پس از سالها فرسودگی ،کشیده شدن و کار کردن و تماس با اجزائی که خاصیت ارتجاعی را از بین میبرند ،پوست به تدریج حالت ارتجاعی خود را از دست میدهد تا اینکه یک روز…خوب،زمان خرید یک لباس زیر دیگر فرا میرسد.ما قادر به تهیه پوست نو نیز هستیم،چراکه پس از سالها خندیدن ،گریه کردن،ساییدگی و از همه بدتر آفتاب گرفتن ،پوست ما همچنان خوب باقی میماند.


در حقیقت متخصصان معتقدند اگر به دلیل تماس با نور خورشید نبود ،پوست ما تا هشتاد سالگی نسبتا صاف میماند .به همین دلیل نخستین توصیه متخصصان پوست برای پیشگیری از چروک های صورت ((نرفتن به زیر نور خورشید))است.

نور خورشید به درون و بیرون پوست صدمه میزند.ابتدا نور خورشید اپیدرم،یعنی خارجی ترین لایه نازک پوست را مورد حمله قرار میدهد و لایه ای از سلول های مرده را ایجاد میکند که به پوست ظاهر چرمی میدهد.

سپس به تدریج نور خورشید به لایه های فوقانی درم،یعنی توده اصلی پوست میرسد و این لایه را نازک تر،کم ارتجاع تر و مستعد چروک خوردن میکند.به مرور زمان رشته های کلاژن و الاستین که درم را میسازند نیز تخریب میشوندو موجب افتادگی تدریجی پوست میگردند.
خوشبختانه متخصصان پوست معتقدند که ظهور چند چین در گوشه چشم ها و لب به معنی ورود شما به شهر چین و چروک نیست.شما از طریق محافظت در برابر نور خورشید ،ترک سیگار و تغذیه متناسب میتوانید از ظهور بسیاری از چروک های جدید جلوگیری کنید .حتی میتوانید برخی از چروک ها را پاک کنید.بازیگران و ستارگان سینما برای رهایی از چروک های به وجود آمده،ترکیبات مشتق از ویتامین را به صورت موضعی به کار میبرند.
تقویت پوست با رتین-Aبجز جراحی پلاستیک ،بهترین راه برای رهایی یافتن از چروک های صورت،مصرف ترتینوئین است.این ماده ترکیبی از ویتامینAاست که به عنوان رتین-A معروف تر میباشد البته رتین-A نمیتوانید خطوط عمیق،افتادگی پوست یا آسیب شدید را محو کند،ولی میتواند چین و چروک گوشه چشم و خطوط ظریفی را پاک کند که توسط پیری و نورخورشید ایجاد شده اند.

به گفته دکتر آلبرت کلیگمن ،استاد بیماریهای پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا و سازنده رتین-A این ماده که در ابتدا به عنوان درمان جوش صروت(آکنه)ابداع شد تا مجاری مسدود شده پوست را باز کند،با تحریک چرخه تجدید سلولی بر علیه چروک ها عمل میکند.دکتر کلیگمن میگوید:((رتین -A تولید کلاژن و جریان خون درم را تحریک میکند.این ماده بافت را میسازد و درم را ضخیم تر میکند.به طور خلاصه،رتین-A پوست را جوان تر و از بروز بسیاری از چروک ها پیشگیری میکند.))

اما از انجا که هزاران بار به درمانی امید بسته اید و بی فایده بوده است ،ممکن است بپرسید:آیا نتایج این درمان قابل توجه است؟
به اعتقاد پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه میشیگان در آن آربور،نتایج قابل ملاحظه اند.پس از بررسی ۲۹ فرد مبتلا به پوست آسیب دیده با نور خورشید،این پژوهشگران اعلام کردند افرادی که به مدت ۱۰تا ۱۲ ماه با رتین -A درمان شدند تولید کلاژن تا ۸۰% افزایش یافت،در حالی که در افراد درمان شده با کرم بدون ویتامین Aتولید کلاژن حدود چهارده درصد کاهش داشت.
دکتر کلیگمن اخطار میکند که هرگز سعی نکنید نتایج مشابهی را از طریق افزایش مصرف ویتامینA
در رژیم غذایی به دست آورید.او میگوید:((وقتی مردم میخواهند همین آثار را با دوز های بسیار زیاد مکمل های ویتامین آبه دست آورند ،نتایج تقریبا معکوس خواهد بود .پوست این افراد خارشدار می شود و موهایشان به دلیل مسمومیت ویتامین A میریزد.))
کرم رتین -A با غلظت های مختلف ،از ۲۵٫/.تا ۱/. درصد وجود دارد.این کرم را فقط با نسخه پژشک میتوان تهیه کرد،لذا متخصص پوست شما میتواند در تعیین غلظت مطلوب کرم رتین-A شما را یاری دهد.معمولا مردم درمان را با کرم کم غلظت ریتین -ای هر شب یا یک شب در میان شروع میکنند تا زمانی که متخصص پوست دستور دیگری دهد.
از آنجا که ریتین-A لایه سطحی و مرده پوست را بر میدارد و ناحیه ای را که قبلا از بخار و عناصر موجود در هوا محافظت میشد برهنه میسازد ،لذا عارضه جانبی شایع آن خشکی و حساسیت پوست به نور خورشید است که میتواند موجب تحریک آن شود .هر چند هر دو عارضه جانبی به مرور زمان کاهش میابند، ولی چنانچه از رتین A استفاده میکنید احتمالا به یک مرطوب کننده نیاز خواهید داشت .شما حتما به یک کرم ضد آفتاب احتیاج دارید :به محض آنکه مصرف رتین -A را شروع کنید،بیشتر در آفتاب خواهید ماند.همچنین به دنبال رنووا بگردید.رنووا شکل امروزی رتین-A همراه با مرطوب کننده است و توسط اداره مرکزی غذا و دارو به صورت کرم تایید شده است.
ویتامین C برای ساخت کلاژن لازم است.

هرچند نقش ویتامین C ،که به دلیل اهمیتش در ساخت کلاژن معروف است ،به اندازه ویتامین A در محو چروک های صورت اثبات شده نیست ،ولی برخی متخصصان این ویتامین را به عنوان بازیگر اصلی حفظ صافی صورت میشناسند.

برطرف کردن چین و چروک های صورت با ویتامین ها و مواد معدنی
دکتر لورین مایسنر،استاد طب پیشگیری در دانشکه پژشکی دانشگاه ویسکونزین در مادیسون، میگویید: ((ویتامینC برای بافت همبند بدن ضروری است ،مخصوصا برای لایه ای که کلاژن پوست شما را میسازد.به همین دلیل افرادی که رژیم غذایی مناسبی دارند از افرادی که چنین رژیم های مناسب غذایی را ندارند ،جوان تر به نظر میرسند.))
دکتر مایسنر به سرعت می افزاید که مصرف ویتامین C((به مقدار کافی)) برای پیشگیری از چروک های پوستی کافی نیست.او میگوید مقدار نیاز روزانه خیلی کم است .این مقدار برای دور نگه داشتن شما از بیماری های ناشی از کمبود کافی است ،ولی برای ترمیم و حفظ پوست در برابر پیری کافی نیست.))دکتر مایسنر معمولا یک دوز روزانه سیصد تا پانصد میلی گرمی ویتامین C را توصیه میکند.به گفته وی ،اگر سیگاری هستید،واقعا باید مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید،زیرا به نظر میرسد که سیگار کشیدن ذخایر ویتامین سی بدن را تخلیه میکند و موجب چروک های پوستی میشود.
او همچنین به افرادی که نگران رسیدن ویتامین C کافی به پوست فقط با خوردن آن هستند توصیه میکند که فراورده های با غلظت زیاد ویتامین C را به صورت موضعی مصرف کنند..وی میگوید:((این موضوع مخصوصا برای افراد مسن و کسانی صادق است که تماس زیاد با نور خورشید دارند.گردش خون محیطی این افراد مختل میشود ،لذا رسیدن ویتامین C خوراکی به پوست این افراد دشوار میشود.))

همچنین ثابت شده است که ویتامین C موضعی از آسیب پوستی رادیکال های آزاد که به دنبال تماس با پرتو های ماوراء بنفش نور خورشید به وجود می آید،پیشگیری میکند.رادیکال های آزاد مولکولهای ناپایداری هستند که برای متعادل کردن خودشان الکترون ها را از مولکول های سالم بدن میدزدند.رادیکال های آزاد کنترل نشده میتوانند موجب آسیب شدید پوستی شوند و در ایجاد چروک های زودرس نقش داشته باشند.

دکتر داگلاس دار میگویید:((وقتی ویتامین C موضعی به صورت ترکیبی با کرم ضد آفتاب به کار میرود ،ممکن است از تعداد زیادی چروک ایجاد شده توسط تماس با نور خورشید جلوگیری کند.))

برای افزایش ویتامین سی رژیم غذایی ،میتوانید به سراغ آب پرتقال و دیگر مرکبات بروید و یا آنکه مخلوطی از سبزی ها شامل گل کلم،کلم بروکلی،و فلفل قرمز را مصرف کنید..اما توجه داشته باشید:به گفته دکتر دار،اگر میخواهید از آسیب نور خورشید در امان بمانید ،هرگز به امید ویتامین سی خوراکی نباشید.او میگوید:((شما نمیتوانید مقدار کافی ویتامین سی را بدون کاربرد موضعی آن به پوستتان برسانید.))

از بروزچروک ها با مصرف ویتامین ای پیشگیری کنید.
به گفته پژوهشگران ،ویتامین E ،که نوعی آنتی اکسیدان ضد رادیکال آزاد است،نیز وقتی موضعی به کار رود میتواند از اسیب پوستی ناشی از تماس با نور خورشید پیشگیری کند.اما پژوهشگران مصرف موضعی ویتامین E را پس از تماس با نور خورشد و نه پیش از ان توصیه میکنند.
به گفته دکتر جان ترویتیک روغن ویتامین E  اگر تا هشت ساعت پس از تماس با نور خورشید به کار رود ،میتواند مانع از التهاب و آسیب پوستی شود.اما ویتامین E را برای زمانی که به خانه برپشتید نگه دارید،زیرا خود ویتامین E  وقتی در معرض پرتو ماوراء بنفش قرار میگیرد تولید رادیکال های آزاد میکند .روغن ویتامین E را میتوانید بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید.
به گفته دکتر کارن ای. بورکه، به منظور محافظت بیشتر از آسیب ناشی از نور خورشید،مصرف مکمل های ویتامین E را امتحان کنید.دکتر بورکه مصرف چهارصد واحدIU در روز را به شکل د-آلفا-توکوفرول توصیه میکند.

دکتر بورکه میگوید:((هرچند در مورد رابطه بین ویتامین E خوراکی و چروک های صورت هنوز مطالعاتی باید انجام شود ،ولی این مکمل ها میتوانند از آسیب ناشی از نور خورشید پیشگیری کنندو پوست را سالم تر نگه دارند.))

برطرف کردن چین و چروک های صورت با ویتامین ها و مواد معدنی
مواد غذایی غنی از ویتامین ای شامل جوانه گندم ،اسفناج و تخمه آفتابگردان است

پیشگیری از چروک های صورت با سلنیوم
به گفته دکتر بورکه سلنیم معدنی نیز،همانند ویتامین E،رادیکال های آزادی را خنثی میکند که نور خورشید آنهارا ایجاد کرده استو در نتیجه از اسیب پوستی ممانعت به عمل میاورد .به گفته او از آنجا که سلنیوم در خاک وجود دارد و غلظت آن در مناطق مختلف متفاوت است ،برخی از مردم ممکن است مقادیرکافی سلنیوم را به دست آورند،در حالی که بقیه مردم دچار کمبود آن باشند.

دکتر بورکه توصیه میکند که برای ایجاد محافظت مطلوب از مکمل های روزانه پنجاه تا دویست میکرو گرمی سلنیوم(ترجیحا شکل ال-سلنومتیونین)،بسته به محل زندگی و سابقه سرطان در خانواده تان،استفاده کنید.

از آنجا که دوز های بیش از ۱۰۰ میکرو گرم در روز سلنیوم میتواند سمی باشد ،بهتر است چنین مقادیر زیادی را فقط زیر نظر پزشک مصرف کنید.
به منظور افزایش مصرف سلنیوم در رژیم غذایی،به سراغ ماهی تن بروید،چراکه هر ۹۰ گرم آن حاوی ۹۹ میکرو گرم سلنیوم است.سایر منابع خوب سلنیوم شامل سیر،پیاز و گل کلم است.

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.