برای داشتن بدنی خشک چه رژیم غذایی داشته باشیم؟

برای داشتن بدنی خشک چه رژیم غذایی داشته باشیم؟

برای داشتن بدنی خشک چه رژیم غذایی داشته باشیم؟

۱٫همه انواع هله هوله را از رژیمتانحذف کنید.

همین کار ساده، مقادیر زیادی کالری راکه مورد استفاده بدن قرار نمی گیرند ومبدل به چربی می شوند، حذف می کند.

۲٫ مصرف چربیهای بد را کاهش دهید.

چربیهای بد، به موادی از قبیل کره، روغنهای آشپزی و چربیهای اشباع شده ای مثل انواع موجود در گوشت، گفته می شود. با اینحال، از مصرف چربیهای خوبی مثل روغن تخم کتان غافل نشوید. روزانه ۱ قاشق غذاخوری روغن تخم کتان، نیاز اغلب افراد را به اسیدهای چرب اصلی برطرف می کند.

۳٫ مقدار مصرف شکر را کم کنید.

خوردن غذاهای حاوی شکر، باعث افزایش شدید میزان انسولین می شود. انسولین، درصورتیکه به مقدار زیاد ترشح نشود، هورمون خوبی است، زیرا باعث انتقال اسیدهای آمینه بداخل سلولهای ماهیچه ای و در نتیجه رشد و ترمیم آنها می شود.

این هورمون، هیدراتهای کربن را هم برای ذخیره بصورت گلیکوژن )هیدرات کربن ذخیره شده( و استفاده آتی به کبد و سلولهای ماهیچه ای منتقل می کند. با اینحال، در صورت کامل بودن ذخایر هیدرات کربن بدن، انسولین، این هیدراتهای کربن را به چربی تبدیل می کند! بعلاوه، ترشح زیاد انسولین، بسرعت خون را از هیدراتهای کربن تخلیه و باعث کاهش قند خون می شود. در چنین وضعیتی، احساس خستگی، خمودگی و نیاز به مواد شیرین به فرد دست می دهد. این حالت نامطلوب، افزایش قطعی چربی را در پی دارد.

۴٫ مصرف پروتئین را افزایش دهید.
غذاهای پروتئینی، سنگ بنای بافت عضلانی را فراهم می کنند. بدون پروتئین، ساختن عضله و سوزاندن موثر چربی غیر ممکن است. این ماده، در رژیم غذایی، درجه اول اهمیت را دارد. هر بار مصرف پروتئین، سوخت و ساز بدن را نسبت به ساعات پیش از مصرف، ۲۰ درصد افزایش می دهد. این ماده، باعث “سوختن ملایم” هیدراتهای کربن و آزاد شدن مستمر انرژی در طول روز هم می شود. بدین ترتیب، بجای افزایش ناگهانی انسولین در اثر خوردن فقط هیدراتهای کربن، این هورمون پیوسته و یکنواخت ترشح می شود. تخم مرغ ) ۱ تا ۱٫۵ پیمانه(، سینه مرغ )پخته، بدون پوست و استخوان: ۶ اونس – حدود ۱۸۰ گرم(، گوشت بوقلمون )پخته، بدون پوست و استخوان(، گوشت ) ۹۰ درصد لخم( قرمز ) ۶ اونس( و ماهی تن ) ۶ اونس(، انواع خوب پروتئین هستند. هر یک از مقادیر توصیه شده فوق، حدود ۳۵ تا ۴۰ گرم پروتئین به بدن می رسانند.

۵٫ در ازای هر مقدار مصرفی پروتئین، همان مقدار هیدراتهای کربن نشاسته ای میل کنید.

توجه داشته باشید که هیدرات کربن زیاد، باعث ترشح فراوان انسولین می شود. در صورت وجود انسولین زیاد، بدن به دستگاه ذخیره چربی مبدل می شود.

بنابراین، نباید بیش از نیاز ضروری، هیدرات کربن خورد. منابع خوب هیدراتهای کربن نشاسته ای عبارتند از: جو دو سر ) ۱ پیمانه خام(، سیب زمینی شیرین ) ۸ اونس پخته – حدود ۲۵۰ گرم(، سیب زمینی ) ۸ اونس پخته(، برنج ) ۱ پیمانه پخته(، پاستا ) ۸ اونس پخته(، ذرت ) ۱ پیمانه کنسرو(، نخود ) ۲ پیمانه پخته(. هر یک از این مقادیر مصرف، حدود ۴۰ تا ۵۰ گرم هیدرات کربن تامین می کنند. با حصول اطمینان از عدم مصرف مازاد بر نیاز هیدرات کربن، کاهش چربی بدن، تضمین می شود. توجه نمایید که منظور من حذف هیدرات کربن نیست. منظور من، کنترل پروتئین است. بعبارت دیگر، در صورت مصرف یک مقدار معین پروتئین، همان مقدار هیدرات کربن هم میل کنید. حداقل مقدار هیدرات کربنی که نیاز روزانه شما را برآورده کند، باید به مقدار مساوی در سه وعده اصلی غذایی تقسیم شود. بعنوان مثال، برنامه غذایی زیر، اغلب آقایان را در ساختن بدن خشک مطلوبشان کمک می کند. خانمها، وعده غذایی ششم را حذف نمایند و مقدار پروتئین را بشرح مندرج در جدول مربوطه، کاهش دهند.

۶٫ در صورت وسوسه، کل برنامه غذایی را خراب نکنید!

ما انسانیم و به اقتضای انسان بودنمان، مستعد ارتکاب اشتباه هستیم. درصورتیکه یک روز وعده ای را خراب کردید، بقیه وعده هایتان را بخاطر آن یک اشتباه خراب نکنید. وعده غذایی بعدی را طبق برنامه میل کنید. سورچرانی در تمام روز، به نابودی پیشرفتهایی که برایشان هفته ها تلاش کرده اید، می انجامد. سعی کنید به دام وسوسه نیفتید. اگر هم افتادید، به  همان یک بار اکتفاء کنید.

۷٫ آماده باشید!
غذاهای هر روزتان را از پیش آماده نمایید. شما را نمی دانم، اما من، زندگی تقریبا شلوغی دارم. بدون یخچال، حتما تا بحال، مشتری پر و پا قرص اغذیه فروشیها شده بودم. بعلاوه، در صورتیکه غذای آماده نداشته و گرسنه باشید و تهیه غذا ممکن نباشد، امکان وسوسه شدن و خوردن غذای نامناسب هم افزایش می یابد. بنابراین، همه غذای مورد نیاز روزانه خود را پیشاپیش آماده نمایید تا برنده نیمی از جنگ علیه چربیهای بدنتان باشید.
برای داشتن بدنی خشک چه رژیم غذایی داشته باشیم؟
۸٫ به اندازه کافی بخوابید.
بله! درست خواندید؛ خواب کافی. نیاز افراد، متفاوت است، اما بطور متوسط، بسته به فعالیت بدنیشان، به ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. خواب کافی،متابولیسم درست انسولین را تضمین می کند. متابولیسم ناقص انسولین به تمایل به مصرف قند منتهی می شود که بتنهایی عامل شکست هر رژیم غذایی است. بعلاوه، محروم کردن بدن از خواب، روند از دست دادن چربی را با اشکال مواجه می کند. مشکل مضاعف دیگر، از دست دادن بافت عضلانی است که بنوبه خود، باعث کاهش سوخت و ساز می شود. دلیل آن هم توقف ترشح هورمونهای آنابولیک )سازنده عضله و سوزنده چربی مثل تستوسترون و هورمون رشد( و افزایش ترشح هورمونهای کاتابولیک )مخرب عضله و ذخیره کننده چربی مثل هورمون کرتیزل( در اثر کم خوابی است. بدین ترتیب، انرژی و تمرکز مورد نیاز برای انجام برنامه تمرینیتان را از دست می دهید و بدلیل عدم توانایی در بهبود عضلانی پس از تمرین، دچار عوارض تمرین بیش از اندازه می شوید.

بالاخره، بد نیست بدانید که طبق تحقیقات علمی، کمبود خواب، ضمن افزایش اشتهاء و وسوسه خوردن، باعث تصلب شرائین و در نتیجه حملات قلبی هم می شود. اگر فکر می کنید که وقت کافی برای خواب ندارید، تلویزیون را خاموش کنید تا وقت پیدا کنید!

۹٫ از شرکت در گردهماییهای همراه با خوراکی پرهیز کنید.
متاسفانه، ما در جامعه ای زندگی می کنیم که هر چیزی را با خوراکی جشن می گیرند؛ آن هم خوراکیهایی که مانع رسیدن ما به هدفمان هستند. هنگامیکه به اولویتهایتان فکر می کنید – اینکه چیپس و کیک مهمانی مهمتر است یا شکم شش تکه – گامی دیگر به هدفتان نزدیک شده اید. ای کاش در جهانی زندگی می کردیم که جواز خوردن، ورزش کردن بود. در اینصورت، من و امثال من، اولین نفرات منتظر در صف کیک بودیم. اما از آنجا که دنیا منصف نیست، ما همیشه فقط یک حق انتخاب داریم. اگر بدن خشک\ مناسب تابستان، برایتان مهم باشد، یقینا تا بحال تصمیمتان را گرفته و عزمتان را جزم کرده اید. درصورتیکه نکات یاد شده را رعایت کنید، قول می دهم بزودی در مسیر رسیدن به هیکل مطلوبتان گام برخواهید داشت.

منبع : ایرانی فیتنس

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.