با مانوهر ایچ ( هرکول جیبی ) در صدمین سال تولدش

 با مانوهر ایچ ( هرکول جیبی ) در صدمین سال تولدش

مانوهر ایچ در سال ۱۹۱۲ در دهکده ای نزدیک شهرکوچک کامیلا در کشور بنگلادش به دنیا آمد او وقتی کوچک بود دو چیز بیشتر از همه برای او اهمیت داشت موسیقی و بدنسازی . و وقتی دوران دبستان را سپری می کرد به باشکاهای کشتی و بدنسازی می رفت و با نشستن در آن سالن ها به دیدن ورزشکاران می پرداخت  و آنجا بود که با دیدن بدنسازی یک گرو ه کشتی گیر جذب پرورش اندام شد . او پس از مدتی از مدرسه اخراج شد و در سال ۱۹۴۲ به نیروی هوایی سلطنتی تحت حاکمیت استعمار انگلیس در هند پیوست و با تشویق افسر انگلیسی به نام مارتین ، که او را به باشگاه بدنسازی معرفی نمود ، به پیگیری بیوقفه حرفه پرورش اندام پرداخت . ولی پس از مدت کوتاهی به علت اعتراض به نیروهای استعماری انگلیس که هند را به تصرف در آورده بودند به زندان افتاد.

او در این باره می گوید : در زندان بود که به طور جدی و با روش خودم گاهی تا ۱۲ ساعت بدون هیچ گونه تجهیزاتی تمرین می کردم . اینگونه شد که مقامات زندان تحت تاثیر عضلات من قرار گرفتند و جیره غذایی مرا کمی بیشتر کردند تا به استقامت بدنی من کمک کنند.

در سال ۱۹۴۷ با استقلال هند مانوهر نیز از زندان آزاد شد . و با همسرش با سختی و پذیرش شغل های غیر عادی توانست ۴ فرزندش را به مدرسه بفرستد.

پیروزی او در سال ۱۹۵۰ در مسابقه آقای هرکول انگیزه ای شد برای وی تا در مسابقات آقای جهان در لندن شرکت کند . وی در سال ۱۹۵۱ نفر دوم آقای جهان در دسته کوتاه قد شد  و در سال ۱۹۵۲ به آرزوی خود رسید و نفر اول و قهرمان  آقای جهان در دسته کوتاه قد شد و با به دست آوردن تاج قهرمانی به هند بازگشت. پس از ۲ سال استراحت در سال ۱۹۵۵ نفر سوم در دسته کوتاه قد شد.

شاید بپرسید چرا کوتاه قد؟  برای اینکه آقای مانوهر ایچ فقط ۱۴۸ سانتی متر قد داشت و برای همین آقای سابق بدنسازی جهان به هرکول جیبی شهرت یافته بود.

او پس از شش دهه هنوز سرپرستی باشگاهی را به عهده دارد که در آن پسرانش در راه اندازی آن کمک کرده و روز خود را با راهنمایی کردن جوانان علاقمند به پرورش اندام سپری می کند تا آنها هم به درجات بالای ورزشی برسند هرچند دو پسرش پرورش اندام را به صورت حرفه ای دنبال نکردند.
 با مانوهر ایچ ( هرکول جیبی ) در صدمین سال تولدش
مانوهر در سال گذشته یک سکته خفیف داشت و همین عارضه ، توانایی او را در وزنه زدن از بین برد اما او همچنان چشم ناظر خود را بر روی آموزش ورزشکاران جوان در باشگاهش باز نگه داشته است و در این سالها بسیاری از قهرمانان نامدار هند را پرورش داده و با وجود تلاش ها و سخت کوشی بسیار می گوید : توانایی برخورد با مشکلات در نهایت آرامش و شاد ماندن رمز زندگی طولانی او می باشد.

یک رژیم غذایی ساده از شیر ، میوه و سبزیجات همراه با برنج و عدس به همراه ماهی او را سالم نگه داشته است.

او هرگز سیگار نکشید و سمت الکل نرفت . مانوهر می گوید من هرگز اجازه نمی دهم که هیچ تنشی دست و پای مرا ببندد من از روز های جوانی ام مجبور به مبارزه برای به دست آوردن پول بوده ام اما در هر وضعیتی خودم را شاد نگه داشته ام.

اگر از راز سلامتی و عمر زیاد وی همراه با مشقت فراوان و تنگدستی زیاد بپرسیم مانوهر می گوید : زندگی را زیاد جدی نگیرید !

این است کلید طول عمر یک ستاره زیبایی اندام که در سن صد سالگی هنوز یک مربی و باشگاه دار است .

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.