اکسی متولون (Oxymetholon)

جزء همان هورمون‌های آنابولیک بوده وبه طور خیلی وسیع،حتی بیشتر از اتیل استرنول سوء مصرف دارد.کیفیت اثر این دارو مثل تستوسترون است با این تفاوت که خاصیت آنابولیک آن زیاد شده و خاصیت اندروژنی کم شده است .

اکسی متولون عمدتا برای تقویت ساخته شدن گلبولهای قرمز و در درمان کم خونیها و همچنین در پوکی استخوان دوران یائسگی و پیری نیز استعمال می‌شود، از طرف د یگر، به عنوان یک داروی کمکی تا ۱۵۰ میلی گرم در روز در درمان سرطان پستان کاربرد دارد . این دارو اثر داروهای ضد انعقاد را افزایش می‌دهد .

اکسی متولون موجب احتباس سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، فسفر، کلر، ازت و آب شده و در نتیجه بر وزن بدن و رشد استخوانها افزوده می‌شود .

در بیماران مبتلا به آنمی‌آپلاستیک که تحت درمان با این قرار می‌گیرند لوسمی‌( سرطان خون ) و سرطان کبدی گزارش شده است . اسم تجاری اکسی متولون ،:آدروید Adroyd بوده و در بازار داروئی ا یران به وفور یافت می‌شود .

غیر از دارو‌های گفته شده , دارو‌های زیادی در اسامی‌مختلف وشرکتهای مختلف دارویی وجود دارد که بیشتر آنها مشتقاتی از تسترسترون می‌باشد از جمله : Testoviron – Depot « Testoluton – Forte و Trofodermin ( که محتوی استرانابول است ) .

عوارض و موارد مصرف ا ین ترکیبات مشابه تستوسترون است . یک داروی به صورت آمپولهای روغنی به نام سانابولی سان وجود دارد که جزء محرکهای پرمصرف در ورزشهای سنگین می‌باشد .

تلاش مولف در جهت یافتن اطلاعاتی در مورد این دارو، از منابع و مراجع معتبر فارماکولوژی به جائی نرسید ولی به نظر می‌رسد یک استروئید آنابولیک مشتق از تسترسترون باشد. این دارو در بازار داروئی ا یران به سختی به دست می‌آید . تزریق سانابولی سان همراه با آمپول ویتامین دار، حدود ۴۸-۶۰ ساعت قبل سابقه توانایی ورزشکار را در موقع مسابقه افزایش می‌دهد .

مکانیسم‌ اثر:

استروئیدهای‌ انابولیک‌ بادخالت‌ در متابولیسم‌ پروتئین‌ها و تحریک‌اشتها باعث‌ تغییر ذخیره‌ پروتئین‌می‌شوند. همچنین‌ با افزایش‌ تولید اریتروپوئیتین‌ و افزایش‌ میزان‌ گلبول‌های‌قرمز و هموگلوبین‌ باعث‌ بهبود کم‌ خونی‌می‌شوند . که در نتیجه در اثر ورزش باعث افزایش حجم عضلانی و افزایش قدرت میشود .

موارد منع‌ مصرف‌: در صورت‌ ابتلاء به‌سرطان‌ پستان‌، عیب‌ شدید کار کبد،افزایش‌ شدید کلسیم‌ خون‌ و سرطان‌پروستات‌ نباید مصرف‌ شود.

هشدارها:

۱ ـ در صورت‌ وجود ناراحتی‌قلبی‌ یا سابقه‌ انفارکتوس‌ میوکارد باید با احتیاط مصرف‌ شود.

۲ ـ این‌ دارو ممکن‌ است‌ باعث‌ کاهش‌ قندخون‌ در افراد دیابتی‌ شود.

عوارض‌ جانبی‌:

آکنه‌ یا روغنی‌ شدن‌ پوست‌،بزرگ‌ شدن‌ کلیتوریس‌ در زنان‌ یا آلت‌تناسلی‌ مردانه‌، خشن‌ شدن‌ صدا در زنان‌،اختلالات‌ قاعدگی‌ و رشد غیر طبیعی‌ مو،افزایش‌ نعوظ در مردان‌، تحریک‌ پذیری‌مثانه‌، حساس‌ شدن‌ پستان‌ها وژینکوماستی‌ از عوارض‌ جانبی‌ دارو هستند . و در استفادهای زیاد و طولانی مدت آسیبهای برگشت ناپذیر کبدی.

تداخل‌های‌ دارویی‌:

مصرف‌ همزمان‌ اکسی‌متولون‌ با داروهای‌ ضد انعقاد ممکن‌ است ‌باعث‌ افزایش‌ اثرات‌ این‌ داروها شود.مصرف‌ همزمان‌ با سایر داروهای‌ سمی‌‌برای‌ کبد ممکن‌ است‌ باعث‌ تشدید عوارض ‌سمی‌ دارو بر روی‌ کبد شود.

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.