اکسی متولون دارویی با عوارض وحشتناک

اکسی متولون دارویی با عوارض وحشتناک

اکسی متولون دارویی با عوارض وحشتناک

عوارض داروی اکسی متولون

ما همیشه ذر مورد تاثیرات استرویید ها بر روی عضله و حجم آن توضیحات بسیاری میدهیم اما این بار قصد معرفی از عوارض دارویی به نام اکسی متولون توضیحاتی خواهیم داد دارویی که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد را به نام عمومی استروئیدهای آنابولیک می شناسید ولی شایسته خواهد بود اگر این دارو را به نام استروئید آندروژن بنامیم چرا که خواص آندروژنی این دارو در قیاس با خواص آنابولیکی آن به طرز وحشتناکی بالاست!

آنادرول – ۵۰ در حقیقت نام تجاری همان دارویی است که در داخل ایران نیز به فراوانی تولید شده و به راحتی قابل دسترسی است و همه ما آن را به نام اکسی متولون می شناسیم!

این دارو برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ و توسط کمپانی داروسازی سینتکس تولید و روانه بازار شد. به دلیل اینکه ایـن دارو افزایش قابل ملاحظه تعداد گلبول های قرمز خون را رقم می زد از دیر باز و از ابتدای پیدایش این دارو، استفاده از آن برای درمان کم خونی های مقاوم به درمان های معمول نیز مرسوم شد و این مسئله تا به امروز نیز کماکان به قوت خود ادامه دارد.

هر چند امروزه و با پیدایش و ایضاً با همه گیر شدن داروهای جدیدتر و بهتر که خواص آندروژنی وحشتناک اکسی متولون را ندارند این داروهای نسل جدید که هورمون اریتروپتین را یک نمونه از این داروها می توان دانست جایگزین اکسی متولون شده است.

در سال ۱۹۹۳ میلادی کمپانی سینتکس که عمده ترین تولید کننده این دارو در جهان به شمار می رفت به دلیل اینکه ادامه تولید این دارو در سطح انبوه، دیگر همانند سابق توجیه اقتصادی و مالی نداشت میزان تولید و عرضه این دارو در بازار های آمریکا را به نحو چشمگیری کاهش داد اما چندی بعد و در سال ۱۹۹۸ به دنبال یافته های نوین در زمینه مهار و درمان بیماری ایدز که در این یافته بر اهمیت مصرفداروهایی همانند اکسی متولون به منظور جلوگیری از به تحلیل رفتن توده های عضلانی در مبتلایان به ایدز تاکید شده بود تولید انبوه و عرضه آن در بازارهای داخلی آمریکا دوباره و با شدت تمام از سر گرفته شد با این تفاوت که این بار شرکت داروسازی یونیمد این دارو را با همان نام تجاری آنادرول -۵۰ تولید و روانه بازار می نمود و کمپانی سینتکس که اولین تولید کننده ایـن دارو در جهان بود فعالیت خود در مورد این دارو را به بازار یابی در کشورهای مختلف جهان و اعطای مجوز تولید این دارو به کشورهای مختلف محدود کرده بود.

تاثیرات اغواء کننده

با توجه به در نظر گرفتن قیمت نسبتاً پایین دارو و با توجه به اینکه این دارو تقریباً در تمام دنیا به سهولت قابل تهیه و دسترسی است اکسی متولون را مـی تـوان مـوثرترین و قوی ترین استروئید اقتصادی در کل جهان دانست.

به گونه ای کـه افـراد مبتدی و کسانی که سابقه چندانی در مصرف استروئید نداشته اند با مصرف یک قرص در روز از این دارو به مدت ۶ هفته موفق به افزایش ۱۰ الی ۱۵ کیلوگرمی وزن خود می شوند و صد البته باید به این مهم نیز اشاره ای داشته باشیم که سهم عمده ای از ایـن افزایش وزنـی کـه بـا مصرف این دارو حاصل می شود در نتیجه احتباس آب و امـلاح و تجمع چـربـی زاید در بـدن رقم می خورد و متاسفانه درصد قابل توجهی از وزن گرفته شده در طول دوره نیز پس از قطع دارو فروکش می کند!

اگر چه افزایش وزن ناشی از مصرف اکسی متولون عمدتاً به احتباس آب و املاح و در برخی موارد هم به افزایش توده چربی زاید در بدن باز می گردد ولی با این وجود کم نیستند کسانی که از همین افزایش وزن و حجم نیز به شدت احساس رضایت کرده و در صدد تشدید و حتی تکرار آن بر می آیند و شاید شنیدن این مهم برای شما نیز خالی از لطف نباشد که در خلال افزایش وزن و حجم خیره کننده ای که افراد با خوردن این دارو و در کوتاه ترین زمان ممکن تجربه می کنند افزایش قدرت بدنی و افزایش چشمیگر رکوردها نیز کاملاً مشهود است.
روغنکاری مفاصل
با افزایش وزن آبداری که از مصرف اکسی متولون حاصل می شود مفاصل نیز به دلیل احتباس آب فراوان در بدن به نوعی می توان گفت که روغنکاری شده و بافت های همبند که تا دیروز در جریان رکورد گیری و در جریان تمرینات سنگین، دردناک ظاهر شده و دچار التهاب می شدند بدون درد و یا دست کم با تقلیل قابل ملاحظه درد، فشار سنگین تمرینات را به خوبی تحمل می کنند و ناگفته پیداست که میزان مصدومیت در جریان اجرای برنامه های سنگین و فشرده نیز با مصرف این دارو کاهش معنی داری می یابد.
فشار مضاعف بر مفاصل

البته به این مهم نیز باید توجه داشت که افزایش برق آسای وزن و حجم اگر چه به دلیل آبدار بودن وزن و حجم افزوده شده در طول دوره از یک سو به نرم شدن مفاصل و استحکام بافت های همبند کمک می کند ولی از سوی دیگر خود همین بالا رفتن وزن، فشار مضاعفی بر مفاصل و بافت های همبند وارد خواهد کرد که این فشار مخرب مخصوصاً در طول روز و در جریان زندگی روزمره و عادی کاملاً محسوس خواهد بود.

عوارض استروژنی
توجه داشته باشید که با افزایش برق آسای قدرت بدنی و با افزایش محسوس رکوردها مخصوصاً در حرکاتی همانند پرس سینه و جلو بازو احتمال پارگی تاندون ها و حتی عضلات در جریان تمرین نیز وجود خواهد داشت و کسانی که از این دارو استفاده می کنند با تمام وجود عوارض استروژنی بالای این دارو را حس می کنند و بدیهی است کسانی که مستعد ابتلاء به عارضه نوک سینه باشند با مصرف اولین دزهای این دارو این عارضه را تجربه کرده و کسانی که به این عارضه مبتلا هستند با مصرف این دارو با بزرگ شدن توده های پستانی و با وخیم تر شدن اوضاع مواجه خواهند شد و در این میان تنها معدود افرادی هستند که بدن‌شان در برابر استروژن حساسیت منفی چندان بالایی ندارد و عوارض استروژنی ناشی از مصرف اکسی متولون در مورد این افراد به عوارض ناگواری همانند نوک سینه و … ختم نمی شود و درست به این دلیل نیز استفاده از داروهای آنتی استروژن در کنار دوره هایی که از اکسی متولون در این دوره ها استفاده می شود شدیداً الزامی خواهد بود.

با مبنا قرار دادن متیل تستوسترن قدرت آنابولیکی اکسی متولون را می توان ۴۵ ارزیابی نمود و این در حالی است که قدرت آندروژنی این دارو با مبنا قرار دادن متیل تستوسترن که مشتقاتی از هورمون مردانه تستوسترون است در حدود ۳۲۰ ارزیابی شده است و این به این معنی است که این دارو شدیداً به هورمون زنانه تبدیل می گردد و به جرات می توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق ورزشکارانی که در داخل کشور و در نتیجه استفاده از استروئیدها به عارضه نوک سینه مبتلا شده اند این عارضه را مدیون مصرف اکسی متولون هایی هستند که در داخل ایران تولید شده و از دیر باز نیز به راحتی قابل تهیه بودند.

در برخی منابع به این مسئله اشاره شده است که این دارو به خودی خود به هورمون زنانه استروژن تبدیل نمی شود و عوارض زنانه ای که از مصرف آن در بدن شکل می گیرد نیز ناشی از تبدیل شدن این هورمون به هورمون زنانه پروژسترون است و از این نظر این دارو را با داروی ناندرولون قیاس می کنند اما اصل ماجرا هر چه باشد توفیری نمی کند و عوارض زنانه ای که با مصرف این دارو در بدن پدیدار می شود غیر قابل انکار است.
عوارض پروژسترونی

در مورد عوارض پروژسترونی باید به این مهم اشاره کنیم که بر طبق مستندات پزشکی که در امروزه در دست است داروهایی همانند ناندرولون، اکسی متولون ، متان درستنولون و حتی خود تستوسترون در میان استروئیدهای خوراکی و تزریقی بیشترین میزان تبدیل به هورمون زنانه پروژسترون را دارند.

اکسی متولون دارویی با عوارض وحشتناک
مقابله با هورمون های زنانه
گفته می شود که اکسی متولون علاوه بر تبدیل به پروژسترون بر روی گیرنده های استروژن که عموماً در نوک سینه قرار دارند نیز اثر گذاشته و این گیرنده را به شدت فعال می کنند و از این رو برای مقابله با بروز عوارض زنانه در مصرف اکسی متولون به ناچار باید از داروهای بلوکه کننده گیرنده های استروژنی نظیر تاموکسیفن و کلومیفن استفاده نمود .
عوارض جانبی آندروژنی
همانگونه که ذکر شد قدرت آندروژنی اکسی متولون نیز شدیداً بالاست و از این رو عوارض جانبی مرتبط با این مقوله نیز با مصرف این دارو در شدت های بالا دیده می شود که از آن جمله می توان به چرب شدن پوست، آکنه ، افزایش رشد موهای زاید در بدن و صورت اشاره نمود. به ندرت می توان کسی را یافت که این دارو را مصرف کرده و از عارضه جوش های پوستی که در تمام بدن حادث می شود در امان مانده باشد و گفته می شود که بهترین انتخاب برای مهار این عارضه نیز داروی اکوتان بوده است که بر روی غدد تولید کننده چربی که در پوست فعال هستند اثر کرده و از فعالیت بیش از حد این غده ها به خوبی جلوگیری کرده و بدین ترتیب از بروز جوش های ناهنجار پوستی که عموماً با مصرف اکسی متولون دیده می شود به خوبی پیشگیری می کند.
طاسی سر
در این میان افرادی که از عارضه ریزش مو رنج برده و یا به هر دلیل از طاسی سر می ترسند باید به این مهم توجه داشته باشند که یکی دیگر از عوارض شایع مصرف اکسی متولون که حتی با مصرف دزهای پزشکی و درمانی این دارو نیز به فراوانی دیده شده است ریزش مو و طاسی است و این دسته از افراد حتی الامکان نباید از این دارو استفاده کنند.
عوارض کبدی
از دیگر تبعات منفی اکسی متولون فشار و استرس سنگینی است که این دارو به کبد وارد می کند چرا که به منظور محافظت نمودن این دارو از گزند تجزیه شدن در کبد از ترفند متیل دار کردن در آن بهره گرفته شده است و همین مسئله نیز فشار بسیار سنگین این دارو بر کبد را رقم زده است و با توجه به اینکه دز مصرف این دارو در طول روز نیز در قیاس با دیگر داروهای مشابه همانند دیانابول و وینسترول که این داروها نیز حاوی گروه متیل هستند بسیار بالاست می توان به این نتیجه رسید که تخریب بافت کبد با مصرف اکسی متولون بسیار شایع تر و جدی تر از زمانی است که شما دیانابول یا وینسترول مصرف می کنید.

اکسی متولون امروزه عموماً به صورت قرص های ۵۰ میلی گرمی تولید و عرضه می شود و در متون پزشکی دز مجاز این دارو در حدود ۱ الی ۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در طول روز توصیه شده است و این گفته به این معنی است که یک فرد عادی نهایتاً مجاز به مصرف ۱۰ قرص از این دارو در روز خواهد بود و با در نظر گرفتن اینکه هر قرص از این دارو حاوی ۵۰ میلی گرم ماده موثر است و با علم به اینکه ماده موثر این دارو فشار بسیار سنگینی بر کبد وارد می کند خود تصور کنید که مصرف دزهایی به این سنگینی که در منابع پزشکی نیز مجاز شمرده شده است تا چه اندازه می تواند برای کبد سمی و مضر باشد. بی شک کسی که از دزهای این چنینی این دارو در مدت های طولانی و حتی کـوتاه استفاده کند شدیداً در معرض خطـر بـروز تومورهای کبدی خوش خیم و در نهایت به شدت در معرض خطر بروز سرطان کبد خواهد بود. عـارضه ای که نوک سینه و احتباس آب و املاح در بدن و تجمع چربی زاید از نظر کشندگی حتی به گردپای اینعارضه نیز نمی رسند!

اما خوشبختانه ورزشکارانی که از این دارو استفاده می کنند در صورتی که به نمونه های اصل که واقعاً حاوی ۵۰ میلی گرم ماده موثر و مرغوب در هر قرص باشد دسترسی پیدا کنند نیاز به دزهای این چنینی ندارند و مصرف روزانه ۱ الی ۳ قرص برای بهره مند شدن از آثار مثبت این دارو کفایت خواهد کرد و لازم به ذکر است که برای دور ماندن از عوارض مخرب این دارو، سنگین تر کردن دز مصرف دارو نیز ابداً جایز نخواهد بود.

گفته می شود با توجه به سمی بودن این دارو برای کبد، دوره مصرف این دارو نیز نباید بیش از ۴ الی ۶ هفته تمدید شود و توصیه شده است که در طول دوره نیز بالانس آنزیم های کبدی مرتباً باید توسط پزشک بررسی گردد.
عوارض کلیوی
افرادی که از این دارو در دزهای بالا و در دوره های طولانی مدت استفاده می کنند ممکن است مشکلات کلیوی را نیز تجربه کنند به این معنی که احتباس آب و املاح فراوان در بدن و افزایش فشار خون که هر دو با مصرف این دارو رخ می دهد استرس سنگینی به کلیه‌ها وارد کرده و در طـولانـی مـدت می تواند به نارسایی های کلیوی نیز منجر شود.
عوارض پس از قطع مصرف

عوارض جانبی اکسی متولون به همین چند مورد خلاصه نمی شود و زمانی که مصرف دارو را قطع می کنید با دفع شدن آب و املاح احتباس شده در بدن با افـت نـاگهانی و شدید وزن و حجم مواجه شده و همه چیز را از دست رفته می بینید.

این در حالی است که میزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن نیز به دلیل بالا بودن سطح سرمی اکسی متولون در خون در طول دوره به شدت کاهش یافته است و توصیه می شود که برای بالانس کردن ترشح هورمون‌ها در خود بدن پس از قطع مصرف اکسی متولون از داروهایی نظیر هاچ‌ سی‌ جی‌ استفاده شود.

در آخر اینکه امیدوارم هرکسی سراغ هر نوع استروییدی میره با اطلاع و تحقیق کرده باشه چون سلامتی بهترین هدیه خداوند به انسان هستش.

منبع : تک اندام

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.