اکسی متالون

اکسی متالون

اکسی متالون

اکسی متالون یک استروئید خوراکی است اکسی متالون با محبوس ساختن آب در بدن به سرعت باعث بزرگ تر به نظررسیدن عضلات میشود و مصرف کننده در زمان کوتاه بسیارزود حجیم میشود در نتیجه اثربخشی اکسی متالون بسیار سریع و بالاست وهمچنین خواص استروژنی آن هم خیلی بالاست ! بدن ورزشکار اصطلاحا با مصرف اکسی متالون پف کرده و عضلات حجیم ولی صاف و بدون تفکیک به نظر می رسند از این رو اکسی متالون در عضله سازی از نظر کیفی داروی خوبی نمی باشد .


ولی از لحاظ افزایش قدرت که در نتیجه افزایش آب و نمک ( الکترولیت ها ) در بدن مثل سدیم و کلر و پتاسیم وغیره می باشد منحصر به فرد است . همچنین این افزایش الکترولیتها باعث می شود ورزشکاران در انجام تمرینات سخت کمتر دچار ضرب خوردگی و آسیب های بدنی بشود بدین جهت در ورزش های پاورلیفتینگ و وزنه بردار ی در اوزان سنگین وزن اکثرا از این دارو بهره می گیرند.
اکسی متالون با تاثیر واسط باعث افزایش گلبول های قرمز خون شده که در نتیجه میزان اکسیژن رسانی به عضلات را افزایش می دهد که این موضوع باعث افزایش کارایی و زمان انجام فعالیت ورزشی میگردد .

اکسی متالون در واقع مثل پمپ آب عضلات را باد می کند و ورزشکاران که از آن بهره میبرند معمولا خوشحال اند که اینقدر سریع صاحب بدنی حجیم میگردند ولی به قیمت عوارض استروژنی خطرناک و بالا. گزارش شده که عوارض استروژنی بالا اکسی متالون در دراز مدت علاوه بر عوامل مخرب باعث عوارض رفتاری و روحی نظیر ” ورزش زدگی ” نیز میگردد . زیرا ورزشکار با مصرف اکسی متالون ازتعداد ست ها و روز های تمرین خسته نشده و گاهی بیش از ۶ روز مداوم به تمرینات میپردازد که در دراز مدت باعث ورزش زدگی میگردد.

اگر چه اکسی متالون یک داروی مناسب برای دوران آماده سازی برای مسابقات پرورش اندام نمی باشد و لیکن می تواند به استروئیدها دیگر در دوره های حجم برای رسیدن به حجم آرمانی و همچنین قدرت بیشتر کمک کند . از این رو از ١تا ۶ هفته نسبت به نیاز میتوان از آن استفاده کرد  و سپس با آنتی استروژن های قوی و داروهای دپورتیک مشکلات و ضررهای مصرف این سم قوی را کاهش داد.
در مورد میزان مصرف اکسی متالون عقاید متفاوتی وجود دارد ولی از نظر علمی بین ٠٫۵ تا ٢٫۵ میلی گرم به ازا هر پون وزن بدن می توان از این دارو استفاده کرد که مثلا برای یک ورزشکار ٨۵ کیلویی برابر ٩٣ تا ۴۶ میلی گرم در روز (٫۵ تا ٩ قرص در روز ) ولی مصرف ٣ تا قرص در روز که معادل ١۵٠ میلی گرم می باشد بیشتر از دوز مجاز است. اصولا برای حداکثراثر بخشی و حداقل خطر از دوز مصرفی ٠٫۵ تا ٠٫٨ میلی گرم به ازا هر پوند وزن بدن استفاده میگردد که کم خطر ترین و موثر ترین دوز مصرفی اکسی متالون نام گرفته است.

توجه شود که اگر برای اولین بار است که از اکسی متالون استفاده میکنید توصیه میشود برای دوره اول در هر وزنی که  هستید بیش از ۵٠ میلی گرم در روز (١ قرص در روز ) استفاده نکنید.بهتر است اکسی متالون را با وعده های غذایی صبحانه و عصرانه استفاده کرد و از ساعت ١٩ به بعد سعی کنید مصرف نکنید . علت آن بالا رفتن فشار خون پس از مصرف که در پیش اشاره شد.

ورزشکاران بالای ١٠٠ کیلو گرم میتوانند دوز مصرفی را تا سقف ١۵ میلی گرم در روز تنها به مدت ٣ هفته افزایش بدهند.
اکسی متالون نیز مثل سایر استروئیدهای خوراکی از شاخه داروهای آلفا الکیلت که این ترکیب سبب جلوگیری از شکسته شدن دارو توسط کبد درخون میگردد و این ترکیب بخاطر زهراگین بودن آن طولانی کردن دوره آن به مدت بیش از ۶ تا ٨ هفته صدمات شدید کبدی را به ارمغان می آورد و باعث به هم خوردن و تعادل آنزیم های کبدی شده و همچنین با سمی کردن کبد باعث ایجاد برخی تومورهای خوش خیم و بدخیمی کبدیو یرقان میگردد.
به علت عوارض آندروژنی بالا و زهراگین در اکسی متاولون استفاده همزمان ازآنتی استروژن برای کاهش عوارض فوق حتما توصیه میگردد احتباس آب در بدن کمک کرده که باعث می شود عضلات سفت تر و عضلانی تر به نظر رسیده و در افزایش قدرت بدنی نقش مهمی را ا یفا مینماید سردرد و سرگیجه و حالت تهوع از عوارض آنی مصرف اکسی متالون می باشد و سایرعوارض خطرناک آندروژنیک و آسیب های کبدی از آثار بلند مدت مصرف این ترکیب است .

منبع : fitnesstips

۲ Comments
 1. Ali دی ۱۰, ۱۳۹۲ at ۱:۲۹ ق.ظ - تکرار

  با سلام
  ۱٫اکسی متالون انواع داره ؟ ( خارجی / ایرانی )
  ا۲٫ز داروخانه های میشه تهیه کرد ؟
  ۳٫ میشه زیر نظر متخصص مصرف کرد؟ (‌چه نوع متخصصی باشد ؟‌)

  سپاس

  • احسان اخلاق منش دی ۱۷, ۱۳۹۲ at ۱۲:۱۹ ب.ظ - تکرار

   سلام
   لطف جهت طرج سئوالات و یا مشاوره و … میتونید با شماره ۰۹۱۲۲۰۹۶۰۰۸ تماس بگیرید .

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.