استروئيدهاي آنابوليك چیست

استروئیدهای آنابولیک چیست ؟

استروئیدهای آنابولیک چیست

استروئیدهای آنابولیک فرایندهای بافت سازی را تسریع می کنند و فرایندهای کاتابولیک (سوختی) را معکوس می کنند. همچنین این داروها هنگامی که کالری و پروتئین کافی به بدن برسد، تعادل نیتروژن را بهبود می بخشد. این دسته نه به عنوان جانشین بلکه به عنوان کمک درمان در بیماری هایی مانند کم خونی، پوکی استخوان، سرطان پستان و رماتیسم مصرف دارند.

میزان مصرف نابجای استروئیدهای آنابولیک (داروهای هورمونی) نامشخص است. زیرا این داروها به طور غیر قانونی و بدون نظارت مصرف می شوند. ولی به هرحال افراد آگاه حدس می زنند که حدود یک تا سه میلیون نفر (در آمریکا) از این داروها، نابجا استفاده می کنند. در بین ورزشکارانی که ۱۲ تا ۱۷ سال دارند، کراتین ماده ای است که رتبه اول مصرف نابجا را دارد و استروئیدهای آنابولیک در ردیف دوم قرار گرفته است. چهار تا ۱۲ درصد از پسرهای مدرسه رو در جواب سؤالات گفته اند که در گذشته و یا در زمان حال از این داروها استفاده کرده و یا می کنند. ولی به نظر می رسد که این مقدار باید بسیار بیشتر از این باشد.

دانشمندان در حال حاضر معتقدند که استفاده نابجا از داروهای استروئید آنابولیک قدرت و حجم عضلات را بیشتر می کند. ولی این نظریه کاملاً گمراه کننده است. زیرا فواید احتمالی مصرف نابجای آنها در حدی نیست که مصرف کننده آن به این داروها اعتقاد دارد. ولی از طرفی از عوارض مرگبار این داروها نیز اطلاع ندارد. در یک بررسی نیمی از قهرمانان المپیک گفته اند که بسیار مایلند که از این داروها استفاده کنند تا مدال بگیرند. حتی اگر عوارض جانبی این داروها آنها را بکشد!

عوارض جانبی این داروها بسیار عمیق و تأثیرگذار هستند. بعضی از عوارض این داروها بر زیبایی اثر می گذارند. ولی بعضی از عوارض تغییرات دایمی در شکل بدن ایجاد کرده و یا موجب مرگ ناگهانی می شوند که معمولاً در افراد سالم و جوان اتفاق می افتد. مصرف استروئیدهای آنابولیک حتی در ورزشکاران توصیه نمی شود. زیرا این فرضیه که این داروها به طور قابل ملاحظه کارایی ورزشکاران را با افزایش دادن قدرت عضلات زیاد می کنند، ثابت نشده و خلاف واقع است. افزایش وزن گزارش شده در ورزشکاران پس از مصرف این داروها تا حدی ناشی از تجمع مایع (که عارضه بالقوه خطرناک با هورمون های مردانه است) است. خطر بروز سایر عوارض جانبی مانند کاهش اسپرم سازی و کوچک شدن بیضه ها در مردان، اختلالات قاعدگی و بروز صفات مردانه (مانند کلفت شدن صدا، پیدایش آکنه و رشد غیر طبیعی موها) در زنان، مسمومیت های کبدی بر هر گونه فایده احتمالی استروئیدهای آنابولیک چیرگی دارد و استفاده از آنها را نامطلوب می سازد

اثرات جانبی استروئیدهای آنابولیزان روی سیستم قلبی-عروقی عبارتند از اثر روی فشارخون، اثر روی متابولیسم لیپوپروتئین ها و اثر روی ساختمان و عمل قلب. همچنین فشار خون ممکن است بالا برود. استروئیدهای آنابولیک میزان DHL (چربی خوب) را پایین آورده و مقدار LDLMI (چربی بد) را بالا می برند. استروئیدهای آنابولیزان ساختمان قلب را هم تغییر می دهند. یعنی بطن چپ را بزرگ کرده و در نتیجه عمل دیاستول آن را مختل می کنند. تمام این مسایل غیرطبیعی شده تا سال ها بعد از قطع مصرف هم می توانند باقی بمانند.
استروئیدهای آنابولیک چیست

استروئیدهای آنابولیزان اثرات منفی روی کبد ایجاد می کنند. به خصوص انواعی از دارو که به صورت خوراکی مصرف می شوند این اثر را به جا می گذارند. عارضه کبدی این داروها می تواند زردی، ‌فضاهای کیستیک مملو از خون در سرتاسر کبد، سرطان و غیره باشد.

مصرف دوزهای بالاتر از دوز درمانی از استروئیدهای آنابولیزان می تواند تغییرات قابل برگشت یا غیرقابل برگشتی در سیستم تولیدمثل ایجاد کند. مصرف این داروها باعث می شود که سیستم هیپوتالاموس-هیپوفیز-غدد جنسی مختل شده و روی این حلقه اثر منفی بگذارد و در نتیجه میزان تستوسترون و گنادوتروپین FSH و LH پلاسما کاهش یابد. از آن جایی که هر دوی این هورمون ها برای تولید اسپرم ضروری هستند، اولین علایم پس از ۲۴ ساعت بعد از تجویز دارو ایجاد شده و تعداد، ‌تحرک و دانسیته اسپرم کاهش یافته و شکل های غیرطبیعی اسپرم افزایش می یابد و گاه گاهی بیضه ها آتروفیه (کوچک) شده و تعداد اسپرم ها به صفر می رسد و بیمار عقیم می شود. چنانچه شخص دارو را قطع کند ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا بهبودی حاصل شود که این زمان بستگی به دوز و مدت زمان مصرف دارو دارد. درمواردی هم تعداد اسپرم ها در حد صفر باقی مانده و عقیمی دایمی ایجاد می شود.

مصرف استروئیدهای آنابولیزان با دوزهای بالا اغلب با رفتارهای تهاجمی همراه است. تغییرات خلقی متعددی به دنبال مصرف این داروها ایجاد می شوند. مانند افسردگی، شیزوفرنی، وابستگی به دارو و تمایل به خودکشی.

زمانی که از استروئیدهای آنابولیزان به مقادیر زیاد استفاده شود، استروئید اضافه تبدیل به استروژن (هورمون زنانه) می شود. مصرف کننده مرد حس می کند که پستان هایش رو به رشد هستند. بعد از مدتی بزرگ و دردناک می گردند و اگر این عارضه با قطع دارو فروکش نکند، ممکن است جراحی لازم شود. بعضی از ورزشکاران از داروی tamoxifen استفاده می کنند تا دچار رشد پستان نشوند. ولی شواهدی در دست نیست که این دارو بتواند جلوی این عارضه را بگیرد. زنانی که از این داروها به طور نابجا استفاده می کنند به علت افزایش آندروژن (هورمون مردانه)، دچار کم مویی تیپ مردانه شده و صدای آنها کلفت می شود و پس از مدتی پستان هایشان کوچ و چروکیده می شود.

منبع : fitnesstips

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.