بدنسازی|فیتنس|اخبار ورزشی|مقالات ورزشی

بدنسازی,زیبایی اندام

فیتنس|بدنسازی

ورزش برای همه

بدنسازي

بدنسازي و تناسب اندام
اجرای حرکات با دستگاه اسمیت

طراحی وب سایت و بهینه سازی

مجری طراحی وب سایت های بزرگ تجاری فروشگاهی در سراسر کشور با طراحی های بسیار شکیل و پر محتوا و سایت های داینامیک و پنل مدیریت

wideweb.ir drbehzadfarokhi.comبدنسازی گاهی می توان در مورد برنامه حسابداری بحث کرد و با توجه به نرم افزارهایی که تا کنون تولید شده www.rayasepehr.com را به عنوان بهترین نمونه این نرم افزار ها قرار داد.sharp-ir نیز شرکتی می باشد که در رسته کاری تصفیه هوا فقش موثری را ایفا می کند. این سایت می تواند آموزش بسیار مناسبی در زمینه تولید نرم ادستگاه های تصفیه هوا داشته باشد. اکنون زمان آن رسیده که برخی از هاست های برتر کشور را معرفی کنیم و از میان این هاست ها ، موارد لینوکسی آن را مجزا کنیم و به بازدیدکننده نمایش دهیم. هاست لینوکس ایران هاست24 بی شک از بهترین هاست های لینوکس ایران و ارزانترین می باشدهاست لینوکس
  • با بینی زیبا و جراحی زیبایی بینی بهترین باشید جراحی بینی از بهترین جراحی های زیبایی می باشد
  • شکم خود را با رژیم آب کنید و اگر نشد بهترین گزینه جراحی لاغری شکم یا جراحی زیبایی شکم می باشد.جراحی شکم در جراحی های شکم به یک زیبایی اندام برسید
  • جراحی سینه
  • جراحی لیفت صورت می تواند به زیبا شدن صورت شما در عمل لیفتینگ کمک کند
  • جراحی پلک هم با متخصص این رشته دکتر آرش نجف بیگی به اوج خود رسیده و پلک های مراجعه کنندگان عمل می شود
  • جراحی لاغری
  • با راهبند های الکتروپارس به بهترین نحو ممکن راهبند اتوماتیک را ملاحظه کنید و بعد از دیدن قیمت راهبند های اتوماتیک تصمیم بگیرید
پنج شنبه ۱۰ فروردین
جراحی زیبایی و لیزر  کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24تن ورز

اجرای حرکات با دستگاه اسمیت

1804

اجرای حرکات با دستگاه اسمیت
یک میله از دستگاه اسمیت به واسطه محدوده حرکتی مشخص و محفوظی که دارد استفاده از وزنه‌های خیلی سنگین را ایمن‌تر می‌سازد. خیلی ساده بیان کنیم وقتی با دستگاه اسمیت کار می‌کنید در واقع می‌توانید تمام تمرکز خود را روی انجام حرکت داشته باشید و از استراحت در دامنه حرکت جلوگیری کنید.

گرچه وزنه‌های آزاد سریع‌ترین راه برای حجم‌سازی هستند اما دستگاه اسمیت هم در نوع خودش خیلی مؤثر است. برخلاف یک میله هالتر، یک میله از دستگاه اسمیت به واسطه محدوده حرکتی مشخص و محفوظی که دارد استفاده از وزنه‌های خیلی سنگین را ایمن‌تر می‌سازد.

خیلی ساده بیان کنیم این طور باید بگوئیم که وقتی با دستگاه اسمیت کار می‌کنید در واقع می‌توانید تمام تمرکز خود را روی انجام حرکت داشته باشید و از استراحت در دامنه حرکت جلوگیری کنید.دستگاه اسمیت می‌تواند هم یک حرکت وزنه آزاد باشد، هم یک حرکت با دستگاه. برخی حرکات مهم از جمله اسکوات، پرس سینه، زیربغل هالتر خم و… را می‌توانید با این وسیله تمرینی اجرا کنید و از سوی دیگر حرکاتی مثل جلو بازو و ساق پا را نیز می‌توانید به عنوان یک حرکت با دستگاه روی این تجهیزات اجرا کنید.

در این راهنما که در اختیارتان قرار دارد، رایج‌ترین و بهترین حرکات قابل اجرا با دستگاه اسمیت را می‌شناسید و احتمال اینکه تا به حال با برخی از آنها مواجه نشده باشید وجود دارد. برای هر یک از گروه‌های عضلانی بدن یک حرکت اینجا معرفی می‌شود که می‌توانید از آن بهره‌گیری کنید.
اسکوات پا باز

برای اجرای این حرکت زیر میله هالتر قرار بگیرید و بین پاهای خود حدود ۵۰ سانتی‌متر فاصله نگهدارید. نوک پاها باید به سمت بیرون بدن باشند و ضمناً پاها باید حدوداً ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر جلوتر از میله هالتر روی زمین قرار بگیرند.پس از آزاد کردن ضامن دستگاه زانوهای خود را خم کنید تا جایی که ران‌ها در موقعیت اندکی پائین‌تر از حد موازی با زمین قرار بگیرند. پس از لحظه‌ای توقف در وضعیت مذکور سعی کنید زانوها را صاف کنید و به موقعیت شروع حرکت بازگردید.

نکته: دستگاه اسمیت صاف نگهداشتن بالاتنه حین اجرای اسکوات را خیلی ساده‌تر امکان‌پذیر می‌کنند که در نتیجه این فرم حرکتی عضلات ران خیلی بیشتر و بهتر تحت فشار قرار می‌گیرند. شما هم‌چنین می‌توانید در مراحلی از حرکت بالانس خود را حفظ کنید که امکان آن حین استفاده از هالتر آزاد ممکن نیست.
ساق پا ایستاده

تفاوت اصلی بین حرکت ساق پا ایستاده با دستگاه مخصوص و ساق با دستگاه اسمیت این است که در مدل اسمیت فشار مستقیم‌تر روی عضلات ساق نسبت به مدل دیگر اعمال می‌شود. در مدل اسمیت وزنه کمتری نیاز است و یه احتمال زیاد خودتان هم متوجه خواهید شد حفظ تعادل بدن در این حرکت دشوار است (اما بی‌خطر) که همین باعث درگیری سخت‌تر عضلات ساق می‌شود.

نکته: برای انجام این حرکت نیاز به پله یا سکویی برای زیرپنجه‌ها قرار دادن دارید که حداقل ارتفاع آن باید ۱۰ سانتی‌متر باشد. در بخش پائین حرکت تمرکز کنید روی ایجاد کشش کامل روی عضلات ساق و در بخش بالای حرکت هم روی انقباض کامل عضلات متمرکز باشید.
لیفت پشت پا

برای دسترسی به کششی خوب و قابل قبول حین اجرای لیفت پشت پا، روی یک بلوک با ارتفاعی بایستید که در بخش پائین حرکت هالتر روی پایه قرار نگیرد. فاصله شما با دستگاه باید درحدی باشد که میله هالتر جلوی بدن فقط ۵ سانتی‌متر با شما فاصله داشته باشد. برای حفظ فشاری دائم روی عضلات پشت پا اندکی مانده تا در بخش بالای حرکت کاملاً صاف شوید توقف کنید و هرگز از بخش پائین حرکت به میله ضربه نزنید تا بخواهید آنرا جابجا کنید.

نکته: اجرای حرکت اسکوات در حالتی که پاها بیشتر از ۲۵ سانتی‌متر جلوتر از میله باشند فشار بیشتری روی عضلات پشت پا قرار می‌دهد. هم‌چنین می‌توانید حرکت لیفت پشت پا را نیز که روی عضلات پشت پا، باسن و فیله‌کمر فشار می‌آورد را نیز برای عضلات پشت پای خود اجرا کنید.
پرس سینه یا بالاسینه

از میز پرسی استفاده کنید که همواره برای اجرای حرکت با هالتر آزاد از آن استفاده می‌کنید. برای اجرای پرس بالاسینه باید طوری میز زیرهالتر تنظیم شود که وقتی دراز کشیده‌اید بخش بالایی عضلات سینه‌تان مستقیم زیرمیله قرار گرفته باشد.

دقت کنید که برای آزاد کردن ضامن هالتر نباید مچ دست‌ها را بیش از حد سمت عقب متمایل کنید چرا که این کار می‌تواند آرنج‌ها را به سمت جلوی بدن متمایل سازد. زمانی که هالتر را پائین باز می‌گردانید اندکی مانده تا به سینه برخورد کند توقف کنید و در بخش بالای حرکت هم مقداری مانده تا آرنج‌ها کاملاً صاف شوند جهت حفظ حداکثر فشار روی عضلات توقف کنید.

نکته: زمانی که پرس سینه را با دستگاه اسمیت اجرا می‌کنید می‌توانید حفظ بالانس وزنه را فراموش کنید و صرفاً روی انقباض و درگیری عضلات فکر کنید.
زیربغل هالتر خم مچ برعکس

از آنجایی که در حالت عادی اگر بخواهید حرکت زیربغل هالتر خم را با دستگاه اسمیت اجرا کنید در بخش پائین حرکت قبل از آنکه هالتر کاملاً آویزان شود وزنه به پایه می‌رسد لذا نیاز به استفاده از یک سکو یا استپ محکم جهت ارتفاع دادن به پاها دارید تا بتوانید به کشش کامل در عضلات برسید و دامنه حرکتی کامل را داشته باشید. هالتر را به صورت مچ برعکس بگیرید و فاصله بین دست‌ها را حدود مقداری بازتر از عرض شانه‌ها رعایت کنید. در بخش بالای حرکت که به انقباض می‌رسید در هر تکرار ۱ ثانیه توقف کنید.

نکته: به وسیله دستگاه اسمیت می‌توانید انواع متفاوتی از حرکات زیربغل را اجرا کنید از جمله زیربغل هالتر خم، زیربغل تک خم، ددلیفت و زیربغل هالتر خم مچ برعکس.

اجرای حرکات با دستگاه اسمیت

پرس سرشانه

برای اجرای این حرکت سعی کنید از میزی استفاده کنید که تکیه‌گاه عمودی داشته باشد. البته شیب تکیه‌گاه نباید کاملاً عمودی باشد بلکه باید چند درجه کمتر از ۹۰ باشد. زمانی که می‌خواهید ضامن دستگاه را آزاد کنید بیش از حد مچ‌ها را سمت عقب متمایل نکنید چرا که این کار وادارتان می‌کند آرنج‌ها را به سمت جلوی بدن متمایل کنید. برای حفظ فشاری دائمی روی عضلات جلویی سرشانه، میله را تقریباً همسطح با چانه خود پائین ببرید و در بخش بالای حرکت هم اندکی مانده به بازشدن کامل آرنج‌ها حرکت را متوقف کنید.

نکته: حرکات پرس سرشانه و کول با هالتر روی بخش جلویی و کناری سرشانه‌ها تمرکز دارند اما می‌توانید عضلات پشت سرشانه خود را با اجرای حرکت زیربغل هالتر خم دست باز و عضلات کول خود را با حرکت شراگ تقویت کنید.

کول با هالتر دست‌باز

به عرض شانه بین دست‌ها فاصله رعایت کنید و میله هالتر را بگیرید. زمانی که وزنه را بالا می‌کشید آرنج‌های خود را بالا و به سمت بیرون بدن حرکت دهید. ضمناً بدن را نزدیک به میله نگهدارید. این تکنیک‌ها باعث می‌شود عمده تمرکز روی بخش کناری سرشانه‌ها قرار بگیرد و کمتر روی عضلات کول قرار بگیرد (در مدل دست جمع این حرکت عمده فشار روی کول‌ها قرار نمی گیرد).
پشت بازو نشسته

وزنه انتخابی باید سبک‌تر از حالت وزنه آزاد در همین حرکت باشد. جلوی میله دستگاه بنشینید و در حالی که دست‌ها از هم حدوداً ۲۰ سانتی متر از هم فاصله دارند میله را بگیرید و وزنه را از ضامن آزاد کنید. آرنج‌های خود را خم کرده و اجازه دهید که آرنج‌ها به سمت جلوی بدن متمایل شوند. هالتر را تا پشت سر پائین ببرید سپس اقدام کنید.

بالا باز گرداندن وزنه. در بخش بالای حرکت مختصری مانده به صاف شدن کامل آرنج‌ها توقف کنید. توجه داشته باشید که این حرکت می‌تواند فشار روی مچ‌ها وارد کند در نتیجه در هر جلسه تمرین از این حرکت استفاده نکنید که تداوم آن موجب بروز ناراحتی یا آسیب در مچ دست‌ها شود.

نکته: مگر اینکه حرکت پرس سینه دست جمع را اجرا کرده باشید که استفاده از حرکت پشت بازو با دستگاه اسمیت برایتان واجب نباشد. حین اجرای حرکت پشت بازو با وزنه آزاد و پشت بازو با کابل دست‌ها در مسیری کمانی شکل حرکت دارند که با دستگاه اسمیت چنین امکان حرکتی برای دست‌ها وجود ندارد. همین حرکت مستقیم دست‌ها در این حرکت است که تفاوت به وجود می‌آورد و باعث می‌شود این حرکت برای استفاده هر از گاهی در برنامه تمرین مناسب جلوه دهد.

جلو بازو سرخوردنی

به جای اینکه مثل حرکت جلوبازو با هالتر دست‌ها را به سمت جلو و بالا حرکت دهید و آرنج‌ها را کنار بدن ثابت نگهدارید، در حرکت جلو بازو با دستگاه اسمیت شما نمی‌توانید هالتر را به سمت جلو حرکت دهید بلکه ناچار هستید آرنج‌های خود را سمت عقب متمایل کنید تا بتوانید وزنه را جابجا کنید. به عرض شانه هالتر را در دست بگیرید. از جلو دادن آرنج‌ها یا بالادادن شانه‌ها حین اجرای حرکت امتناع کنید. در این مدل دامنه حرکت نسبت به مدل عادی کوتاهتر است و اکثر فشار هم در بخش میانی حرکت روی عضلات اعمال می‌شود. این حرکت چنانچه دائماً مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند برای مچ دست‌ها مخرب باشد لذا فقط گاهی از آن استفاده کنید.

نکته: همانند پشت بازوها، شما اکثر اوقات جلو بازوهای خود را نیز در یک مسیر حرکتی کمانی‌شکل تمرین می‌دهید در نتیجه تمرین دادن آنها در یک دامنه صاف می‌تواند تغییر خوبی به حساب آید.

منبع : فیتنس تیپس

نظر خود را بگذارید


شش + = 15

 کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24 تن ورز