آندروژن چیست ؟

آندروژن چیست ؟

آندروژن یک نام کلی برای ترکیبات ساخته شده صنعتی (داروهایی مانندتستوسترون که دارای خواص آندروژنیک هستند.این ترکیبات با اتصال به گیرنده های آندروژنیک در سلولها پیشرفت یا بروز صفات مردانه را تحریک یا کنترل میکنند. این صفات میتوانند مربوط به فعالیت اندامهای جنسی مردانه باشند (مانند رشد بیضه) یا پیشرفت صفات ثانویه جنسی در مردان (مانند رشد موهای ریش و آکنه). اغلب آندروژنها خواص آنابولیک مانند رشد سلولهای عضلانی و تحریک ساخت هموگلوبین نیز دارند. برخی ترکیبات آندروژنیک به صورت طبیعی در بدن خانمها نیز تولید میشود که افزایش تولید آنها در برخی بیماریها روی میدهد.

تولید در بدن

آندروژنهای درونزاد عموما در قشر غده فوق کلیوی با ساختار استروئیدی ۱۹ کربنه از پیشسازهایی نظیر کلسترول تولید میشوند مانند آندروستن دایون ، DHEA و DHEA-S   آندروستن دایون در بیضه و تخمدان نیز تولید میشود و به تستوسترون متابولیزه میشود.
اثرات

آندروژن‌ها مهمترین عامل کنترل رشد موی سر انسان هستند. رشد سبیل، موهای زیر بغل و ناحیه کشاله ران به آندروژن‌ها وابسته است. موی سر پس از بلوغ به هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) واکنش منفی نشان داده و به مرور سبب کاهش تعداد و ریزش آن‌ها می‌شود.

کاربردها

به دلیل تاثیرات متعدد آندروژنها در اندامهای مختلف این داروها کاربردهای مختلفی دارند مانند بدنسازِی، ر صورت عدم بروز به موقع صفات ثانویه جنسی، کندی رشد، کمخونی، آندومتریوز، جلوگیری از حاملگی، درماناستئوپروز دوران یائسگی، سرطان سینه، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و … همچنین داروهای آنتی آندروژن مانند سیپروترون نیز در مواردی مانند کانسر پروستات و ریزش موی مردانه بکار میروند.

منبع : fitnesstips

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.