آشنایی با ونستات

آشنایی با ونستات

آشنایی با ونستات

ونستات دارویی است که تقریبا بدون ایجادعوارض جانبی به همراه تغذیه مناسب سبب کاهش وزن می شود به خصوص درافراد با فشارخون بالا , دیابت , چربی خون بالا یا بیماران قلبی قابل استفاده می باشد.

مکانیسم اثر :

می دانیم که چربی ها با داشتن کالری بالا مهمترین عامل چاقی محسوب می گردند. ونستات با مهار آنزیم لیپاز که از لوزالمعده ترشح می شود وباعث هضم وجذب چربی می شود از جذب چربی درروده جلوگیری می کند بنابراین مانع جذب چربی به عنوان مهمترین عامل چاق کننده عمل می نماید.

نکته مهم :این دارو از طریق خوراکی به مقدار ناچیز جذب می شود و۹۷% آن از طریق مدفوع دفع می گردد پس چون وارد خون نمی شود عوارض جانبی خاصی نیز ندارد.

نحوه مصرف:

مقدارمصرف ان ۳بار در روز به همراه غذا و یا حداکثر یک ساعت بعد از مصرف غذا می باشد که در آن صورت از جذب حداقل یک سوم از چربی های خورده شده جلوگیری می نماید.

مطالعات کاملا اثبات شده نشان داده است که خوردن ونستات به همراه یک رژیم غذایی مناسب (نه رژیم های غذایی شدید وخطرناک که اکثرا به اشتباه توصیه می گردند ویک فعالیت بدنی حداقل  ۳۰ دقیقه ورزش  معمولی درروز  می تواند سبب کاهش وزن ۱۰% درطی ۶ ماه گردد که این مقدار کاهش وزن بسیار ایده آل است.

نکات مهم قبل از مصرف ونوستات

۱-درصورت حساسیت به دارو حتما با پزشک خودمشورت کنید

۲-این دارو برای چاقی ناشی از تغذیه می باشد واگر چاقی به علت بیماری  های خاص مانند کم کاری تیروئید ,اختلالات هیپوفیز وسایر اختلالات هورمونی باشد موثر نمی باشد.

۳-این دارو براشتها تاثیری ندارد وسبب کاهش اشتها نمی گردد.

۴-این دارو سبب کاهش جذب ویتامین های محلول درچربی وبتاکاروتن نیز می گردد.بنابراین درهنگام  درمان باید یک مکمل مولتی ویتامین که شامل ویتامین های ADEKوبتاکاروتن باشد خورده شود.این مولتی ویتامین می تواند به صورت یکبار درروز وحداقل دوساعت قبل یا بعد از مصرف دارو خورده شود.بهترین زمان خوردن مولتی ویتامین هنگام خواب است.

۵-این دارو با برخی داروها مثل رقیق کنده های خون(وارفارین)ویا داروهای ضد سرطان مثل سیکلوسپورین ویا برخی داروهای ضد دیابت مثل مت فورمین ویا انسولین تداخل دارد وسبب کاهش اثر آنها می شود.پس حتما درصورت مصرف داروهای فوق با پزشک خود مشورت کنید.

۶-درموارد سابقه بی اشتهایی عصبی ,سنگ کیسه صفرا  بیماری های تیروئید بیماری های کلیه دیابت ویا سوتغذیه باید با احتیاط مصرف شود پس دراین گونه موارد حتما تحت نظر پزشک تجویز گردد.

۷-درصورت حاملگی ویا شیردهی منع مصرف دارد.
آشنایی با ونستات
عوارض جانبی

عوارض جانبی این دارو بسیار کم و محدود می باشد. مهمترین وشایع ترین عارضه جانبی آن تغییر درعادات وحرکات روده واجابت مزاج می باشد

مدفوع چرب ,بی اختیاری یا تکرر مدفوع ,جمع شدن گاز درشکم ,دردهای شکمی ,اختلالات عادت ماهیانه ,سندروم شبه آنفولانزا عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی.

البته عوارض فوق بسیار نادر است ودر صورت بروزاین گونه عوارض  حتما با پزشک  خود مشورت نماید.

معمولا این  عوارض درطی دوهفته اول کاملا برطرف می گردد.

درصورت بروز عوارض زیر حتما داروقطع شود.

خارش ,قرمزی پوست کهیر یا جوش های غیرعادی ,تورم پوست ,درد قفسه سینه ,اشکالات تنفسی ,تب

نام ژنریک دارو: Orlistat

منبع : fitnesstips

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.