بدنسازی|فیتنس|اخبار ورزشی|مقالات ورزشی

بدنسازی,زیبایی اندام

فیتنس|بدنسازی

ورزش برای همه

بدنسازي

بدنسازي و تناسب اندام
آشنایی با هورمون هاي پپتيدي و استروئيدي

طراحی وب سایت و بهینه سازی

مجری طراحی وب سایت های بزرگ تجاری فروشگاهی در سراسر کشور با طراحی های بسیار شکیل و پر محتوا و سایت های داینامیک و پنل مدیریت

wideweb.ir drbehzadfarokhi.comبدنسازی گاهی می توان در مورد برنامه حسابداری بحث کرد و با توجه به نرم افزارهایی که تا کنون تولید شده www.rayasepehr.com را به عنوان بهترین نمونه این نرم افزار ها قرار داد.sharp-ir نیز شرکتی می باشد که در رسته کاری تصفیه هوا فقش موثری را ایفا می کند. این سایت می تواند آموزش بسیار مناسبی در زمینه تولید نرم ادستگاه های تصفیه هوا داشته باشد. اکنون زمان آن رسیده که برخی از هاست های برتر کشور را معرفی کنیم و از میان این هاست ها ، موارد لینوکسی آن را مجزا کنیم و به بازدیدکننده نمایش دهیم. هاست لینوکس ایران هاست24 بی شک از بهترین هاست های لینوکس ایران و ارزانترین می باشدهاست لینوکس
  • با بینی زیبا و جراحی زیبایی بینی بهترین باشید جراحی بینی از بهترین جراحی های زیبایی می باشد
  • شکم خود را با رژیم آب کنید و اگر نشد بهترین گزینه جراحی لاغری شکم یا جراحی زیبایی شکم می باشد.جراحی شکم در جراحی های شکم به یک زیبایی اندام برسید
  • جراحی سینه
  • جراحی لیفت صورت می تواند به زیبا شدن صورت شما در عمل لیفتینگ کمک کند
  • جراحی پلک هم با متخصص این رشته دکتر آرش نجف بیگی به اوج خود رسیده و پلک های مراجعه کنندگان عمل می شود
  • جراحی لاغری
  • با راهبند های الکتروپارس به بهترین نحو ممکن راهبند اتوماتیک را ملاحظه کنید و بعد از دیدن قیمت راهبند های اتوماتیک تصمیم بگیرید
سه شنبه ۵ بهمن
جراحی زیبایی و لیزر  کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24تن ورز

آشنایی با هورمون های پپتیدی و استروئیدی

3801

آشنایی با هورمون های پپتیدی و استروئیدی

 آدمی به طور طبیعی تحت سیطره هورمون های موجود در بدن خود بوده و این هورمون های بدن هستند که شرایط فیزیکی و حتی حالات روانی وی را رقم می زنند. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که از یک ارگان در بدن که معمولا غده نامیده می شود ترشح شده و سپس در خون رها می شوند. هورمون های رها شده در خون در بدن به گردش در آمده و به سلول های هدف و به گیرنده های موجود در سلول های هدف می رسند.


زمانی که هورمون ها به سلول های هدف می رسند بر روی این سلول ها اثر گذاشته و منشا اثراتی می گردند که این اثرات بدن را در جهات مختلف هدایت می کنند. به طور طبیعی هورمون های موجود در بدن را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

· هورمون های پروتئینی یا پپتیدی
· هورمون های استروئیدی یا روغنی

هورمون های پپتیدی که هورمون های پروتئینی نیز خوانده می شوند هورمون هایی هستند که ماهیتی از جنس پلی پپتید و یا پروتئین دارند. این هورمون ها از زنجیره های بلند اسید های آمینه تشکیل شده اند و از بارز ترین ویژگی هورمون های پروتئینی نیز این بوده است که این هورمون ها در برابر حرارت و در برابر گرما و دمای محیط حساس هستند و با افزایش دما به زودی و به راحتی از بین می روند.

از جمله این هورمون ها یعنی هورمون های پروتئینی می توان به این موارد اشاره کرد:
· هورمون شناخته شده انسولین که موجب رانده شدن قند خون به درون سلول های بدن می شود.
· هورمون گلوکاگون که عکس هورمون انسولین عمل کرده و منجر به افزایش قند خون می شود.
· IGF یا فاکتورهای رشد شبه انسولین که فیزیولوژیست های انسانی سهم عمده ای از تاثیرات هورمون رشد در بدن را مرتبط به این هورمون ها و فاکتورها می دانند.
· و بالاخره تمام هورمون هایی که از غده هیپوفیز ترشح می شوند که از آن جمله می توان به هورمون شناخته شده و بسیار با ارزش رشد اشاره کرد.

هورمون های استروئیدی به هورمون هایی اطلاق می شوند که به طور طبیعی در بدن آدمی از چربی خاصی موسوم به کلسترول تهیه و تولید می شوند.

به دلیل اینکه این هورمون ها خاصیتی چرب داشته و از چربی ها تولید می شوند و به دلیل اینکه غشای سلول های موجود در بدن آدمی نیز از چربی تشکیل یافته و ماهیتی چرب دارد این دسته از هورمون ها به راحتی وارد سلول ها می شوند.
به همین دلیل نیز می توان گفت محلی که این هورمون ها به عنوان هدف بر آنها تاثیر می گذارند در سیتوپلاسم و یا در هسته سلول ها جای دارند.
از شناخته شده ترین هورمون های استروئیدی می توان به این موارد اشاره کرد:
· هورمون مردانه تستوسترون .
· هورمون زنانه استروژن .
· هورمون های استروئیدی .
· هورمون کورتیزول عامل اصلی تجزیه شدن پروتئین در عضلات است.
تعادل و بالانس هورمونی

سطح سرمی هورمون های مختلف در بدن آدمی محدوده معین و مشخی دارد. تعادل هورمونی در بدن آدمی تضمین کننده سلامت جسمی و تعادل فکری و روحی وی بوده و برهم خوردن تعادل هورمونی نیز منشاء اختلالات شدید جسمی و منشا انحرافات روانی و فکری شدیدی بوده است.
به طور کلی می توان گفت که سه عامل در بدن آدمی سطح سرمی هورمون ها را کنترل می کند:
زمانی که هورمونی موجب افزایش ترشح هورمون دیگری می شود ازدیاد ترشح هورمون دومی به خودی خود موجب کاهش میزان ترشح هورمون اولی می شود.
جفت هورمون های آنتاگونیست میزان ترشح و تولید همدیگر در بدن را تحت کنترل خود دارند.
به طور مثال انسولین هورمونی است که موجب افت میزان قند خون شده و موجب می شود تا قند خون به سلول ها رانده شود. در شرایطی که قند خون افزایش یابد بدن این هورمون را ترشح کرده و قند خون را تعدیل می کند. گلوکاگون نیز هورمونی است که عکس هورمون انسولین عمل کرده و قند خون را افزایش می دهد. این دو هورمون آنتاگونیست هم محسوب می شوند و موجب تعادل در کار یکدیگر می شوند.

برخی از افراد را حتما دیده اید که در سنین بالای بلوغ نیز نشانی از بلوغ در آنها نبوده و ریش و سبیل نداشته، صدایی زنانه دارند و …! این افراد کسانی هستند که بالانس هورمونی بدن آنها به هم ریخته است و هورمون های موجود در بدن و مخصوصا هورمون تستوسترون در بدن آن ها کمتر از حد معمول ترشح شده و یا کم کاری کرده است.

کسانی که قدی غیر متعارف دارند و در ضمن از نظر فکری نیز تا حدودی عقب مانده می زنند نیز افرادی هستند که از افزایش بیمارگونه ترشح هورمون رشد در بدن رنج می برند.
افرادی که با عارضه پر مویی روبرو هستند مخصوصا زنان، کسانی هستند که تعادل هورمونی بدن آن ها طبیعی نیست.
انتقال هورمون ها در بدن

معمولا بین جایی که هورمون در بدن ترشح می شود تا جایی که این هورمون باید منشا اثر شود فاصله زیادی وجود دارد. در این نقطه است که مبحث انتقال هورمون ها در خون مطرح می شود. اگر هورمون ها نیز در بدن به راحتی انتقال پیدا نکنند انسان علیرغم در اختیار داشتن هورمون کافی، امکان استفاده از این هورمون ها را نخواهد داشت.
تعداد کمی از هورمون های موجود در بدن را می توان یافت که در خون نامحلول باشند و اغلب هورمون ها به صورت محلول در خون در بدن انتقال پیدا می کنند اما بسیاری از هورمون ها و مخصوصا هورمون هایی که نا محلول در آب هستند با پروتئین های موجود در پلاسما پیوند برقرار کرده و بدین ترتیب در خون حمل شده و به تمام نقاط بدن انتقال می یابند.
هورمون های استروئیدی که ماهیتی آب گریز و نامحلول در آب دارند با پروتئین های پلاسما پیوند برقرار کرده و بدین ترتیب در خون منتقل می شوند.

تستوسترون،این هورمون آنابولیک که خواص آندروژنی بسیار قدرتمندی نیز دارد در بدن آدمی به طور طبیعی ترشح می شود. این هورمون از سلول هایی موسوم به سلول های Leydig ترشح می شود.

این هورمون به طور طبیعی در بدن مردان تولید شده و مقدار جزئی و اندکی از آن در بدن زنان نیز یافت می شود. تمایز بین زن و مرد را این هورمون رقم می زند. زمانی که به سن بلوغ می رسیم مقدار ترشح این هورمون در بدن نوجوانان مذکر افزایش یافته و موجب بروز تغییرات ناگهانی از قبیل خشونت صدا و رویش موهای صورت و … می شود.
بدن انسان سالم به طور طبیعی هورمون تستوسترون را از چربی خاصی به نام کلسترول تهیه و تولید می کند. کلسترول ابتدا در بدن آدمی به هورمونی موسوم به هورمون pregnenolone تبدیل می شود. این هورمون نیز سپس به DHEA و یا در برخی موارد به پروژسترون تبدیل می شود.
برای اینکه تستوسترون در بدن آدمی تولید شده و یا به عبارت دیگر کلسترول تبدیل به تستوسترون شود دو راه را در پیش روی خود دارد
آشنایی با هورمون های پپتیدی و استروئیدی
مسیر اول

در این مسیر ابتدا کلسترول به ماده ای موسوم به pregnenolone تبدیل می شود و این ماده نیز تحت تاثیر آنزیم های خاص قرار گرفته و به هورمون پروژسترون تبدیل می گردد. هورمون پروژسترون نیز تحت تاثیر فعالیت آنزیم های خاص به آندروستندیون بدل گردیده و دست آخر نیز تستوسترون حاصل می شود.

مسیر دوم
این مسیر نیز از کلسترول که نوعی چربی است شروع می شود. کلسترول ابتدا به pregnenolone تبدیل می شود و سپس کار موقتا به DHEA ختم می شود. DHEA به هورمون و پا بهتر بگویم به پیش هورمونی موسوم به آندرواستندیو بدل شده و دست آخر نیز تستوسترون حاصل می شود.
هورمون رشد انسانی

نام کامل و واقعی این هورمون سوماتوتروپین (somatotropin) این هورمون نیز ماهیتی پپتیدی داشته و از زنجیره هایی از اسید آمینه ها تشکیل شده است. داروهای استروئیدی را اگر در دمای معمولی اتاق نیز نگهداری کنید اتفاق چندانی رخ نداده و ماهیت آنها تغییر نخواهد کرد اما این هورمون به دلیل اینکه ماهیتی پپتیدی داشته و پروتئین نیز در برابر گرما و حرارت حساس بوده و زود ار بین می رود حتما باید در یخچال و در دماهای پایین نگهداری شود.

این هورمون به طور طبیعی در غده هیپوفیز ترشح و تولید می شود.
فاکتورهای رشد شبه انسولین IGF-1

هورمون رشد انسانی موجب افزایش ترشح فاکتورهای رشد شبه انسولین شده و بسیاری از اثرات مثبت خود را به کمک این هورمون در بدن آدمی اعمال می کند.
این ترکیب را به نام somatomedin نیز می شناسند. دلیل این گونه نام گذاری و دلیل شباهت دادن آنها به هورمون انسولین این بوده است ساختار شیمیایی این فاکتورها شباهت های زیادی به هورمون انسولین دارد اما ارتباط کاری این هورمون بیشتر از اینکه با انسولین برقرار باشد با هورمون رشد انسانی برقرار است.
این هورمون اثرات آنابولیکی درخور توجهی از خود نشان داده است. گیرنده های حساس به این هورمون تقریبا در تمامی قسمت های بدن پراکنده هستند اما عضلات، غضروف ها، استخوان ها، کبد، کلیه ها ، اعصاب، پوست و زبان از جمله قسمت هایی هستند که بیشترین گیرنده ها را دارند.
فاکتورهای رشد شبه انسولین حتی قدرت تحریک رشد سلول های عصبی را نیز دارند. حتما شما نیز می دانید که سلول های عصبی از جمله سلول های بسیار حساسی هستند که به این راحتی در بدن تکثیر نمی شوند و مرگ هر کدام از آنها به معنی از دست رفتن همیشگی برخی از توانمندی های آدمی است. دلیل اینکه ضایعات نخاعی به راحتی ترمیم نمی شوند نیز همین موضوع بوده است. این هورمون بر سلول های عصبی نیز تاثیر گذاشته و رشد و حتی تکثیر آنها را نیز زیاد می کند.
این هورمون حتی بر DNA نیز تاثیر گذاشته و موجب بهبود کیفیت کار این ماده ژنتیکی می شود.
انسولین
این هورمون نیز به طور طبیعی و در بدن آدمی تولید می شود. سلول ها بتای موجود در پانکراس هستند که این هورمون را تولید و آن را در خون رها می کنند. این سلول ها همان سلول های هستند که در جزایر لانگرهانس قرار دارند.
. در جزایر لانگرهانس سه نوع ویژه از سلول ها را می توان از هم تمییز داد:
· سلول های آلفا
· سلول های بتا
· سلول های دلتا

در بین این سه دسته سلول نیز سلول های بتا که هورمون انسولین را ترشح می کند از بقیه فراوان تر بوده اند. انسولین ترشح شده از این سلول ها تقریبا تمامی سلول های موجود در بدن را تحت تاثیر قرار می دهند.

این هورمون سلول های بافت عضلانی بدن را وادار به جذب گلوکوز کرده و آنها را وادار می دارد تا گلوکوز دریافتی خود را به گلیکوژن تبدیل کرده و در خود ذخیره کنند. این هورمون همچنین این سلول ها را وادار می کند تا اسید آمینه های موجود در خون را گرفته و آنها را به پروتئین تبدیل کرده و پروتئین حاصل را در بافت های عضلانی ذخیره کنید. درست به همین دلیل بوده است که این هورمون را آنابولیک ترین هورمون طبیعی بدن نامیده اند.

منبع : fitnesstips

نظر خود را بگذارید


− 1 = یک

 کتاب اصول و سیستم های تمرینی در بدنسازیتبلیغات 24 تن ورز