آشنایی با هورمون انسولین

آشنایی با هورمون انسولین

آشنایی با هورمون انسولین

تفاوت عمده انواع انسولین، در نحوه سرعت اثر آنها می‌باشد، بنابراین می توان انسولین‌ها را به انواع کوتاه اثر، با اثر متوسط و طولانی اثر تقسیم نمود. انسولین‌های کوتاه اثر، شفاف و بی‌رنگ هستند , در حالی که انواع با اثر متوسط و طولانی اثر بعلت وجود مواد افزودنی که باعث کند شدن جذب آنها می‌شود، به رنگ کدر می‌باشند.

آشنایی با هورمون انسولین
دو نوع انسولین متوسط الاثر عبارتند از :

انسولین NPH (ان-پی-هاش) و انسولین لنت (Lente) .

اثر انسولین کوتاه اثر در حدود نیم ساعت (۳۰ دقیقه) پس از تزریق آن شروع می گردد. حداکثر اثر آن تقریبا دو ساعت بعد از تزریق بوده و تا چهار ساعت دوام می یابد. طول مدت اثر این انسولین در بدن شما در حدود هشت ساعت است.
انسولین چه زمانی ترشح می شود؟

زمانی که قند خون از حالت طبیعی بالاتر می رود انسولین نیز در بدن آدمی ترشح می شود. بالا رفتن قند خون زمانی رخ می دهد که فرد در رژیم روزانه غذایی خود از قندها و حتی از پروتئین ها استفاده می کند. انسولین هورمونی است که در تنظیم قند خون نقش انکار ناپذیری دارد.

این هورمون با دیواره سلول های هدف پیوند برقرار کرده و موجب تسهیل ورود قند و حتی اسید آمینه به درون عضلات می شود. این هورمون همچنین سنتز گلیکوژن در بدن را تشدید کرده و به این روش نیز از میزان قند موجود در  خون کم می کند. گلیکوژن تولید شده در بدن نیز در بافت کبد و در بافت عضلات ذخیره می شود. دو سوم از گلیکوژن موجود در بدن در بافت عضلانی ذخیره شده و مابقی نیز در درون کبد ذخیره می شود. گلیکوژن موجود در کبد برای تثبیت قند خون موثر است.

انسولین میزان نفوذ پذیری سلول های عضلانی به قند و اسید آمینه ها را افزایش داده و ورود این مواد به درون سلول ها را تشدید می کند. اگر چه این هورمون موجب افزایش ورود قند و اسید آمینه به درون سلول های عضلانی شده و قند زاید موجود در بدن را به صورت گلیکوژن در کبد و در عضلات ذخیره کرده و بدین ترتیب موجب کاهش میزان قند خون می شود اما در برخی شرایط نیز می تواند منجر به تشدید فرایند چربی سوزی در بدن شود. در صورتی که چنین اتفاقی در بدن اتفاق بیافتد می توان انتظار داشت که فرایند چربی سوزی در بدن نیز متوقف شود.

انسولین هورمون عضله ساز و آنابولیک بوده است اما مشکل عمده ای که در مصرف این هورمون وجود دارد چربی ساز بودن آن است. در استفاده از این هورمون باید به این مهم توجه داشت و راهکارهای لازم برای کم کردن تاثیر این هورمون بر فرایند چربی سوزی را به کار گرفت.

آشنایی با هورمون انسولین
استفاده از انسولین در ورزش

این دارو را می توان به همراه استروئیدها به کار گرفت. بسیاری از ورزشکاران این دارو را در کنار داروی گران قیمت و بسیار قدرتمند هورمون رشد استفاده می کنند

گفته می شود که دز مصرف این دارو در حدود ۱ واحد به ازای هر ۲۰ پوند از وزن بدن بوده است.

گفته می شود که به ازای هر واحد انسولینی که مصرف می شود فرد باید در حدود ۱۰ گرم قند نیز در همان وعده دریافت کند. به دلیل اینکه این دارو در حدود ۶ الی ۸ ساعت در بدن آدمی به صورت فعال باقی می ماند امکان افت میزان قند خون در ۶ الی ۸ ساعت پس از مصرف آن نیز وجود داشته است. بنابراین می توان گفت که مصرف قند کافی در این ساعات نیز الزامی خواهد بود.

بهترین نوع قند برای مصرف در وعده پس از مصرف انسولین گلوکوز خواهد بود. این قند از قدرت جذب بالایی برخوردار بوده و به سرعت وارد جریان خون می شود.

منبع : fitnesstips

۰ دیدگاه

پیام بگذارید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.